GÓRECKI: PRAPREMIERA ORATORIUM „SANCTUS ADALBERTUS”

GÓRECKI: PRAPREMIERA ORATORIUM „SANCTUS ADALBERTUS”
Prawykonanie oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego

4 listopada w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się uroczysty koncert, na którym po raz pierwszy na świecie zabrzmi odnaleziony po latach ostatni wielki utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Sanctus Adalbertus op. 71 – monumentalne oratorium upamiętniające postać św. Wojciecha.

Utwór wykonają najznakomitsi polscy artyści. W partiach solowych usłyszymy Wiolettę Chodowicz (sopran) i Artura Rucińskiego (baryton). Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Rozbudowaną partię chóralną wykonają dwa chóry – Chór Polskiego Radia i Chór Filharmonii Krakowskiej, które przygotuje Teresa Majka-Pacanek.

Na koncercie zabrzmi również Fanfara, najnowszy utwór Pawła Mykietyna, napisany specjalnie z okazji 70-lecia działalności PWM oraz Odwieczne pieśni op. 10, poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza.

Premiera oratorium Sanctus Adalbertus stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Termin: 4 listopada 2015 roku, godz. 20:00

Miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17), sala audytoryjna

Bilety są do nabycia w punktach informacji miejskiej INFOKRAKÓW oraz na platformie Eventim.

SANCTUS ADALBERTUS – DZIEŁO NIEZNANE

O prawykonaniu monumentalnego dzieła, poświęconego postaci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha, mówiono od lat. Henryk Mikołaj Górecki napisał je już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa. Oratorium miało być wykonane podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Polskiemu Papieżowi Górecki zamierzał je również dedykować. Do prawykonania jednak nie doszło.

Temat oratorium powracał w kolejnych latach, dając nadzieję melomanom na usłyszenie tego monumentalnego dzieła coraz rzadziej komponującego i borykającego się z kłopotami zdrowotnymi Góreckiego. Do jego publicznej prezentacji nigdy jednak nie doszło. Kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku, pozostawiając bez odpowiedzi pytanie o premierę Sanctus Adalbertus.

Za zgodą rodziny światowa premiera ostatniego dzieła jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku odbędzie się pięć lat po śmierci kompozytora i stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie ma charakter symboliczny, bo to właśnie w krakowskiej oficynie Górecki wydawał swoje pierwsze utwory i to z nią związany był przez całe swoje artystyczne życie.

Jubileuszowy koncert będzie transmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Wydarzenie zarejestruje również Narodowy Instytut Audiowizualny.

plakat

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj