EXTREME HARD GLASS CD

EXTREME HARD GLASS CD
3500 zł za płytę - hardkorowi audiofile znowu mają świetną okazję do zademonstrowania swojego radykalizmu! W Japonii pojawiło się właśnie 8 albumów, które zostały wydane w postaci szklanych kompaktów. Do produkcji zwykłych płyt używa się poliwęglanu, w tym przypadku jednak zastosowane zostało szkło, wykorzystywane m.in. do produkcji wysokiej jakości obiektywów fotograficznych i teleskopów. Jest ono praktycznie niezniszczalne i powoduje absolutnie minimalne zniekształcenia podczas odczytywania przez laser informacji z nośnika.

Ci, którzy mieli okazję słuchać Extreme Hard Glass CD mówią o porażającej precyzji reprodukcji, nie jesteśmy jednak zweryfikować tej opinii. Wydawcy podkreślają także długowieczność tego rodzaju edycji – są one odporne zarówno na temperaturę, jak i wilgoć. Wśród 8 wypuszczonych albumów aż 5 to nagrania archiwalne, zaliczone przez UNESCO do pomników światowej kultury.

Przedsięwzięcie to jest efektem współdziałania obchodzącej stulecie japońskiej firmy Sailor Pen, specjalizującej się w wytwarzaniu artykułów piśmienniczych, oraz wytwórni fonograficznej N&F. Płyty są do nabycia tutaj. Każda (prócz podwójnego Casalsa za 157 tys. jenów) kosztuje 98,7 tys. jenów, czyli blisko 3,5 tys. złotych.

Na koniec – Extreme Hard Glass CD po raz pierwszy pojawiły się w 2006 r. Dwa lata później – w 100-lecie urodzin Herberta von Karajana – wydana została w tej technologii IX symfonia Beethovena. Kosztowała 200 000 jenów, czyli 7 tys. złotych. No, ale nośnik był zrobiony ze złota.


Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj