iFi AUDIO PRO iCAN

iFi AUDIO PRO iCAN
PRO iCAN, łączący funkcjonalność wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza analogowego, to pierwsze urządzenie w najnowszej i zarazem szczytowej serii urządzeń przeznaczonych do prywatnych systemów hi-end oraz profesjonalnej obróbki dźwięku

Urządzenia w serii PRO, w przeciwieństwie do lwiej części dotychczasowej oferty, mają znaleźć zastosowanie stacjonarne tak przy profesjonalnej obróbce dźwięku, jak i w prywatnych systemach high-end. Pierwszym przedstawicielem nowej rodziny jest wzmacniacz słuchawkowy PRO iCAN, który łączy w sobie funkcjonalność dwóch dobrze znanych urządzeń serii micro – wzmacniacza słuchawkowego iCAN i przedwzmacniacza analogowego iTUBE, wynosząc jednocześnie poziom brzmienia na zdecydowanie wyższy poziom.

Na wyposażeniu są łącznie cztery wejścia liniowe: trzy pary złącz RCA oraz jedna para XLR.

Do pracy w trybie zwykłego przedwzmacniacza na tylnym panelu zainstalowano wyjścia RCA i XLR, które mają regulowany poziom sygnału.

Do podłączenia słuchawek można natomiast wykorzystać następujące wyjścia:
– symetryczne XLR 4-stykowe,
– parę XLR 3-stykowych tworzących jedno wyjście symetryczne,
– dwa gniazda jack 6,3 mm, symetryczne lub niesymetryczne
– dwa gniazda mini jack 3,5 mm.

Na tylnej ściance znajduje się jeszcze wyjście opisane jako ESL-link, które ma służyć do podłączenia zapowiedzianej przez iFi Audio przystawki do obsługi słuchawek elektrostatycznych.

Producent zwraca uwagę na brak rozdzielenia funkcji wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza, co zostało podyktowane dążeniem do jak najdoskonalszego brzmienia. W związku z powyższym nie wolno stosować wyjść pre-out w momencie, gdy do wzmacniacza podłączone są jakiekolwiek słuchawki!

Wzmacniacz generuje dużą moc, co pozwala swobodnie wysterować najbardziej wymagające słuchawki planarne, jak chociażby niskoskuteczne HiFiMan HE-6. Biorąc po uwagę dużą moc urządzenia, producent podkreśla konieczność zachowania ostrożności przy użytkowaniu. Aby uniknąć problemów ze słuchawkami o wyższej skuteczności, na wyposażeniu jest trójstopniowa regulacja wzmocnienia (0 dB, 9 dB, 18 dB). Firma iFi zwraca również uwagę na bardzo wysoki poziom napięcia sygnału wyjściowego dla złączy symetrycznych (ponad 20V). Nonszalanckie obchodzenie się z PRO iCAN może być niebezpieczne dla podłączanych słuchawek.

Układy elektroniczne PRO iCAN są w pełni symetryczne i oparte na elementach dyskretnych. Wzmacniacz jest konstrukcją hybrydową. Stopień wejściowy wzmacniacza w zależności od potrzeb lub upodobań użytkownika może działać w domenie tranzystorowej (J-FET) lub w lampowej (para lamp GE5670). Dodatkowo istnieje jeszcze trzeci, też lampowy tryb pracy stopnia wejściowego, w którym parametry pracy całego urządzenia są dostrajane tak, by uzyskać maksymalne obniżenie poziomu sprzężenia zwrotnego całego układu. Ponadto zastosowano zaawansowaną bipolarną sekcję przedwzmacniacza oraz tranzystorowy (na bazie MOS-FET) stopień wzmacniający, który w zależności od obciążenia pracuje w klasie A lub AB. Wśród zastosowanych części są kondensatory ElnaSilmic i Silver Mica.

Starannie dopracowana topologia PRO iCAN pozwoliła uzyskać wyśrubowane parametry techniczne. Pasmo przenoszenia rozciąga się od 0,5Hz aż do 500 kHz, a odstęp sygnału od szumów tła wynosi aż 147 dB(A) na wyjściu symetrycznym i 137dB(A) na wyjściu niesymetrycznym. Dużą rolę w osiągnięciu tak znakomitych parametrów miało zastosowanie dedykowanego zasilacza iPOWER PLUS, który obsługuje napięcia sieciowe 85V-265V, 50-60Hz.

Zastosowano też dwa rozwiązania znane z poprzednich wzmacniaczy słuchawkowych iFi Audio. XBass Correction System pozwala na trójstopniową regulację charakterystyki niskich częstotliwości, w zależności od ustawienia wzmocnieniu ulegają częstotliwości 10 Hz, 20 Hz oraz 40 Hz. Użytkownik ma również możliwość całkowitego pominięcia tego układu. Natomiast 3D Holographic to w pełni analogowa matryca, mająca za zadanie niwelować efekt grania w środku głowy. Tu także zastosowano trójstopniową regulację, dzięki której lokalizacja źródeł pozornych powinna ulec rozszerzeniu o odpowiednio: 30, 60 i 90 stopni. Podobnie jak system XBass, 3D Holographic również może być całkowicie pominięty.

Dane techniczne iFi Audio PRO iCAN

Pasmo przenoszenia 0,5Hz-500kHz
Stosunek sygnał/szum > 147dB(A) symetryczne, > 137dB(A) niesymetryczne
Moc wyjściowa 14 W symetryczne, 4,8W niesymetryczne (na 16Ω)
Maksymalne napięcie wyjściowe 23V symetryczne, 11,5V niesymetryczne

Premierowy pokaz urządzenia w Polsce odbywa się w Katowicach w dniach 19-26 kwietnia, z wykorzystaniem najnowszych słuchawek Audeze LCD-4 w roli sprzętu towarzyszącego. PRO iCAN będzie dostępny na naszym rynku począwszy od maja, a jego cena detaliczna (dystrybucja Moje Audio) wyniesie 8 199 zł.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj