GATO AUDIO FM-30

GATO AUDIO FM-30
Nowość z Danii. Para tych kolumn w najtańszej wersji kosztuje ponad 24 tys. złotych.

Duńczycy z Gato Audio już nie raz udowodnili, że potrafią wnieść powiew świeżości do świata wyrafinowanych konstrukcji klasy high-end. Ich wzmacniacze zintegrowane i źródła dźwięku zachwycają nie tylko doskonałą jakością dźwięku, lecz także swoim wzornictwem. Nie dziwi zatem, że taką samą dbałość o szczegóły, zarówno brzmieniowe jak i stylistyczne, można dostrzec w kolumnach głośnikowych firmy. również w najnowszej konstrukcji – Gato Audio FM-30.

Najważniejszym celem podczas projektowania tej niedużej wolnostojącej kolumny głośnikowej było stworzenie nagłośnienia, które usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających audiofilów. Mimo wolnostojącej konstrukcji o wysokości blisko 1 m (970 mm) i obudowy o objętości 30 l model ten sprawia wrażenie kompaktowego, dyskretnie wtapiając się w wystrój wnętrza. To m.in. zasługa specjalnego wyprofilowania obudowy – bocznych ścian zwężających się ku tyłowi oraz pochylonej frontowej ścianie. Wizualną lekkość podkreśla elegancka podstawa. Całość pozwala z łatwością ukryć masę FM-30, zapewniającą konstrukcji wymaganą stabilność – każda kolumna waży 29 kg.

Większość powierzchni płyty czołowej zajmują pracujące w układzie 3-drożnym przetworniki. To właśnie te cztery specjalnie stworzone konstrukcje mają znaczący wkład w dostarczaniu naturalnego brzmienia. Projektanci Gato Audio podkreślają fakt, że podczas ich opracowywania nie musieli iść na żaden kompromis pod względem możliwości technicznych i wzorniczych, co pozwoliło osiągnąć zakładany cel, tj. doskonałe właściwości akustyczne.

38-milimetrowy głośnik wysokotonowy, wyposażony w bardzo mocny ferrytowy układ napędowy, umieszczony został w specjalnie opracowanej, zoptymalizowanej komorze. Zakresy średnio- i niskotonowe obsługują 150-milimetrowe przetworniki z polipropylenowymi membranami usztywnionymi mineralnie (1 × głośnik średniotonowy i 2 × głośniki niskotonowe), będącymi idealnym kompromisem pomiędzy niską wagą, wysoką sztywnością i optymalnym wewnętrznym tłumieniem. Membrany mocowane są za pomocą miękkiego zawieszenia z naturalnej gumy, w minimalnym stopniu ograniczającego ruchy membrany. Dzięki temu przetworniki natychmiast reagują na najdrobniejsze sygnały, co przekłada się na detaliczny dźwięk i możliwość perfekcyjnego odwzorowania dynamiki. Projektanci wzbogacili układ napędowy o miedziany zwarty zwój magnetyczny umieszczony na wewnętrznym nabiegunniku, skupiający rozproszone pole magnetyczne (wyłącznie w zakresie pracy cewki). Jego zadaniem jest maksymalne obniżenie poziomu zniekształceń. Całość dopełnia ażurowa konstrukcja, ułatwiająca przepływ powietrza z tyłu membrany.

Głośniki pracują wewnątrz specjalnie opracowanej obudowy FusedMASS, zapewniającej FM-30 maksymalne korzyści brzmieniowe. Ta wielowarstwowa konstrukcja z jednej strony gwarantuje niesamowitą wytrzymałość, z drugiej wyróżnia się ekstremalnie wysokim tłumieniem wewnętrznym i minimalnym rezonansem. Ścianki obudowy tworzą: gruba płyta MDF o średniej częstotliwości rezonansowej, cienka warstwa bitumiczna o ultra-niskiej częstotliwości rezonansowej i średniej grubości płyta HDF o wysokiej częstotliwości rezonansowej. Każda z tych warstw ma swoją charakterystykę rezonansu i wibracji, ale sklejona wraz z pozostałymi pod wysokim ciśnieniem tłumi ich niepożądane właściwości. Porównując FusedMASS z typowym materiałem obudowy o tej samej grubości można zauważyć drastyczne ograniczenie rezonansu i wibracji przy zachowaniu wewnętrznej objętości i smukłego kształtu na zewnątrz. Cała konstrukcja wzmocniona jest za pomocą wytrzymałego usztywnienia wewnętrznego.

Po przetwornikach i obudowie kolejnym kluczowym elementem FM-30 jest zwrotnica PurePHASE, stworzona z myślą o modelach z serii FM. Podczas jej opracowywania konstruktorzy skupili się na trzech głównych aspektach, które pozwoliły połączyć najnowocześniejsze przetworniki w prawdziwie wybitny system głośnikowy. Pierwszym jest dokładna akustyczna kontrola fazy każdego z głośników, umożliwiająca precyzyjne odwzorowanie nagranej akustyki, brzmienia instrumentów i głosów oraz odtworzenie naturalnej sceny dźwiękowej. Drugi element to niskie liniowe opóźnienie całego układu, które minimalizuje ilość energii gromadzonej w zwrotnicy, utrzymując poziom elektrycznego rezonansu na najniższym możliwym poziomie. Ograniczenie oscylacji elektrycznej i czasowych niezgodności udoskonala mikrodetaliczność oraz zapewnia ogromną dynamikę i fantastyczną odpowiedź impulsową. Trzecim aspektem jest szeroka liniowa dyspersja, zapewniająca bardziej liniową charakterystykę częstotliwościową w pomieszczeniu, ponieważ wszystkie dźwięki odbijające się od sufitu oraz ścian bocznych i tylnej mają taką samą sygnaturę akustyczną jak dźwięk wydobywający się bezpośrednio z głośników. Rozwiązanie to redukuje wpływ akustyki pomieszczenia i sposób rozstawienia kolumn głośnikowych, zapewniając spójny i bardziej naturalny dźwięk nawet w „trudnych” warunkach akustycznych.

Wyjątkowy charakter modeli z serii FM podkreśla możliwość dostosowania możliwości sonicznych kolumn głośnikowych. Specjalna regulacja z jednej strony pozwala użytkownikowi dopasować głośniki do własnych preferencji, wzmacniacza lub pokoju odsłuchowego, z drugiej gwarantuje, że żadne detale nie zostaną utracone, dzięki czemu słuchacz może cieszyć się pełnym, bogatym dźwiękiem.

Wolnostojący model Gato Audio FM-30 już jest dostępny w sprzedaży. Nabywcy mają do wyboru trzy wersje wykończeniowe: białą na wysoki połysk, czarną na wysoki połysk oraz orzech połysk. Poglądowe ceny detaliczne dwóch pierwszych wynoszą 12 249 zł za sztukę, trzecia kosztuje 12 749 zł za sztukę.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj