ELAC UNI-FI SLIM

ELAC UNI-FI SLIM
ELAC wprowadza na polski rynek najnowszą serię Uni-Fi Slim, którą tworzą trzy modele: podstawkowy Uni-Fi BS U5, wolnostojący Uni-Fi FS U5 oraz głośnik centralny Uni-Fi CC U5. Są to 3-drożne konstrukcje bass-reflex zaprojektowane przez Andrew Jonesa, których wyróżnikiem jest współosiowy układ łączący głośniki wysoko- i średniotonowy. Wysoką klasę nowych kolumn podkreśla satynowe wykończenie.

Najnowsza seria ELAC-a jest atrakcyjnym wzorniczo rozszerzeniem rodziny głośników Uni-Fi. Linia Uni-Fi Slim za pomocą węższych, wyższych i głębszych obudów niż w Uni-Fi oferowanej za oceanem wprowadza wyrafinowaną europejską jakość. Celem przyświecającym powstaniu rodziny było opracowanie linii głośników wykorzystujących technologie i potencjał standardowo zarezerwowane dla znacznie droższych konstrukcji. Efektem są modele, które zapewniają dużo naturalniejszy dźwięk niż konstrukcje w podobnej cenie. Kolumny głośnikowe z nowej serii oferowane są z wysokiej jakości satynowym wykończeniem w kolorze białym lub czarnym, dzięki czemu idealnie dopasowują się do najbardziej eleganckich wystrojów wnętrz.

Całą serię Uni-Fi Slim zaprojektował Andrew Jones, a jej znakiem rozpoznawczym jest koncentryczny przetwornik, gwarantujący doskonałą jakość brzmienia. Co ważne, Uni-Fi Slim brzmią dokładnie tak jak Uni-Fi, co jest konsekwencją zastosowania m.in. identycznych przetworników i zwrotnic, a także wewnętrznej struktury obudowy. Jeszcze doskonalsze są proporcje i zewnętrzna powłoka obudów, z podstawami o mniejszych rozmiarach i jedwabiście gładkim, satynowym wykończeniem.

Modele z serii Uni-Fi Slim doskonale sprawdzają się w roli podstawowego nagłośnienia w systemie stereo i jednocześnie pozwalają stworzyć zestaw dźwięku przestrzennego. Wystarczy dodać subwoofer, niczym postawienie kropki nad „i”, aby filmy i muzyka zabrzmiały z pełną swoją mocą.

 

Wszystkie modele z nowej serii są konstrukcjami 3-drożnymi i w każdej kolumnie pracuje unikatowy przetwornik koncentryczny. Dzięki współosiowej konstrukcji tweetera i głośnika średniotonowego najnowsze zestawy głośnikowe gwarantują niesamowicie spójne i precyzyjne odwzorowanie dźwięku w całym odtwarzanym zakresie. Ponadto rozwiązanie to zapewnia jednakowy wzór kierunkowości i doskonalsze obrazowanie na i poza osią pozycji odsłuchowej. Delikatność 25-milimetrowej miękkiej kopułki harmonijnie współgra z precyzją sztywnej aluminiowej membrany 101-milimetrowego przetwornika średniotonowego.

133-milimetrowe przetworniki niskotonowe korzystają z zalet membran aluminiowych, w których rezonans wpływający na liniowość zwykłych membran celulozowych zostaje przesunięty poza zakres częstotliwości obsługiwanych przez przetworniki. Ponadprzeciętnie duży magnes z wentylowanym nabiegunnikiem gwarantuje bardzo dużą moc ciągłą i jednocześnie umożliwia precyzyjne odtworzenie niskich tonów.

Zastosowanie 3-drożnych konstrukcji wnosi wiele korzyści w przypadku pełnozakresowych kolumn głośnikowych. Dzięki indywidualnemu przyporządkowaniu przetworników do odpowiednich zakresów (wysoko-, średnio- i niskotonowego), każdy głośnik może zostać zoptymalizowany pod kątem obsługiwanych częstotliwości. Jednocześnie 3-drożny układ pozwala wykorzystać prostsze zwrotnice i konstrukcję obudowy, eliminując skomplikowane i kosztowne rozwiązania.

 

Obudowy głośników Uni-Fi Slim są węższe, wyższe i głębsze niż w oryginalnej serii Uni-Fi. Stworzone z myślą o intensywnej pracy przez wiele lat, wyposażone są w ścianki z grubego MDF-u. Mimo różnic w wymiarach wewnętrzna objętość pozostaje taka sama, co przekłada się na identyczną charakterystykę dźwięku jak w przypadku kolumn głośnikowych Uni-Fi. Specjalne wzmocnienia nadają zewnętrznym ścianom odpowiednią sztywność i wytrzymałość, a przy tym znacząco redukują wibracje obudowy, które zazwyczaj prowadzą do podkolorowania dźwięku. Dostrzegalnym akcentem, który wyróżnia serię Uni-Fi Slim, jest także eleganckie, matowo-satynowe wykończenie obudów.

Wolnostojąca kolumna głośnikowa FS U5 dostarczana jest wraz z wysokiej jakości podstawą oraz nóżkami. Podstawa zapewnia głośnikowi większą stabilność i gwarantuje optymalny kontakt obudowy głośnika z podłogą. Specjalnie zaprojektowane pokrętła umożliwiają precyzyjne wypoziomowanie czterech narożników, które mogą spoczywać na metalowych kolcach, a dodatkowo również na podkładkach pod kolce, w zależności od tego, czy głośnik ustawiony jest na miękkiej czy twardej powierzchni.

Specjalnie opracowane zaciski głośnikowe zapewniają użytkownikowi elastyczność przy podłączaniu przewodów i zapewniają optymalny transfer elektronów z kabli głośnikowych do samych przetworników. Ukłonem w stronę purystów estetyki jest magnetyczne mocowanie maskownic. Po ich usunięciu magnesy pozostają ukryte pod powierzchnią obudowy, dzięki czemu pozbawiony otworów przedni panel jest idealnie gładki.

Kolumny głośnikowe z serii Uni-Fi Slim już są dostępne w sprzedaży. Cena detaliczna modelu BS U5 wynosi 1699 zł/sztuka, a wolnostojącej kolumny FS U5 3299 zł/sztuka. Głośnik centralny CC U5 kosztuje 2199 zł/sztuka.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj