GRA WSTĘPNA

GRA WSTĘPNA


Wygrzewanie sprzętu to ta część audiofilskiej konwencji, która nie ma jeszcze nic wspólnego ze sprawami wiary

Problem zaczyna się jednak komplikować, gdy przychodzi do oceny gadżetów, wymyślonych do wygrzewania elektroniki i akcesoriów. Niestety, jedyną metodą weryfikacji ich skuteczności jest osobiste doświadczenie, które zazwyczaj ląduje w sferze wyznań, emocji i objawień, stając się elementem audiofilskiej mitologii. Ich stosowanie ma zatem często charakter szamańskich rytuałów, dopóki jednak nie wiążą się one z podpalaniem komisariatów i obalaniem znaków drogowych, należy je traktować jako normalny wymiar rzeczywistości.

Aby jednak nie tworzyć całkowicie fałszywego obrazu, w którym gadżety do wygrzewania sprzętu są niepotrzebną fanaberią lub przejawem głębokiej nerwicy, powiedzmy, że wiele z prezentowanych tu produktów jest elementem praktyki recenzenckiej sporej liczby uznanych krytyków audio oraz zostało wyróżnionych rekomendacjami renomowanych pism i magazynów, m.in. „Stereophile’a” i „The Absolute Sound”. Zobaczmy zatem, co ludzkość wymyśliła ciekawego w temacie wygrzewania audiofilskich zabawek.


Płyta „XLO/REFERENCE RECORDINGS TEST & BURN-IN CD” kosztuje 29,98 $ (złoty nośnik) i jest wszechstronnym narzędziem nie tylko do wygrzewania i demagnetyzacji, ale również testowania i konfigurowania systemów.


„The Full System Enhancer CD” brytyjskiego IsoTeka służy m.in. do wygrzewania i demagnetyzowania sprzętu. Producent zapewnia o naukowym podejściu do sprawy, a audiofilska prasa nie szczędzi komplementów.


Bluhorizon Proburn to urządzenie, które dramatycznie redukuje czas wygrzewania kabli. Założyciel firmy Keith Martin (wcześniej w IsoTek) twierdzi, że przewody osiągają pełnię swoich możliwości w ciągu najwyżej 48 godzin. Kosztuje 695 funtów.


Burninwave Generator jest prostym programem do wygrzewania słuchawek i przewodów słuchwkowych. Program jest darmowy i można do ściągnąć tutaj.


Clearaudio Cartridge Break-in Test Record” pomaga w formowaniu wkładek gramofonowych. Kosztuje niemało, bo aż 95 dolarów. Winyl 180 g.


Nordost Vidar wyceniony został na 3500 dolarów. To uniwersalne urządzenie do formatowania wszelkiego rodzaju przewodów cyfrowych, analogowych, sygnałowych i głośnikowych, z wyjątkiem zasilających.


„Cardas Frequency Sweep and Burn-In Record 2” – 180-gramowy winyl, który przyda się nie tylko do wygrzewania systemu, ale także do ustawień, diagnostyki i napraw gramofonu.


GRANITE AUDIO – EXTREME SYSTEM ENHANCEMENT CD” pozwala m.in. wygrzać i zdemagnetyzować system. Możesz dopalać sprzęt w poszczególnych zakresach częstotliwości. Cena – 35 $.


Płyta CD przyspieszająca wygrzewanie przedwzmacniaczy gramofonowych. Uruchamiasz odtwarzacz płyt, a interkonekty CD wkładasz do terminali phono preampa. Cena – 35 $. „GRANITE AUDIO – PHONO BURN IN CD” możesz nabyć tutaj.


„CARDAS – AYRE ACOUSTICS BURN IN CD” kosztuje 19,99 $ i umożliwia wygrzanie, a także demagnetyzację całego systemu, łącznie z kablami. Jedna z popularniejszych propozycji tego rodzaju.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj