HOPASA

HOPASA
27 sierpnia ukaże się debiutancki album jednej z najlepszych grup młodej polskiej sceny jazzowej - HIGH DEFINITION QUARTET. Płyta HOPASA z kompozycjami Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan, sygnowana jest prestiżowym logo EmarcyRecords / Universal Music Polska. Realizację projektu wsparł Narodowy Instytut Audiowizualny

Debiutancki krążek High Definition jest dziełem odważnym, różnorodnym i zaskakująco dojrzałym. Ta odwaga manifestuje się na wiele sposobów. Przede wszystkim zespół nie sięga bezpośrednio do wzorów wypracowanych przez epokowe formacje jazzu, próbując – z dobrym skutkiem – tworzyć własny język i estetykę. Będąc grupą zorientowaną na nowoczesność, High Definition nie idzie jednak w kierunku dekonstrukcji języka muzycznego i prostego negowania jazzowej idiomatyki. Muzyka kwartetu zachowuje silną więź z tradycją, odwołuje się do konkretnych stylów i kierunków. Wszystko to powoduje, że estetykę zespołu trudno przyporządkować do jednej kategorii – High Definition wpisuje się w szeroki nurt nowoczesnej muzyki improwizowanej, otwartej na współczesne trendy jazzu akustycznego i zdobycze awangardy XX wieku.

Muzycy zespołu za główny czynnik formotwórczy przyjęli kontrast, który przenieśli na wszystkie elementy utworu – od dynamiki, poprzez tempa, warstwę metrorytmiczną po fakturę i kolorystykę. Projekt zaproponowany przez High Definition uderza bogactwem muzycznych zdarzeń, kolorem, aurą, czymś niedopowiedzianym, budującym się ponad dźwiękami. Całość, zbudowana na wyrazistych motywach melodycznych i szybko zmieniających się metrach, doskonale ilustruje umiejętności członów zespołu i talent kompozytorski Piotra Orzechowskiego.

HIGH DEFINITION QUARTET HOPASA

1. Intro

2. Estampida (P. Orzechowski)

3. Ana Maria (W. Shorter)

4. Alan’s Birthday (P. Orzechowski)

5. Chciałam (P. Orzechowski)

6. Hopasa (P. Orzechowski)

EmArcy Records / Universal Music Polska

HIGH DEFINITION QUARTET

High Definition Quartet to jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. Jego oryginalność i muzyczna świeżość zostały docenione w kraju i za granicą – kwartet zdobył szereg najwyższych laurów na prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych, w tym najcenniejszą – I nagrodę na Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. Muzycy zespołu są też laureatami konkursów indywidualnych, m.in. Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 w Szwajcarii (Piotr Orzechowski) czy Bass2012 Copenhagen w Danii (Alan Wykpisz). Kwartet ma na koncie współpracę z gigantem jazzowej trąbki Randym Breckerem, w ramach której odbył trasy koncertowe po Polsce (2012) i krajach Zatoki Perskiej (2013).

Randy Brecker o zespole:

High Definition to jeden z najbardziej niesamowitych zespołów, jeśli nie najbardziej niezwykła grupa z jaką kiedykolwiek grałem, a jako że funkcjonuję w branży muzycznej już niemal pięćdziesiąt lat, to naprawdę silna rekomendacja. Jestem pewien, że osiągną status światowej sławy muzyków, zarówno indywidualnie, jak i jako zespół!

www.highdefinitionquartet.com

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj