DYNAMIC RANGE METER

DYNAMIC RANGE METER
Jak sprawdzić dynamikę nagrania? Wystarczy pobrać niewielką wtyczkę do popularnego odtwarzacza komputerowego foobar2000

Na początek – dla porządku i bez zbytnich dywagacji – przypomnijmy, że dynamika jest różnicą pomiędzy najgłośniej zarejestrowanym poziomem dźwięku a najciszej zarejestrowanym poziomem dźwięku w określonym przedziale czasowym. Dynamika wyrażana jest jako wartość bezwzględna (proporcja) lub wyrażona jest poprzez skalę decybelową jako wartość logarytmu dziesiętnego lub logarytmu naturalnego.

Generalnie – im wyższa dynamika nagrania, tym lepiej. W masteringu CD przyjęło się, że dla muzyki poważnej i jazzowej jej wartość powinna być równa 21, dla rocka i popu, itd. – 14. Tzw. wojna głośności, spowodowana przekonaniem, że płyty głośniejsze są lepiej odbierane/sprzedawane, doprowadziła do tego, że coraz więcej nagrań ma skompresowaną dynamiką, co powinno być uznawane za zbrodnię przeciwko ludzkości. „Cyanide” Metalliki z albumu „Death Magnetic” została wymierzona na 3dB i jest tak koszmarnym przeżyciem, iż prawdopodobnie należy do podręcznego arsenału amerykańskich śledczych przesłuchujących domniemanych terrorystów.

Proponowany przez nas plugin działa w popularnym odtwarzaczu foobar2000 i oblicza dynamikę nie tylko płyt CD, ale także nagrań cyfrowych zapisywanych w popularnych formatach, takich jak MP3, FLAC, AIFF czy WAV. Wtyczkę pobieramy tutaj, a gdyby ktoś miał kłopot z jej instalacją, tu znajdzie instrukcję. Miłej zabawy.

Tym, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat dynamiki nagrań, polecamy wykład Damiana Lipińskiego, który znajduje się w tym miejscu

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj