FONOPROGRES

FONOPROGRES
W pierwszym półroczu rynek fonograficzny w Polsce skoczył o 5,1 procent. Sprzedaż winyli wzrosła aż o 71 procent.

Wartość polskiego rynku muzycznego wyniosła w pierwszym półroczu, jak informuje ZPAV, ponad 125,5 mln złotych. To oznacza wzrost o 5,1 procent, czyli o ponad 6 mln złotych.

Przyczyniła się do tego głównie rosnąca sprzedaż cyfrowa, której udział stanowi 33 procent w całym rynku i ma wartość 44 mln złotych. Wzrost w tym segmencie to prawie 31,2 procent. Na polskim rynku płytowym nadal jednak dominują „fizyki” – przyniosły ponad 81 mln złotych przychodu mimo spadku sprzedaży o 5 procent.

Streaming zajmuje już 83 procent rynku cyfrowego i odnotował skok o 39,5 procent. Na drugim miejscu – podaje ZPAV – znajdują się pobrania online (11 procent rynku cyfrowego), które notują wzrost na poziomie 10 procent.

Rewelacyjnie sprzedawały się winyle – ich sprzedaż zamknęła się sumą ponad 12,3 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 71,2 procent.

Największy udział w rynku płyt winylowych mają artyści zagraniczni (ponad 63,5 procent); płyty polskich artystów stanowią 23,7 procent.

ilustracje: Pixabay, ZPAV
Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj