KOMITAS. THE GURDJIEFF ENSEMBLE

KOMITAS. THE GURDJIEFF ENSEMBLE
Płyta dla poszukiwaczy egzotycznych smaków

Levon Eskenian, lider założonego w 2008 roku Gurdjieff Ensemble, to jeden z najaktywniejszych armeńskich twórców i wykonawców na scenie muzyki folkowo-etnograficznej. Urodził się 37 lat temu w Libanie, dwie dekady temu wyemigrował do Armenii. W 2005 roku ukończył klasę fortepianu w konserwatorium w Erewaniu, a następnie odbył studia podyplomowe w dziedzinie kompozycji i improwizacji, po czym w Austrii i we Włoszech pod kierunkiem Christophera Stembridge’a zgłębiał tajniki gry na organach i klawesynie.

Zainteresowanie postacią ormiańskiego filozofa, muzyka, mistyka i przywódcy duchowego Goergija Gurdżwijewa doprowadziła Eskeniana do decyzji o założeniu zespołu i poświęceniu się muzyce Bliskiego Wschodu i Kaukazu. Efektem były setki koncertów kameralnych oraz wydana w 2011 roku w ECM Records płyta „Music of Georges I. Gurdjieff”, na której zaprezentowana została twórczość ormiańskiego ezoteryka współpracującego nad swoimi kompozycjami z Rosjaninem Thomasem de Hartmannem.

Komitas

Najnowszą produkcją dla Manfreda Eichera jest album z utworami Komitasa Vardapeta (1869-1935), etnografa, aranżera, śpiewaka i duchownego, będącego twórcą współczesnej muzyki armeńskiej, łączącej elementy sacrum i profanum. Nagrania zostały zrealizowane w lutym 2015 r. w Auditorio Stelio Molo RSI w Lugano. W efekcie powstały dwie płyty – pierwsza (ukazuje się teraz) zawiera wykonane przez Komitasa aranżacje armeńskiego folku, w programie drugiej znajdują się jego utwory fortepianowe. Ta płyta zostanie wydana w 2016 roku.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj