ESOTERIC P-05X i D-05X

ESOTERIC P-05X i D-05X
Japoński Esoteric wprowadził do swojej oferty dwa nowe urządzenie klasy high-end: unowocześniony transport P-05X oraz konwerter D/A Dual Mono D-05X.

W transporcie P-05X zastosowano znany na świecie unikalny mechanizm VRDS-NEO WMK-5 likwidujący drżenie i niestabilność płyty występujące w czasie jej szybkiego wirowania podczas odczytu. Wszelkie technologie obejmujące czynności mechaniczne takie jak: otwieranie i zamykanie tacy, zaciskanie płyty, podlegają ochronie patentowej.

Wiele obwodów cyfrowych występujących w P-05X, w tym zegar taktujący, zaadaptowane zostały z flagowych transportów: Grandioso P1 i P-02X. Aby uzyskać doskonałą jakość dźwięku zastosowano luksusowe zasilanie, zrealizowane z wykorzystaniem dużego ponadwymiarowego transformatora toroidalnego.

W urządzeniu wykorzystano precyzyjny układ przesuwanego osiowo czytnika stosowany wcześniej we flagowym transporcie Grandioso P1. Gdy soczewka porusza się podczas odczytu, jej oś optyczna jest zawsze ustawiona pionowo co zapewnia bardzo dokładny odczyt danych.

P-05X może być połączony z konwerterem przy pomocy firmowego połączenia Esoterica ES-LINK4, zapewniającego bardzo szerokie pasmo (48 bit/352.8 kHz PCM), wysoką prędkość transferu i ekstremalną czystość przekazywanego sygnału. ES-LINK4 pozwala na wykonanie wielu procesów cyfrowych jeszcze po stronie transportu i przekazanie takiego ciągu bitów w trzech separowanych sygnałach cyfrowych (audio data; RL clock; bit clock signals) do konwertera D/A wykorzystując przewód HDMI.

 

Konwerter D/A D-05X skonstruowany jest jako Dual Mono. Od zasilania, przez dekodowanie sygnału aż po analogowe stopnie wyjściowe, obwody pracujące dla kanałów lewego i prawego są od siebie fizycznie rozdzielone. Przetwornik D/A może współpracować z transportem P-05X z wykorzystaniem ES-LINK4.

W obwodzie przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy zastosowano po cztery na kanał przetworniki AK4497 (Asahi Kasei Microdevices), zapewaniające bezpośrednie przetwarzanie sygnału DSD 22.5 MHz, a także przetwarzanie sygnału PCM z 34 bitową rozdzielczością przez co jest on gładki, delikatny i dynamiczny. Dekodowanie sygnału z rozdzielczością 34 bitów zapewnia 1024 razy większą ilość poziomów cyfrowych niż dekodowanie z rozdzielczością 24 bitów.

Urządzenie wyposażone jest w wejście asynchroniczne USB (B) gotowe do przyjęcia sygnału: DSD do 22.5MHz i PCM do 32-bit/768kHz. Wejścia cyfrowe koaksjalne i optyczne, obsłużą sygnał: PCM do 192 kHz/24-bit i DSD 2.8MHz. Dwa cyfrowe wejścia XLR będą współpracowały z sygnałami: 48-bit/192kHz (ES-LINK3), 24-bit/384kHz (Dual AES 8Fs) i DSD do 5.6MHz.

Konwerter D-05X wyposażony jest w solidny zasilacz oparty na dwóch transformatorach toroidalnych. Analogowy stopień wyjściowy skonstruowany jest z wykorzystaniem technologii HCLD (High Current Line Driver) i zdolny jest do pracy z bardzo wysoką prędkością narastanie sygnału – 2000V/µs. Wysoka wartość prądu wyjściowego i bardzo szybki „slew rate” konieczne są do odtworzenia sygnału analogowego o bardzo wysokiej dynamice i szerokim paśmie przenoszonych częstotliwości. Dostępne są wyjścia sygnału analogowego: XLR lub RCA.

 

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj