FREE DOWNLOADS OF THE WEEK

FREE DOWNLOADS OF THE WEEK
Czy polecaliśmy już w tym miejscu poezję śpiewaną? Na przykład Tuwima... po czesku

W internecie jest mnóstwo darmowej muzyki, jednak w 99 procentach to zwykła szmira, której nie chce się ściągać nawet za darmo. Na szczęście trafiają się jeszcze ciekawe wytwórnie o nietuzinkowych dążeniach, a jedna z nich znajduje się tuż za miedzą, czyli w Czechach. Mamy na myśli Poli 5, specjalizującą się w ambitnych i świetnie realizowanych wydawnictwach obejmujących całe spektrum gatunków – od klasycznego jazzu po punkową psychodelię i literacki hard-rock. Większość swoich płyt Czesi udostępniają w bezstratnych formatach FLAC i ALAC „nebo za dobrovolný příspěvek”.

Podobnie jest w dwiema najnowszymi produkcjami. Na płycie numer jeden – „Sloky o pozdním létě” – trio wokalno-instrumentalne Bellevue (Chaluš/Jirucha/Barová) wykonuje poezje naszego Juliana Tuwima. Rzecz to niebywale smaczna, koronkowo zaaranżowana oraz do cna akustyczna. Artyści muzykują tak, że aż chce się sequela.

Na drugiej zaś dzisiejszej  płycie – „Purpura Echo” – duet wiolonczelowo-gitarowy Sousedi tworzy w czarownej elektronicznej aurze lekko ambientowe klimaty, których nie powstydziliby się tacy fachowcy, jak Pat Metheny czy Al di Meola. A to tylko skromni i nieznani szerzej Czesi.

Obydwie płyty, którym nie brakuje nut typowej dla naszych południowych braci psychodelii, dzięki której wznoszą się one wysoko ponad prozaiczność, są do pobrania tutaj i tu. Legalnie, oficjalnie i dobrym stanie!

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj