DUX: NOWY CZERWCOWY

DUX: NOWY CZERWCOWY
Wykwintny zestaw dla wytrawnych melomanów przygotowany przez polską wytwórnię DUX

PAWEŁ ŁUKASZEWSKI: MUSICA PROFANA 2

Paweł Łukaszewski jest jednym z najbardziej interesujących współczesnych kompozytorów polskich. Jego utwory zdobyły uznanie publiczności
krajowych i zagranicznych festiwali, były wielokrotnie nagrywane przez renomowane wytwórnie płytowe, a także nagradzane i wyróżniane na konkursach kompozytorskich. Niniejsza płyta, drugi album kompozytora Musica Profana, z serii Łukaszewski Collection, koncentruje się na utworach fortepianowych. Autorem wyboru jest Wojciech Świętoński – znakomity młody pianista, od wielu lat ściśle współpracujący z kompozytorem. Fortepian usłyszymy tu przede wszystkim jako instrument solowy, z towarzyszeniem zespołów kameralnych i jako towarzysza śpiewu w opracowaniach różnych tekstów współczesnej poezji polskiej.

Wojciech Świętoński, fortepian, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, sopran, Robert Gierlach, baryton, Joanna Citkowicz, wiolonczela, Kwartet smyczkowy NOSTADEMA, Sekstet dęty TROMBASTIC

FOR YOU, ANNE-LILL

Agata Kielar-Długosz, uznana polska flecistka, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze i Yale University w New Haven, laureatka licznych nagród muzycznych, prezentuje recital ułożony z utworów polskich kompozytorów, których twórczość zakorzeniona jest w różnych nurtach popularnych w XX wieku. Perełki te powstawały nieco na uboczu artystycznej działalności ich twórców, powszechnie kojarzonych z innymi formami i odmiennymi instrumentami, co zapewne nie pozostało bez wpływu na relatywnie niewielką popularność tych utworów, które w bardzo ciekawej interpretacji postanowiła przypomnieć melomanom Agata Kielar-Długosz i towarzyszący jej przy fortepianie Andrzej Jungiewicz.

Agata Kielar-Długosz, flet, Andrzej Jungiewicz, fortepian

KAROL SZYMANOWSKI: PIANO MUSIC

Marek Szlezer to artysta ceniony zarówno w kraju, jak i za granicą, nagradzany wielokrotnie na renomowanych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, występujący w wielu prestiżowych salach koncertowych całego świata. Nagranie wczesnych utworów Karola Szymanowskiego, ukazanych na płycie, było jego marzeniem od wielu lat. Widział bowiem w tych dziełach coś więcej, niż tylko „młodzieńczy styl” kompozytora, przez wielu bagatelizowany. Każdy z tych utworów jest dla pianisty dziełem skończonym, spełnieniem pewnej idei, emanacją niezwykłej osobowości i wrażliwości ich twórcy. Zdumiewa wyjątkowe piękno tej muzyki, powala siła młodzieńczej ekspresji, wyrafinowanie środków, umiejętność zróżnicowanego budowania napięcia i tworzenia przejmującego klimatu wyrazowego.

Marek Szlezer, fortepian

JOHANN SEBASTIAN BACH: GOLDBERG VARIATIONS. Aranżacja na trio smyczkowe: Dmitry Sitkovetsky

Skomponowane na klawesyn Wariacje Goldbergowskie zawierają w sobie potencjał, który różnym instrumentalistom pozwala odkrywać w nich zupełnie nowe wartości brzmieniowe i wyrazowe. Najchętniej grane są na fortepianie, ale istnieją aranżacje na organy, harfę, gitarę, orkiestrę, trio jazzowe… Każde z opracowań spotykało się początkowo ze sceptycyzmem, by z czasem zyskać sobie grono entuzjastów. Geniusz Wariacji Goldbergowskich polega bowiem i na tym, że utwór funkcjonuje w swoim własnym uniwersum, a każda z nowych interpretacji czy aranżacji odkrywa tu coś innego.
Wersję dla tria smyczkowego opracował w 1984 roku znany rosyjski skrzypek Dymitr Sitkowiecki, pracując, jak przyznaje, pod silnym wpływem słynnej interpretacji Glenna Goulda. Niniejszy album prezentuje pierwsze polskie nagranie w tej aranżacji, dokonane przez znakomitych kameralistów w rewelacyjnej akustyce sali koncertowej łódzkiej Akademii Muzycznej.

Magdalena Kling-Fender, skrzypce, Elżbieta Mrożek-Loska, altówka, Robert Fender, wiolonczela

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj