iFI NEO Stream

iFI NEO Stream
iFi przedstawia sieciowy odtwarzacz strumieniowy NEO Stream

iFi i polski dystrybutor marki, Horn Distribution S.A. informują o wprowadzeniu na rynek najnowszego urządzenia, które dołącza do rodziny iFi z serii. NEO Stream to streamer muzyczny/DAC, który zapewnia wiodącą w swojej klasie wszechstronność i wydajność.

Streaming cyfrowy jest obecnie podstawową metodą słuchania muzyki, niezależnie od tego, czy pochodzi z serwisów online, czy z plików przechowywanych lokalnie. Istnieją różne sposoby strumieniowego odtwarzania muzyki z sieci we własnym domu: od inteligentnych głośników wyposażonych w Wi-Fi, które mogą kosztować mniej niż 200zł, przez droższe, kompleksowe systemy streamingowe, po wieloelementowe systemy z separacją komponentów. Podobnie jak w przypadku fizycznych formatów, takich jak CD i winyl, zbudowanie systemu z dobrze dobranych osobnych elementów – na przykład dopasowanie odtwarzacza muzycznego do wzmacniacza i pary głośników – zapewni najlepszą jakość dźwięku.

Nowy NEO Stream został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić optymalną wszechstronność i wydajność dźwięku. Łączy najnowszą wersję wyjątkowego silnika streamingu sieciowego iFi z precyzyjną sekcją DAC; połącz go z wybranym wzmacniaczem i głośnikami, a zapewni nieosiągalny wcześniej poziom wydajności strumieniowania dźwięku, nie wydając więcej niż 6499zł.

NEO Stream wyraźnie różni się od innych streamerów muzycznych dostępnych na rynku, dzięki czystej konstrukcji i bogactwu opatentowanych technologii. Większość producentów „kupuje” oprogramowanie i sprzęt do przesyłania strumieniowego, aby zaimplementować je w swoich streamerach muzycznych; oznacza to, że nie ma między nimi wyboru pod względem funkcjonalności i wydajności. Niektórzy stosują podejście „ogrodzonego ogrodu”, ograniczając Cię do określonej aplikacji sterującej i/lub sprzętu partnerskiego. NEO Stream całkowicie usuwa te ograniczenia, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dźwięku. To idealny streamer dla pasjonatów muzyki, którzy chcą uzyskać dostęp do swojej kolekcji za pomocą wybranej aplikacji sterującej lub platformy muzycznej i zawsze cieszyć się wyjątkową jakością dźwięku, bez rujnowania budżetu domowego jak w przypadku innych wysokiej klasy streamerów.

NEO z nazwy – i z natury

NEO Stream to drugie urządzenie, które dołącza do serii NEO – średniej klasy komponentów sieciowych do użytku domowego, mieszczącej się pomiędzy serią ZEN i serią Pro. Nazwa „NEO” została wybrana, ponieważ pierwsze urządzenie z tej serii, NEO iDSD, charakteryzowało się zupełnie nowym wzornictwem i kilkoma nowymi funkcjonalnościami w swojej kategorii produktowej. NEO iDSD – DAC/wzmacniacz słuchawkowy z łącznością USB, S/PDIF i Bluetooth – pozostaje w aktualnej ofercie. Założenie, że NEO Stream to NEO iDSD z dodanym modułem strumieniowym i usuniętym wzmacniaczem słuchawkowym, mija się z prawdą.

Kompaktowa aluminiowa obudowa NEO Stream wyraźnie przypomina NEO iDSD. Ale chociaż jego obwody bazują na istniejących projektach iFi, jego wewnętrzna architektura i towarzyszące jej atrybuty nie przypominają niczego innego na rynku. To zupełnie nowy rodzaj streamera muzycznego, zbudowany przez entuzjastów z pasją, specjalnie dla entuzjastów z pasją.

Architektura open-source — uwolnienie strumieniowego dźwięku

Wiele urządzeń do strumieniowego odtwarzania dźwięku wymaga od użytkowników korzystania z określonej platformy. Niekoniecznie jest to problem, zakładając, że oferowane udogodnienia są zgodne z wymaganiami użytkowników, którzy są również zadowoleni z interfejsu. Jeśli jednak chcą oni wybierać swoje preferowane platformy i aplikacje do przesyłania strumieniowego bez ograniczeń, z możliwością personalizacji i ewolucji w miarę zmieniających się potrzeb, urządzenie z architekturą open source oferuje wyraźne korzyści.

iFi opracowało własny silnik strumieniowania, zaprojektowany w celu zapewnienia elastyczności i wydajności. Jego charakter open source, zbudowany na potężnym czterordzeniowym procesorze ARM Cortex i systemie operacyjnym opartym na oprogramowaniu Linux, umożliwia ewolucję w czasie, zapewniając jednocześnie, że użytkownicy nie są zobligowani do korzystania z określonej platformy. Wybierasz sposób, w jaki chcesz przesyłać strumieniowo, wybierasz ulubioną aplikację lub platformę streamingową i możesz mieć pewność, że muzyka będzie odtwarzana z najwyższą możliwą jakością dźwięku, niezależnie od konfiguracji systemu.

Co najważniejsze, silnik strumieniowania iFi został zaprojektowany od podstaw wyłącznie w celu odtwarzania dźwięku wysokiej jakości. Sprzęt został zbudowany tak, aby zapewniać najlepszą możliwą jakość dźwięku, współpracując w harmonii z autorskim oprogramowaniem iFi. Od sterowników urządzeń, przez rdzeń (serce systemu operacyjnego), po powłokę (która współpracuje z rdzeniem), po aplikacje i interfejs użytkownika, wszystko zostało w pełni zoptymalizowane pod kątem bezproblemowej pracy i doskonałej wydajności dźwiękowej.

Oprogramowanie systemowe stanowiące serce tego wyjątkowego silnika strumieniowego zostało po raz pierwszy wykorzystane w ZEN Stream – odtwarzaczu strumieniowym, który został zaprezentowany w 2021 roku – i od tego czasu znacznie się rozwinął. Użytkownicy ZEN Stream już skorzystali z aktualizacji poprawiających wydajność i funkcjonalność; NEO Stream łączy najnowszą wersję tego oprogramowania z ulepszonym sprzętem, aby zaoferować coś naprawdę wyjątkowego.

Doskonały dźwięk, bez względu na to, jak streamujesz

Istnieje wiele sposobów, w jakie NEO Stream może łączyć się z muzycznymi serwisami online lub muzyką przechowywaną w sieci lokalnej, a dzięki architekturze open source NEO Stream z czasem będzie ich więcej. Oto niektóre z opcji dostępnych przy uruchomieniu:

 • Roon Ready
 • Platforma Roon stała się wyznacznikiem standardów wysokiej jakości zarządzania muzyką cyfrową i przesyłania strumieniowego dzięki doskonałemu interfejsowi, dużej elastyczności i wysokiej jakości dźwięku. NEO Stream posiada certyfikat Roon Ready, co oznacza, że jest gotowy do bezpośredniego podłączenia do środowiska audio Roon i bezproblemowej współpracy z oprogramowaniem Roon.
 • DLNA/UPnP
 • Do sterowania NEO Stream i uzyskiwania dostępu do treści audio z serwisów internetowych i sieciowych urządzeń pamięci masowej z certyfikatem DLNA można użyć dowolnej aplikacji zgodnej z DLNA/UPnP (na przykład: BubbleUPnP, mconnect, Audirvana itp).
 • Zintegrowana obsługa Tidal Connect oraz Spotify Connect
 • Użytkownicy tych niezwykle popularnych internetowych serwisów muzycznych mogą odtwarzać muzykę strumieniowo bezpośrednio z aplikacji Tidal i Spotify – prosto, bezproblemowo i skutecznie.
 • Apple AirPlay
 • Zintegrowany Airplay zapewnia łatwe odtwarzanie dźwięku z urządzeń Apple.
 • Tryb NAA
 • NEO Stream może działać jako NAA (Network Audio Adapter) w połączeniu z oprogramowaniem Sygnalist HQPlayer – docenianym przez wielu poważnych entuzjastów cyfrowej muzyki. Oznacza to, że można przekierować pakiety danych audio odebranych przez Wi-Fi lub kabel Ethernet bezpośrednio do podłączonego przetwornika DAC bez stosowania przetwarzania.
 • Streaming z pamięci lokalnej za pomocą aplikacji Stream-iFi
  Aplikacja iFi „Stream-iFi” to proste narzędzie, które pomaga w początkowej konfiguracji NEO Stream i inicjuje przesyłanie strumieniowe z lokalnych urządzeń pamięci masowej – na przykład dysku NAS.

Dźwięk cyfrowy o ultra rozdzielczości

NEO Stream może być używany na dwa sposoby: podłącz go do wzmacniacza i głośników za pośrednictwem wbudowanej sekcji DAC i wyjść analogowych lub podłącz jedno z dostępnych wyjść cyfrowych do zewnętrznego przetwornika DAC. W drugim trybie NEO Stream działa jako „transport strumieniowy” lub „most sieciowy”, podobnie jak ZEN Stream, ale z wyższym poziomem wydajności.

Niezależnie od tego, czy pokładowy przetwornik DAC jest włączony, czy nie, obsługa dźwięku wysokiej rozdzielczości w NEO Stream jest najnowocześniejsza: dane PCM do 32bit/768 kHz, wszystkie formaty DSD do DSD512 oraz DXD pojedynczej i podwójnej prędkości. Co ciekawe, ta jakość dźwięku o wysokiej rozdzielczości jest dostępna nie tylko przez wejścia kablowe LAN i USB, ale także przez Wi-Fi. (Stabilny sygnał Wi-Fi o pełnej mocy 5 GHz jest wymagany dla PCM 384 kHz, DSD256 i wyższych).

MQA – technologia streamingu dźwięku w wysokiej rozdzielczości, używana przez wersję „HiFi Plus” Tidala – jest kompleksowo obsługiwana, z pełnym dekodowaniem plików MQA do 384 kHz. Oznacza to, że pełny proces dekodowania „trzech rozwinięć” można wykonać wewnętrznie, w przeciwieństwie do samego końcowego rozwinięcia w sposobie renderowania MQA. Gdy wyjścia cyfrowe są używane do podłączenia zewnętrznego przetwornika DAC kompatybilnego z MQA, obsługiwane jest zarówno przekazywanie MQA, jak i „pierwsze rozłożenie”.

Przetwornik DAC zapewniający wyjątkowy dźwięk

Integralny przetwornik DAC NEO Stream oparty jest na chipie Burr-Brown, wielokrotnie wykorzystywany przez iFi, został wybrany ze względu na naturalnie brzmiącą muzykalność i architekturę True Native. Doświadczenie iFi z tym układem scalonym oznacza, że wiemy, jak najlepiej go wykorzystać. Chociaż nieodłącznie wiąże się z uzyskanym dźwiękiem, stworzenie referencyjnego przetwornika DAC obejmuje znacznie więcej niż tylko wybór konkretnego układu DAC.

Jednym z takich krytycznych komponentów jest układ XMOS, którego iFi używa do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe. NEO Stream wykorzystuje 16 rdzeniowy mikrokontroler XMOS, zaprogramowany przez zespół iFi w celu optymalizacji jakości dźwięku i zapewnienia doskonałej współpracy z przetwornikiem DAC Burr-Brown.

Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native przetwornika DAC, PCM i DSD mają oddzielne ścieżki i pozostają „bit-perfect” w swojej bezpośredniej natywnej formie, aż do konwersji analogowej. W przypadku DSD nie ma konwersji na PCM ani zastosowania przetwarzania wielobitowego – jest to niespotykane i sprawia, że NEO Stream to doskonały wybór dla purystów DSD.

Wszechstronne opcje łączności

NEO Stream oferuje szereg połączeń, który jest unikalny w sieciowym streamerze muzycznym w swojej kategorii, zarówno pod względem obszerności, jak i specyfikacji, zapewniając niezrównaną wszechstronność umożliwiającą wiele konfiguracji systemu.

Wejścia

 • Dwuzakresowy odbiór Wi-Fi (2.4 GHz i 5 GHz) z obsługą 802.11a/b/g/n/ac
 • Gigabit Ethernet (LAN) – 1x RJ45; 1x M12; 1x Optical LAN (zobacz poniżej, aby uzyskać więcej informacji)
 • 2x USB-A (obsługa USB2.0 i SuperSpeed USB3.0)
 • 1x port USB-C do aktualizacji systemu (aktualizacje OTA – Over The Air – również dostępne)

Wyjścia

 • Analogowe – 1x stereo RCA; 1x 4.4mm balanced
 • Ultra-res digital (PCM 768kHz, DSD512) – 1x HDMI-I2S; 1x USB-A (USB3.0)
 • Hi-res S/PDIF digital (PCM 192kHz) – 1x optyczne; 1x koaksjalne; 1x AES/EBU

Optical LAN – dla najczystszego obrazu muzyki

Dla użytkowników, którzy łączą się z routerem sieciowym za pomocą kabla, zamiast polegać na Wi-Fi, NEO Stream oferuje unikalną opcję w parze z portami RJ45 i M12 – Optical LAN. Jest to własna technologia iFi, która działa poprzez podłączenie OptiBox do routera, a NEO Stream do OptiBox za pomocą kabla optycznego – zarówno OptiBox, jak i kabel są dołączone do NEO Stream.

Optical LAN zapewnia najwyższej jakości cyfrowe połączenie audio między routerem a streamerem muzycznym, umożliwiając ultraszybkie przesyłanie danych do 10 Gb/s i perfekcyjną transmisję dźwięku o ultra rozdzielczości, z minimalną degradacją na dystansie do 1 km. Sygnał LAN z routera jest regenerowany, przetaktowywany i balansowany przez OptiBox; stosowana jest prawdziwa izolacja galwaniczna, z zerową pojemnością pasożytniczą i indukcyjnością.

Doskonały dźwięk – bez zakłóceń

Od wejść cyfrowych po zbalansowaną analogową sekcję wyjściową, NEO Stream został starannie zaprojektowany, aby usunąć szumy i zniekształcenia z sygnału audio. Porty USB – zarówno wejściowe, jak i wyjściowe – korzystają z aktywnej redukcji szumów iFi ANC II; podobnie wyjścia S/PDIF wykorzystują technologię iPurifier. Sygnał cyfrowy jest regulowany przez najnowszą wersję precyzyjnego obwodu zegara GMT (Global Master Timing) firmy iFi, aby wyeliminować jitter – podstępną formę zniekształceń cyfrowych. Nawet dwucalowy wyświetlacz retina TFT wykorzystuje technologię SilentLine, dzięki czemu nie generuje szumów elektrycznych, które mogłyby zakłócać sygnał audio.

Starannie dobrane podzespoły obwodów obejmują dyskretne, wysokiej jakości urządzenia, takie jak wielowarstwowe kondensatory ceramiczne TDK C0G oraz cewki firmy Taiyo Yuden i Murata. Są one droższe niż powszechnie stosowane odpowiedniki, ale posiadają wiodące w swojej klasie cechy, takie jak niski ESR (odpowiednik rezystancji szeregowej), wysoka liniowość i niski poziom szumów, przynoszą ogromne korzyści pod względem jakości dźwięku.

Zastosowano regulatory napięcia o wysokim współczynniku PSRR (Power Supply Rejection Ratio), niskim prądzie jałowym i niskim spadku mocy, wraz z synchronicznym szybkim sterownikiem zasilania 1.2 MHz, który poprawia skuteczność filtrowania i zapewnia znikomo niski poziom szumów zasilania. W połączeniu z zasilaczem iFi iPower X AC/DC, który dzięki technologii ANC II generuje znacznie mniej szumu elektronicznego niż inne podobne urządzenia zapewniając najwyższą jakość dźwięku.

Cała ta dbałość o szczegóły przyczynia się do czystego, wolnego od zniekształceń brzmienia NEO Stream. Dla ucha przekłada się to na większą klarowność, wyczuwalną fakturę oraz bardziej dynamiczną i wciągającą wydajność – po prostu słyszysz więcej muzyki, zgodnie z zamierzeniami artysty.

Dopasowany do Ciebie

Kilka różnych ustawień pozwala użytkownikom dostosować wydajność NEO Stream do ich systemu i sposobu, w jaki lubią słuchać muzyki. Na przykład użytkownicy mogą wybierać między ekskluzywnymi trybami – indywidualnymi ustawieniami, które optymalizują wydajność, koncentrując działanie na wybranym trybie użytkowania. Dostępne są specjalne ustawienia dla Roon, Tidal Masters, DLNA i NAA, a także tryb ogólny do użytku na wielu platformach.

Dalsze dostosowywanie do indywidualnych potrzeb zapewniają cztery wybierane przez użytkownika filtry cyfrowe, z których każdy ma subtelny, ale wyraźnie wyczuwalny wpływ na dźwięk. Użytkownicy mogą przełączać się między trybami Bit-Perfect, GTO (Gibbs Transient Optimised), Minimum Phase i Standard, zgodnie z osobistym upodobaniem i ustawieniem, które najlepiej pasuje do ulubionej muzyki.

Mały, ale potężny

Kompaktowa forma NEO Stream (214x151x41mm) oznacza, że można go umieścić w ciaśniejszych przestrzeniach niż sieciowe streamery o tradycyjnych rozmiarach. Można go ustawić poziomo lub pionowo na dostarczonym stojaku – jego wyświetlacz obraca się automatycznie, aby dopasować się do preferowanej orientacji użytkownika – podczas gdy płynnie działające, wielofunkcyjne pokrętło zapewnia, że ​​NEO Stream jest prosty w użyciu, pomimo jego wyrafinowania i wszechstronności.

Dwucalowy kolorowy wyświetlacz retina TFT może wydawać mniejszy niż wyświetlacze niektórych innych streamerów, ale iFi uważa, że zalety bardziej kompaktowego urządzenia, które łatwiej zmieścić na biurku lub półce, przeważają nad zaletami większego wyświetlacza. Większość ludzi spędza znacznie więcej czasu patrząc na ekran swojego urządzenia sterującego – na przykład smartfona, tabletu lub laptopa – niż wyświetlacz na streamerze. Mimo to wyświetlacz NEO Stream pokazuje użyteczny zestaw tekstu i grafiki, w tym okładkę albumu.

NEO Stream jest dostępny w sprzedaży u wybranych dealerów od 23 września w sugerowanej cenie detalicznej 6499 zł Akcesoria dostarczane w zestawie to: optyczny nadajnik-odbiornik LAN OptiBox i kabel optyczny; kabel USB-A do USB-C; kabel Ethernet RJ45; kabel analogowy RCA; zasilacz iPower 2; aluminiowy stojak do orientacji pionowej.

iFi Audio z siedzibą w Southport w Wielkiej Brytanii wywodzi się z Abbingdon Music Research (AMR). Marka iFi słynie z projektowania i produkcji przenośnych, biurkowych i lifestylowych produktów audio oraz wysokiej klasy komponentów hi-fi. Światowej klasy zespoły projektowe odpowiedzialne za rozwój sprzętu i oprogramowania oraz podejście „music first” (tłum. muzyka przede wszystkim) pozwalają iFi Audio tworzyć zaawansowane urządzenia audio oferujące nowy poziom designu, funkcjonalności i wydajności w swoich przedziałach cenowych. Od momentu powstania iFi Audio w 2012 roku, produkty firmy zdobywają wiele nagród na całym świecie, gruntując pozycję marki jako jednej z najszybciej rozwijających się w swojej dziedzinie.

www.ifi-audio.com

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj