ESOTERIC K-01Xs i K-03Xs

ESOTERIC K-01Xs i K-03Xs
Ciekawe dlaczego wiadomości o nowych odtwarzaczach CD/SACD przypominają nam wiadomości o japońskich samurajach, którzy kapitulowali trzydzieści lat po wojnie...

Nie wiemy, czy informacja o tym, że Esoteric wprowadza do swojej oferty dwa nowe odtwarzacze CD/SACD o oznaczeniach K-01Xs i K-03Xs jest dobra czy zła. Nie używamy tego rodzaju sprzętu od kilku lat, więc zapomnieliśmy, że kiedyś faktycznie posługiwaliśmy się czymś takim. Zaczęliśmy grzebać w pamięci i dokopaliśmy się do wielokanałowej maszyny Sony, którą kochaliśmy szczerze, jednak odesłaliśmy ją na szrot, kiedy okazało się, że nawet interkonekty za 50 tysi nie są w stanie wystrzelić jej na poziom konwertera za półtora kafla ze studyjnymi kablami za 50 zeta. To początek naszego rozwodu ze światem delikatnych, wysublimowanych audiofilów, którzy słyną z tego, że kupują ponad stan i mają tendencję do autodestrukcji. Nie żebyśmy, chodzi o rozwód, przestali lubić piękne brzmienia, dobre płyty i porządny sprzęt. Po prostu – zaczęliśmy wybierać to, co nam się podoba, jest dobre i służy naszej psychice. Pewnie dlatego rozstanie z audiofilskim światem redakcyjny psychoterapeuta nazywa brudnym rozwodem. Z tym większą świadomością prezentujemy państwu komunikat o nowej aparaturze CD/SACD Esoterica. Komunikat w naszej ulubionej poetyce. Oryginalnej. Niechaj wasz prąd zawsze pieści wasze uszy. I jeszcze jedno – ceny gadżetów to 14 tys. i 23 tys. euro.

PS Informacje producenckie od dzisiaj będziemy publikować w oryginalnej formie, bez żadnych poprawek i w cytacie. Mamy nadzieję, że będą tak doskonałe, jak opisywany sprzęt. Czego sobie i wszystkim życzymy.

Tradycyjnie już w modelu K-01Xs zastosowano najpotężniejszy firmowy napęd: VRDS-NEO (VMK-3.5-20S), który wyposażony jest w stalowy mostek stabilizujący o grubości 20mm, pod którym znajduje się bezrdzeniowy, bezszczotkowy trójfazowy silnik. Waga urządzenia wynosi 5.2kg. W napędzie zastosowano wyselekcjonowane łożyska kulkowe podtrzymujące wrzeciono obracające się z duraluminiowym stemplem przytrzymującym płytę, który został wykonany z mikronową dokładnością i pomalowany na czarno by zminimalizować szkodliwe odbicia lasera. W modelu K-03Xs znajduje się nieco mniejsza wersja napędu o oznaczeniu: VRDS-NEO (VMK-3.5-10. Posiada ona mostek stabilizujący o grubości 10mm i waży 4.4kg.

W obu urządzeniach znajduje się bardzo precyzyjny przetwornik cyfrowo analogowy „Dual Mono”, oparty na elementach pochodzących od Asahi Kasei Electronics. K-01Xs pracuje z rozdzielczością 35 bitów i zastosowano w nim 4 stereofoniczne przetworniki AK4497 na kanał, natomiast w modelu K-03Xs, pracującym z rozdzielczością 34 bitową, odnajdziemy 2 takie stereofoniczne przetworniki na kanał. Przetworniki Asahi Kasei współpracują ze wzmacniaczami operacyjnymi: MUSE 2 (K-01Xs) i MUSE 8820 (K-03Xs).

Oba odtwarzacze CD/SACD, potrafią podnosić prędkość pobierania próbek sygnału PCM: x2, x4, x8 a nawet x16 do częstotliwości 768kHz, oraz konwertować go do DSD 22.5MHz. Wyposażone są w asynchroniczne porty USB, odbierające sygnał DSD do 22.5MHz lub PCM do 768kHz/32 bity, odtwarzany z PC lub z odtwarzaczy sieciowych Esoteric.

W zasilaczu Esoteric K-01Xs zastosowano cztery transformatory toroidalne. Dostarczają one niezależnie prądu do obwodów: przetworników D/A, analogowych i silnika VS-DD. Natomiast w modelu K-03Xs znajdują się dwa transformatory toroidalne. Jeden z nich zasila obwody analogowe, natomiast drugi: obwody cyfrowe i elementy mechaniczne.

Potężny mechanizm odczytu/napędu płyty znajduje się idealnie w centrum urządzenia i jest przymocowany w trzech punktach, przy pomocy opatentowanych nóżek, do dolnej płyty o grubości 5mm, tak by jak najefektywniej tłumić wibracje.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj