FRITZ WUNDERLICH – COMPLETE STUDIO RECORDINGS

FRITZ WUNDERLICH – COMPLETE STUDIO RECORDINGS
Był na szczycie, kiedy spadł ze schodów...

Pozostawił setki nagrań. Wiele z nich do dzisiaj ma opinię wzorcowych. Wunderlich jest zaliczany do ścisłej czołówki najlepszych tenorów w historii muzyki. Błyszczał przede wszystkim – ze względu na swój wielki liryczny talent – w nagraniach z muzyką Mozarta, przede wszystkim operowych.

Imponował rozległym repertuarem, który sięgał od Bacha i Monteverdiego do operetek. Absolutne mistrzostwo osiągnął w bardzo młodych wieku, kiedy inni dopiero zaczynają rozumieć muzykę. Był na topie. W 1967 roku miał debiutować w nowojorskiej Metropolitan Opera. Niestety…

17 września 1966 roku spadł ze schodów w domu swojego przyjaciela Heinza Blanca w Oberderdingen. Został przewieziony do kliniki w Heidelbergu, niestety, lekarzom nie udało się uratować Wunderlicha. Zmarł przed swoimi 36. urodzinami. Przyczyną wypadku – jak ustalili eksperci – były… niedbale włożone buty.

Komplet studyjnych albumów zrealizowanych dla Deutsche Grammophon to 32 płyty, wśród których są referencyjne nagrania cyklu „Schöne Müllerin” Schuberta oraz „Dichterliebe” Schumanna. W antologii znalazło się także miejsce dla oper Mozarta i oratoriów Bacha oraz Haendla.

 

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj