GIGAWATT G-C16A (1-POLE) & G-C16A (2-POLE)

GIGAWATT G-C16A (1-POLE) & G-C16A (2-POLE)
Oferta GigaWatt rozszerzyła się o nowe wersje instalacyjnych wyłączników nadmiarowo-prądowych G-C16A (1-POLE) oraz G-C16A (2-POLE) przeznaczonych do zabezpieczenia linii zasilających dedykowanych systemom audio-video klasy hi-end (85 i 235 euro).

Pierwszy z nich (1-POLE) posiada jeden styk roboczy zabezpieczający jedynie przewód fazowy, podczas gdy druga wersja z dwoma stykami roboczymi w chwili zadziałania zabezpiecza (odcina) jednocześnie przewód fazowy jak i zarówno neutralny.

Nowe bezpieczniki zostały zaprojektowany głównie w celu ułatwienia ich aplikacji w większości domowych obwodów elektrycznych niskiego napięcia 230V, gdzie jest wymagane standardowe zabezpieczenie 16A.
Choć amperaż zabezpieczenia sugeruje niższą wartość w porównaniu z poprzednią wersją wyłącznika G-C20A, to w rzeczywistości nowe typy bezpieczników posiadają znacznie większą odporność na wartość chwilowego, początkowego prądu rozruchowego (Hi-Inrush).

Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że urządzenia audio-video (szczególnie prądożerne końcówki mocy) mają inną charakterystykę obciążenia od zwykłych domowych odbiorników prądu. W chwili włączenia wzmacniacza w ciągu pierwszych milisekund prąd pobierany przez taki odbiornik (prąd rozruchowy) może być nawet 10-20 razy większy niż pobór prądu podczas normalnej pracy. Wysoka wartość prądu rozruchowego powoduje wypalanie styków w bezpiecznikach i wyłącznikach, a w konsekwencji ich uszkodzenie.

Oba podzespoły są wytwarzane w USA przez firmę Carling Technologies, według specyfikacji GigaWatt. Pełnią on rolę elementu kontrolującego wartość prądu przepływającego przez linię zasilającą w instalacjach audio-video. Wyłącznik hydrauliczno-magnetyczny zawiera między innymi cewkę indukcyjną, która wytwarza pole magnetyczne proporcjonalne do przepływającego przez nią prądu. Po przekroczeniu określonej wartości prądu, pole magnetyczne powoduje precyzyjne zadziałanie wyłącznika w odpowiednim czasie poprzez otwarcie styków i odłączenie od prądu chronionego obwodu.

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe G-C16A (1-POLE) oraz G-C16A (2-POLE) pozbawione są także wad typowych dla bezpieczników topikowych czy termicznych wraz z wszystkimi negatywnymi cechami, jakie są następstwem ich prostej budowy.

Ceny: G-C16 1P – 85 euro, G-C16A 2P – 235 euro
Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj