INGOLF WUNDER: CHOPIN & LISZT IN WARSAW

INGOLF WUNDER: CHOPIN & LISZT IN WARSAW

Warszawscy filharmonicy dołączają do fonograficznej ekstraklasy za sprawą nowego dwupłytowego albumu nagranego dla Deutsche Grammophon wspólnie z austriackim pianistą, laureatem XVI Konkursu Chopinowskiego. Premiera – 28 sierpnia 

Ingolf Wunder – znakomity austriacki pianista, ulubieniec warszawskiej publiczności, laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego oraz dwóch nagród specjalnych: nagrody warszawskiej Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu i nagrody Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61 – prezentuje nowy album z muzyką Chopina i Liszta, nagrany w Filharmonii Narodowej w Warszawie:

„W tym projekcie trzy istotne punkty mojego życia łączą się ze sobą: Chopin, Liszt i Warszawa.
Franciszek Liszt, którego muzyka przykuła moją uwagę do tego stopnia, że w wieku piętnastu lat postanowiłem, że zostanę pianistą. Fryderyk Chopin, którego geniusz skierował mnie na właściwy tor w wieku lat dwudziestu dwóch. I Warszawa, miasto, które zupełnie niespodziewanie głęboko zakorzeniło się w moim sercu, zarówno prywatnie, jak i pod względem muzycznego rozwoju.

Chopin, którego kompozycje stanowią centralną część tego albumu, skomponował Koncert f-moll w Warszawie. Tu też napisał Poloneza op. 22. Allegro, nigdy nieukończonego trzeciego koncertu fortepianowego, miało być ponoć utworem, którym kompozytor chciał przywitać swoje miasto po powrocie do wyzwolonej ojczyzny. I w końcu Hexaméron – utwór, który nie dość, że zawiera wariację napisaną przez Chopina, to też został wykonany przez Liszta podczas jego warszawskiego debiutu.
Te wszystkie wzajemne zależności sprawiły, że atmosfera nagrania w Filharmonii Narodowej miała dla mnie w sobie coś magicznego” – Ingolf Wunder

Tracklista:

CD 1

Frédéric Chopin (1810-1849)

Piano Concerto No.2 in F minor op.21

Orchestration: Frédéric Chopin, Alfred Cortot edited by Ingolf Wunder

1. Maestoso

2. Larghetto

3. Allegro vivace

4. Bonustrack: Nocturne in E flat minor Op.55/2 (live-recording)

CD 2

Frédéric Chopin (1810-1849)

Grande Polonaise Brillante précédée d’un Andante spianato Op.22

1. Andante spianato in G major · G-Dur · en sol majeur

2. Polonaise in E flat major · Es-Dur · en mi bémol majeur
Allegro de Concert Op.46

1st Movement of the never completed Piano Concerto No.3

Orchestration: Ingolf Wunder

3. Allegro Maestoso in A major · A-Dur · en la majeur

Franz Liszt (1811-1886)

4. Hexaméron, Morceau de concert S.392 for Piano and Orchestra

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj