EMANUELE MANISCALO: FROM SOLESMES TO SOLANAS

EMANUELE MANISCALO: FROM SOLESMES TO SOLANAS
Solowy debiut włoskiego jazzmana, który występował już u boku takich gigantów, jak Stefano Battaglia, Enrico Rava, Emanuele Cisi, Francesco Bearzatti, Gianluca Petrella czy Stefano Bollani. Legalnie, za darmo, w najwyższej cyfrowej jakości.

34-letni muzyk dzieli swój czas między Brescię, Kopenhagę i Malmö, co nie pozostaje bez wpływu na stylistykę jego muzyki, która skandynawską powściągliwość graniczącą z ascetyzmem łączy ze śródziemnomorską zmysłowością. Jego kompozycje zawsze krążą wokół estetyki takich twórców, jak Paula Bley, Charlie Haden czy Paul Motion, dla których zawsze liczyła się melodia, harmonia i zmienna pulsacja.

Jako sideman Maniscalo nagrał blisko 20 albumów. W 2006 roku założył formację Slow Band, która wydała swój pierwszy album w 2010 roku. Rok później ukazały się nagrania innego zespołu, w którym się udziela – From Time To Time. Wraz z Robertem Pianco (fortepian) i Nicolasem Massonem (instrumenty dęte) tworzy trio Third Reel, które wydało dwa albumy dla prestiżowej wytwórni ECM (2011 i 2015). Co ciekawe, Maniscolo udziela się na nich zarówno jako perkusista, jak też pianista.

„From Solesmes to Solanas” to wydany własnym sumptem solowy debiut Maniscolo, który produkuje się w improwizacjach fortepianowych. Jego liryczny minimalizm powinien przypaść do gustu wszystkim, którzy lubią muzykę skromną, ale wyrazistą i treściwą. Płyta jest do pobrania za darmo. Legalnie i w świetnej bezstratnej i nieskompresowanej jakości.

Kategorie: ŁADOWNIA, NOWOŚCI

Skomentuj