KRONOS W ŁODZI

KRONOS W ŁODZI
W imieniu organizatorów 11. edycji Tansman Festival - Jubileuszu 20-lecia 1996-2016 zapraszamy na koncert gwiazdy Festiwalu - Kronos Quartet, ze specjalnie przygotowanym na Festiwal programem, który odbędzie się 15 listopada, o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Kronos Quartet to legendarny i jeden z najznakomitszych zespołów kameralnych świata z siedzibą w San Francisco.

Cieszy się on niezwykłą popularnością nie tylko pośród odbiorców tak zwanej muzyki poważnej, ale również popularnej: koncertował między innymi z Paulem McCartneyem, Allenem Ginsbergiem, Davidem Bowie, Tomem Waitsem, nagrywał z Nine Inch Nails. W programie koncertu zabrzmi więc nie tylko muzyka Terry’ego Rileya i Henryka Mikołaja Góreckiego: wyjątkowo spektakularna współpraca Kronos i Góreckiego trwała ćwierć wieku i cieszyła się uznaniem bez wyjątku na całym świecie.

Każdy koncert Kronosów to wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, show, któremu towarzyszy specjalnie zaprojektowana oprawa – instalacje świetlne i dźwiękowe – realizowana przez wybranych światowej klasy specjalistów.

David Harrington po jednym z koncertów z udziałem Henryka Mikołaja Góreckiego wspominał: „Pamiętam też, że był na koncercie, na którym graliśmy na bis Purple Haze Jimiego Hendrixa. Przyszedł do mnie później i powiedział, że chciałby, aby jego muzyka była taka dzika”.

Kronos to jeden z najgłośniejszych i najbardziej wpływowych zespołów naszych czasów; występował w tysiącach sal koncertowych na całym świecie, wydał ponad 50 płyt CD. W 2011 Kronos stał się jedynym laureatem zarówno Polar Music Prize, jak i Avery Fisher Prize – dwóch spośród najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych muzykom. Do licznych nagród zespołu zalicza się jeszcze Grammy Award za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej (2004) oraz tytuł Muzycy Roku (2003) Musical America.

Kronos Quartet
David Harrington – skrzypce
John Sherba – skrzypce
Hank Dutt – altówka
Sunny Yang – wiolonczela

Szczegóły na: www.tansman.lodz.pl

tansman_kronos-1

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj