KEITH JARRETT: RIO

KEITH JARRETT: RIO
Dwupłytowy album ECM, dokumentujący tegoroczny koncert amerykańskiego pianisty w Rio de Janeiro Koncert odbył się 11 kwietnia 2011 r. w Teatro Municipal, słynącym ze znakomitej publiczności i doskonałej akustyki. Dla Jarretta był to dopiero drugi w karierze występ w Brazylii. Występ w Rio artysta ocenia jako jeden z najlepszych w swoim życiu: "Słodki, radosny, ciepły, energetyczny, pełen pasji i odnoszący się w ciekawy sposób do kultury brazylijskiej". Poniżej - pełna informacja wydawcy na temat produkcji, której premiera zapowiadana jest na 4 listopada 2011 r.

Prawie czterdzieści lat trwa współpraca Keitha Jarretta z wytwórnią ECM. Album Facing You (1971) zapoczątkował serię koncertów Jarretta z improwizacjami fortepianowymi wydawanych przez ECM.
Wśród zarejestrowanych koncertów znajdują się: Solo Concerts (Bremen-Lozanna), słynny Koncert koloński, Sun Bear Concerts, Koncerty (Bregencja-Monachium), Dark Intervals, Koncert paryski, Koncert wiedeński, La Scala, Radiance, The Carnegie Hall Concert oraz wydany przed kilkoma laty Testament, Paris-London.
Szerokie spektrum zawartej na tych albumach muzyki znajduje swój wspólny mianownik w improwizacji , jako najbardziej charakterystycznej cesze twórczości tego artysty. Keith Jarrett nie ma sobie równych w spontanicznym kreowaniu nowych form muzycznych a improwizacja w jego wydaniu to niemal ideał.

Jarrett wystąpił przedtem tylko raz w Brazylii, prawie dwadzieścia lat temu. Stwierdził później, że ma tam „niezamknięte sprawy”, które znalazły dopełnienie w wydawanym obecnie albumie Rio: „Nie wiem, co miałem wówczas na myśli, ale odpowiedzią na tamte słowa jest obecny koncert. Wszystko, co grałem w Rio było improwizacją. I mimo, że i tak nie da się tego powtórzyć, nie wyobrażam sobie, że mógłbym zagrać podobną muzykę w innej sali, w innym miejscu, innego wieczoru i przy innej publiczności”.

Rio dokumentuje koncert, który odbył się w Teatro Municipal w Rio de Janeiro 11 kwietnia 2011 r. Muzyka wykonana wówczas pełna jest liryzmu, a całość podzielona została na piętnaście krótkich kompozycji. Artysta uważa, że był to jeden z najlepszych jego występów, „słodki, radosny, ciepły, energetyczny, pełen pasji i odnoszący się w ciekawy sposób do kultury brazylijskiej”. Do ostatecznego efektu przysłużyła się również znakomita akustyka sali i entuzjastycznie nastawiona publiczność.
Koncert w Rio de Janeiro był drugim podczas krótkiej trasy po Ameryce Południowej, podczas której artysta wystąpił również w Sao Paulo i Buenos Aires.
W nadchodzących miesiącach Keith Jarrett planuje trasę po Ameryce Północnej. Wraz z Garym Peacockiem i Jackiem DeJohnettem wystąpi w Chicago 21 października, w UCLA Royce Hall 26 października i w Berkeley (Zellerbach Hall) 29 października. 1go listopada trio zagra na Earshot Jazz Festival w Seattle. W 2012 r. ukaże się również najnowsza płyta tria pt. Somewhere.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj