EKIPA RZĄDZĄCA

EKIPA RZĄDZĄCA

Wiele osób naiwnie sobie wyobraża, że szefami firm audio są ciapy we flanelowych koszulach, które w swoich kawalerkach, w Londynie, Singapurze, San Francisco czy Warszawie, godzinami dobierają lampy i ręcznie szykują transformatory, by zaspokoić wyrobionego audiofila gdzieś między Bugiem a Odrą. A przy tym dokładają do interesu i parzą sobie kończyny lutownicą.

Prawda jest jednak taka, że największymi holdingami audiofilskimi zarządzają kuci na cztery łapy biznesmeni, którzy nawet ze starych Altusów potrafiliby dzisiaj zrobić światowy przebój, a jak mają kaprys, to mogą wmówić, iż kapcie do odsłuchu mają podobne znaczenie, jak stoliki do sprzętu. Przy czym dla nich nie ma znaczenia, czy akurat handlują audio, czy zielonym groszkiem.

Przyjrzyjmy się zatem głównym graczom na rynku audiofilskim: International Audio Group (IAG), Harman, B&W oraz D&M. Spójrzmy w oczy ich szefom i zapytajmy siebie, co możemy jeszcze dla nich zrobić, prócz akceptacji absurdalnych cen na ich produkty.


Dinesh Paliwal, szef Harmana, a obok małżonka

Dinesh Paliwal (obok jego żona Ila) jest szefem koncernu Harman, który ostatnio sporo zainwestował w zmianę… strategii komunikacyjnej. Ten sympatyczny Amerykanin pochodzenia hinduskiego wcześniej pracował w globalnym koncernie ABB i doskonale wie, jak się robi interesy. Harman skupia takie marki, jak AKG, harman/kardon, Infinity, JBL, Lexicon and Mark Levinson. Wikipedia dość dokładnie przedstawia karierę Dinesha. Nic nie wskazuje, by audiofilska motywacja była motywacją istotną.


On rządzi IAG


On też rządzi IAG

International Audio Group jest właścicielem kilku legendarnych brytyjskich marek oraz jednej japońskiej: Wharfedale, Quad, Audiolab, Mission, Castle, Luxman. Posiadaczami IAG są Chińczycy, w dodatku bliźniacy, jeśli dla kogoś ta informacja ma znaczenie: Bernard i Michael Chang. Zdaje się, że jest jeszcze co najmniej jeden brat – Daniel, lecz to bez znaczenia, bo nie jest z tego samego rozdania genetycznego. Bardzo możliwe, że bracia Chang są audiofilami, na wszelki wypadek jednak mają m.in. wytwórnię jachtów i ośrodek SPA.


Ona rządzi Denonem, Marantzem i McIntoshem

D&M Holdings – struktura, która zarządza m.in. takimi brandami, jak Denon, Marantz, McIntosh, Boston Acoustics. Szefową firmy stacjonującej w Kawasaki (Japonia) jest Pani Yvonne Hao. Nie przypuszczam, by kiedykolwiek przejawiała audio-sentymenty. Jej biografia nawet nie sugeruje, iżby chciała oddawać się jakimkolwiek słabościom.


On rządzi B&W, a ile jeszcze wytrzyma?

Grupa B&W to m.in. B&W, Rotel, Classe. Jej szefem jest Joe Atkins. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że dwa lata temu została podpisana strategiczna umowa z IAG o współpracy w dziedzinie car-audio. Joe, co zamierzasz?

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj