KONNICHIWA HANA

KONNICHIWA HANA
Do sprzedaży w Polsce wchodzą wkładki gramofonowe nowej japońskiej marki Hana Cartridges

Hana Cartridges jest marką stworzoną w 2015 roku przez japońską firmę Excel Sound Corporation.

Excel to firma z 50-letnią tradycją na specjalistycznym rynku audio, mogąca pochwalić się wieloma projektami wkładek gramofonowych, z których najbardziej znany był produkowany od końca lat 70. Excel ES70.

Seria wkładek Hana (co po japońsku znaczy – genialny, wspaniały) została opracowana z myślą o połączeniu wysokiej wydajności reprodukcji dźwięku z łatwością dopasowania i konfiguracji.

W ofercie znalazły się 2 modele – E i S – technicznie różniące się przede wszystkim rodzajem i szlifem igły. Zewnętrznie seria E i S różnią się kolorem obudowy – tańsze wkładki EL i EH umieszczone są w obudowach w kolorze moss green, czyli zielony mech, droższe SL i SH posiadają obudowę w klasycznej czerni.

Litery L i H w nazwach oznaczają poziom wyjściowy – oba modele, zarówno E jak i S produkowane są w typowej dla wkładek MC wersji niskonapięciowej (0,5mV) oznaczanej jako L oraz wysokonapięciowej (2mV) oznaczonej jako H. Wersję z wyższym poziomem warunkowo można podłączyć bezpośrednio do wejść gramofonowych dla wkładek MM.

W obu modelach zastosowano sztywny aluminiowy wspornik współpracujący z krzyżową armaturą i magnesami Alnico. Wersja E została wyposażona w igłę o szlifie eliptycznym, wersja S posiada igłę z ostrzem Shibata.

Dla poprawy bezpieczeństwa wkładki wyposażone są w osłonę chroniąca igłę.

Ceny

Hana EL/EH 1690 zł
Hana SL/SH 2690 zł

Mimo bardzo krótkiej historii na rynku wkladki Hana zyskują coraz większe uznanie zarówno wśród użytkowników, jak i fachowych recenzentów przyznających im najwyższe noty i wyróżnienia.

HI-FI CHOICE – Recommended Awards
Neville Roberts, Hi-Fi Choice (UK) March 2016 – recenzja Hana SH & SL:

„(…) zaczynając od Wariacji Enigmy Elgara z Vernonem Handley dyrygującym Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną. Moje pierwsze wrażenia są świetne. Dźwięk skrzypiec osiąga doskonałą równowagę, będąc zarówno jasnym i żywym, ale także gładkim, co z pewnością nie jest prostą rzeczą. Ogólnie – wykonanie w istocie jest bardzo dobre(…) żeby sprawdzić jak Hana-SL radzi sobie z żeńskimi wokalami, odtwarzam 'You Don’t Bring Me Flowers’ Barbry Streisand. Utwór jest znakomicie odwzorowany w partii otwierającej, a w trakcie rozwoju utworu nie słychać wcale zuchwałości w jej głosie, po prostu rosnącą energię. Hana-SL daje nam naprawdę wyrafinowany dźwięk, który jest bardzo wciągający i wytworny… Obydwie wkładki (Hana-SL & Hana-SH) są świetne i stanowią silną konkurencję dla znanych firm w tym przedziale cenowym(…)”

HI-FI WORLD – Najwyższa ocena (5/5) – Wybitna wśród najlepszych
Paul Rigby, Hi-Fi World (UK) February 2016 – recenzja Hana EH & EL:

„(…) wkładki wnoszą tak dużo korzyści, że trudno je opisać rozróżniając wersje EH i EL. Czułem, że wersja EH dostarczała nieco bardziej dokładnego i tonalnie ciut bardziej ekscytującego dźwięku, jeśli chodzi o wydobycie detali. EL, z jej małą dozą ciepła, nadawała muzyce bardziej wyrozumiałą naturę. W efekcie, można powiedzieć, że EL obejmuje obraz z szerszej perspektywy, zamiast skupiać się na szczegółach, oferuje więcej zaangażowania i płynności(…), (…) obydwie wkładki z ruchomą cewką grały dobrze i przynosiły widoczne korzyści podczas każdej sesji odsłuchowej, do tego niska, bardzo niska cena. Rzeczywiście wspaniały stosunek jakości do ceny(…)”

Rene van Es, The Ear.net (UK) February 2016 – recenzja Hana (wszystkie modele):
„(…) jeśli odtwarzasz nagrania raz na jakiś czas, igła z eliptycznym szlifem będzie więcej niż wystarczająca. Jeśli masz większy budżet na gramofon i ramię i chcesz więcej wyciągnąć ze swojej kolekcji winyli, pójdź w stronę igły ze szlifem Shibata. Twój przedwzmacniacz gramofonowy zweryfikuje dla ciebie wybór pomiędzy wersją z niższym a wyższym napięciem. Warto zauważyć, że wkładka Hana z niskim napięciem wymaga impedancji nie mniej niż 500 Ohm, jeśli chcesz się cieszyć wyższymi doznaniami i pełną dynamiką. Jeśli powrót do winyli będzie trwał nadal, widzę świetlaną przyszłość dla nowej marki Hana, i jej świetnego stosunku jakości do ceny, który to zapewni(…)”

Hifi Pig Magazine -HIFI PIG Recommended
Ian Ringstead, Hifi Pig Magazine, Jan. 2016, reviewing Hana SH & SL concluded:
„(…) Naprawdę polubiłem te wkładki – nie cudują, nie kombinują – po prostu wywiązują się ze swojej roli narzędzia do dostarczania świetnej muzyki. Wersja z niższym napięciem była dla mnie lepsza, ale to nie znaczy, że wersja z wyższym była słaba lub nie zostałaby wybrana przez niektórych słuchaczy. Jeśli masz przedwzmacniacz tylko z wejściem MM, wówczas wkładka z wyższym napięciem nie wymaga zastanowienia. £447 to nie tanio, ale jak na dobrej jakości wkładkę MC to bardzo dobra cena (wśród audiofilskich wkładek to jedna z najtańszych) (…) Najwyższe noty dla producentów Hany, którzy rzeczywiście wiedzą co robią, za wprowadzenie ich marki do gamy wkładek o świetnym stosunku jakości do ceny dla mniej majętnych fanów winyli. Obydwie wkładki dobrze współpracują zarówno z budżetowymi, jak i bardziej high-endowymi kombinacjami gramofonów i ramion – zdecydowanie warto ich poszukać(…)”.

Dystrybutorem wkładek Hana w Polsce jest firma Best Audio.

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj