LENOVO SMART HOME

LENOVO SMART HOME
Firma zaprezentowała podczas wystawy CES 2017 pakiet produktów do inteligentnego zarządzania domem, wśród których jest m.in. sterowany głosem system muzyczny oraz serwer o pojemności 6 TB. Trzy nowe produkty w tej serii wpasowują się w gorący trend Internetu Rzeczy.

Firma zaprezentowała swoje podejście do produktów Smart Home ogłaszając trzy nowe produkty, które idealnie wpasowują się w ten gorący trend IoT.

Lenovo Smart Asistant to cyfrowy asystent osobisty działający z chmurowymi usługami głosowymi Amazon Alexa. Powstały we współpracy z firmą Amazon pozwala na wyszukiwanie informacji w internecie, odtwarzanie muzyki, tworzenie list, aktualizacji kalendarza i wielu innych zadań. Lenovo Smart Assistant występuje w wersji z głośnikami Harman Kardon® o najwyższej jakości dźwięku do muzyki i rozrywki domowej.

Lenovo Smart Storage to urządzenie pamięci masowej dla całej rodziny o dużej pojemności aż 6 TB. Zapewnia bezprzewodowy, dwuzakresowy dostęp do danych oraz synchronizację z wieloma urządzeniami.

Lenovo 500 Multimedia Controller jest kompaktową, bezprzewodową klawiaturą i myszą jednocześnie, dzięki którym można sprawnie i wygodnie komunikować się z telewizorem oraz internetem oraz bardziej komfortowo sterować wieloma urządzeniami nie ruszając się z kanapy.

Dom inteligentny z wyższym IQ

Rynek urządzeń i systemów do domu inteligentnego jest w przededniu gwałtownego wzrostu. Szacuje się, że do 2019 r. producenci urządzeń internetu rzeczy (IoT) sprzedadzą niemal dwa miliardy produktów, generując obroty rzędu 490 mld USD¹. Rozwijająca się branża musi jednak jeszcze zaczekać na prawdziwe upowszechnienie się takich urządzeń. Dlaczego zatem tak wielu konsumentów akceptuje technologie domu inteligentnego tak powoli?
Przyczyny są dwie. Pierwsza to bariera kosztowa związana z posiadaniem urządzeń IoT. Niemal dwie trzecie konsumentów z całego świata uważa, że urządzenia i usługi IoT są zbyt drogie, i wskazuje cenę jako główną przeszkodę w posiadaniu urządzeń inteligentnych². Drugą przyczyną jest brak orientacji na użytkowników podczas projektowania takich urządzeń, wskutek czego konsumenci nie wiedzą, które urządzenia IoT najlepiej zaspokoją ich potrzeby. Z niedawno przeprowadzonej ankiety wynika, że co najmniej 23% konsumentów na świecie nie ma pewności co do tego, jakie urządzenie do inteligentnego domu byłoby dla nich przydatne².

Współpraca z firmą Amazon

Mając na uwadze problemy i potrzeby konsumentów, firma Lenovo zaprojektowała urządzenie Lenovo Smart Assistant — nowego cyfrowego asystenta osobistego działającego z chmurowymi usługami głosowymi Amazon Alexa. Powstały we współpracy z firmą Amazon elegancki Lenovo Smart Assistant rozpoznaje polecenia głosowe i używa usługi Alexa do wyszukiwania w internecie, odtwarzania muzyki, tworzenia list, aktualizacji kalendarza i wielu innych zadań. Ponieważ mózg usługi Alexa znajduje się w chmurze, jego inteligencja wciąż się rozwija.

Lenovo Smart Assistant z usługą Amazon Alexa

 

Na podstawie własnych ankiet Lenovo, przeprowadzonych wśród użytkowników wiadomo, że 65% osób z całego świata już używa technologii rozpoznawania głosu na komputerze, telefonie czy tablecie. Jedna trzecia z nich korzysta z tych technologii dlatego, że są wygodniejsze od pisania i przydają się podczas pracy wielozadaniowej (gotowania obiadu, ubierania się do pracy itp.)³.

Dlatego właśnie skonstruowaliśmy urządzenie Lenovo Smart Assistant wyposażone w osiem dookólnych mikrofonów pola dalekiego z funkcjami tłumienia hałasu i echa akustycznego, które rejestrują polecenia głosowe użytkowników z odległości 5 m⁴.
Dostępna jest też wersja specjalna Harman Kardon® o najwyższej jakości dźwięku do muzyki i rozrywki domowej. Lenovo Smart Assistant działa z produktami Lenovo do inteligentnego domu, a także wieloma urządzeniami innych producentów.

Więcej inteligencji w każdym domu

„Nigdy nie stawialiśmy sobie za cel tworzenia urządzeń do domu inteligentnego tylko po to, by rozwijać technologie” — mówi Johnson Jia, starszy wiceprezes Lenovo, PC & Smart Device Business Group. „Inteligencję u ludzi mierzy się na podstawie stosowanej wiedzy i podobnie uważamy, że produkty są inteligentne w takim stopniu, w jakim są rozumiane i stosowane na co dzień przez użytkowników”.
„Cieszymy się ze współpracy z tak innowacyjną firmą jak Lenovo, dzięki której Lenovo Smart Assistant z usługą Alexa zostanie udostępniony klientom na wiosnę” — powiedział Steve Rabuchin, wiceprezes ds. Amazon Alexa. „W firmie Amazon staramy się zapewniać klientom jak największy wybór, a to właśnie oferuje nowy Lenovo Smart Assistant wykorzystujący możliwości usług Alexa Voice Services (AVS). Bardzo jesteśmy ciekawi reakcji klientów za kilka miesięcy”.

Lenovo Smart Storage

Ofertę rozwiązań do inteligentnego domu dla szerokiego grona użytkowników dopełnia Lenovo Smart Storage. Jest to bezpieczne urządzenie pamięci masowej o dużej pojemności — 6 TB5 — z dwuzakresowym dostępem bezprzewodowym i możliwością automatycznej synchronizacji z wieloma urządzeniami. Urządzenie Lenovo Smart Storage zostało opracowane z myślą o bezpieczeństwie danych i dostępie w trybie P2P (peer-to-peer) do zapisanych na nim zdjęć, muzyki, dokumentów oraz innych plików i umożliwia łatwą kontrolę nad nimi. Wbudowane oprogramowanie może z dużą dokładnością uporządkować całą bibliotekę zdjęć na podstawie rozpoznanych twarzy.

 

Wartość rynku IoT w 2020 r. ma osiągnąć aż 1,7 biliona USD, a duża część tego wzrostu będzie przypadać na technologie stosowane nie tylko w miejscu pracy, ale i w domu⁶. Do 2025 r. wpływ IoT na gospodarkę może sięgać 11,1 biliona USD rocznie⁷. Firma Lenovo stara się być pionierem tego rozwoju. Lenovo Smart Assistant i Smart Storage to dopiero początek. Lenovo będzie nadal wspólnie z klientami wymyślać, projektować i konstruować produkty do inteligentnego domu, których klienci chcą i będą używać oraz na które ich stać. Zgodnie z wizją firmy, pragnie ona znacząco udoskonalić każdy aspekt życia domowego.

Wszystkie produkty Lenovo są dostępne w witrynie www.lenovo.com⁸.
• Lenovo Smart Assistant będzie dostępny w cenie od 129,99 USD w wersji jasnoszarej, zielonej oraz pomarańczowej od maja 2017 roku⁸.
• Lenovo Smart Assistant Harman Kardon Edition będzie dostępny w cenie 179,99 USD od maja 2017 roku⁸.
• Pamięć Lenovo Smart Storage będzie dostępna w cenie od 139,99 USD od maja 2017 roku⁸.

1 „Predicts 2015: The Internet of Things”, Gartner, styczeń 2015
2 „Igniting Growth in Consumer Technology”, Accenture, 2016
3 Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Lenovo w 2016 r., która objęła 1307 respondentów w USA, Chinach, Wielkiej Brytanii, Australii i Indiach.
4 Na podstawie testów wewnętrznych Lenovo. Szum w tle, ściany i inne przeszkody skracają efektywną odległość.
5 Rzeczywista dostępna pojemność jest niższa i zależy od formatowania, podziału na partycje, systemu operacyjnego oraz innych czynników wykorzystujących część tej pojemności. Dostępna pojemność może się zmieniać wskutek aktualizacji oprogramowania.
6 „Worldwide Internet of Things Forecast, 2015-2020”, IDC, maj 2015: http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=256397
7 „Unlocking the Potential of the Internet of Things”, McKinsey, 2016: http://www.mckinsey.com/business-functions/digital-mckinsey/our-insights/the-internet-of-things-the-value-of-digitizing-the-physical-world
8 Opcje kolorystyczne różnią się w poszczególnych regionach i mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Ceny nie obejmują podatków, kosztów wysyłki ani opcji, mogą ulec zmianie bez powiadomienia i podlegają dodatkowym warunkom. Ceny sprzedawców mogą się różnić. Daty dostępności w sprzedaży mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Produkty mogą być dostępne tylko na wybranych rynkach. Wszystkie oferty są uzależnione od dostępności. Lenovo zastrzega sobie prawo do zmiany oferty, funkcji i specyfikacji produktów w dowolnym czasie i bez powiadomienia.

Lenovo 500 Multimedia Controller: sterowanie współczesnym domem cyfrowym

Z szybką ewolucją zaawansowanych rozwiązań do rozrywki domowej wiąże się też potrzeba, którą przewidziało niewielu producentów: innowacyjnego urządzenia, które integruje takie rozwiązania oraz umożliwia sterowanie nimi i optymalne wykorzystywanie ich funkcji.

W zeszłym roku gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na inteligentne telewizory łączące się z Internetem. Wyprzedziły one swoje konwencjonalne odpowiedniki, ponieważ według oficjalnych danych ponad połowa sprzedanych telewizorów to urządzenia inteligentne¹. Tymczasem w związku z błyskawicznym rozwojem popularności telewizorów o rozdzielczości 4K niektórzy analitycy przewidują, że do 2019 r. aż jedna trzecia gospodarstw domowych w USA będzie mieć takie urządzenie². Współcześni konsumenci chcą korzystać z pełni wrażeń multimedialnych, jakie zapewniają monitory wielkoekranowe, wysokowydajne komputery, interaktywne technologie oraz Internet i dostawcy zawartości.

 

Z niedawno przeprowadzonej przez Lenovo ankiety wynika, że niemal połowa respondentów łączy się z zewnętrznym monitorem co najmniej raz w tygodniu³. Sterowanie różnymi ekranami, komputerami i innymi urządzeniami bywa jednak frustrujące i użytkownicy są często zmuszeni do używania różnych urządzeń w celu korzystania z różnych rodzajów zawartości i funkcji.

Przeciąganie i przeglądanie

Na podstawie opinii sfrustrowanych użytkowników nasz zespół opracował Lenovo 500 Multimedia Controller — nowoczesną, bezprzewodową klawiaturę z myszą, która mieści się w dłoni. Urządzenie to znacznie usprawnia interakcję z komputerem, internetem oraz telewizorem, a ponadto wyznacza nowe standardy wyglądu i działania urządzenia typu HID (Human Interface Device).

Lenovo 500 Multimedia Controller

Zacznijmy od modułu klawiatury urządzenia Lenovo 500 Multimedia Controller. Działa ona także jako pojemnościowy panel wielodotykowy do systemu Windows® 10 z obsługą gestów. Dzięki temu użytkownicy mogą pisać kciukami jak na zwykłej klawiaturze lub przeciągać palcami po powierzchni urządzenia.

Nie trzeba już zmieniać rąk, by dosięgnąć klawiszy albo panelu dotykowego. Kciukami można dotrzeć do każdego klawisza Lenovo 500 Multimedia Controllera, a także sterować panelem dotykowym bez przekładania urządzenia. Specjalna konstrukcja kontrolera umożliwia stosowanie gestów i kliknięć potrzebnych do wybierania menu, przeglądania zawartości i otwierania aplikacji. Równie łatwa jest obsługa kciukami, którymi można szybko pisać wiadomości, wprowadzać wyszukiwane słowa lub hasła itp.

Wielopunktowy, pojemnościowy panel dotykowy z wbudowaną klawiaturą urządzenia Lenovo 500 Multimedia Controller

Testy pierwszych modeli koncepcyjnych zaowocowały takimi cechami urządzenia, jak wygodnie zakrzywiony korpus ułatwiający podnoszenie z płaskich powierzchni (np. blatów stołów i stolików), eliminacja ostrych krawędzi, która zwiększa komfort trzymania urządzenia, oraz klawisze łatwo dostępne dla obu kciuków.

Na stanowisku dowodzenia

Współczesne kino domowe zajmuje cały salon, a nie kącik pokoju, dlatego widzowie trzymający urządzenie sterujące mogą znajdować się daleko od ekranu. Nawet gdy w domu nie ma systemu kina domowego, ekran może znajdować się na drugim końcu dużego pokoju o planie otwartym, który cieszy się coraz większą popularnością.

Jakie są tego konsekwencje? Konwencjonalne piloty bezprzewodowe mają niewystarczający zasięg 10 metrów, podczas gdy Lenovo 500 Multimedia Controller działa bezprzewodowo z odległości do 20 m⁴.

Użytkownicy mogą też zabrać elegancki i lekki (141 g)⁵ Lenovo 500 Multimedia Controller do pracy w celu sterowania prezentacjami na dużym, a nawet podwójnym ekranie.

Ewolucja cyfrowa i architektoniczna współczesnego domu nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Lenovo stawia sobie za cel przewidywanie takich zmian i reagowanie na związane z nimi potrzeby. W tym celu wsłuchuje się w opinie klientów i uzyskuje od nich informacje, aby współtworzyć wraz z nimi przydatne rozwiązania.

Lenovo 500 Multimedia Controller będzie dostępny w cenie 54,99 USD od początku marca 2017 roku6. Wszystkie produkty Lenovo są dostępne w witrynie www.lenovo.com6.

1 „Smart TV Surge: More than Half of TVs Shipped Globally in Q1 Were Smart”, IHS Markit, czerwiec 2016: http://news.ihsmarkit.com/press-release/technology/smart-tv-surge-more-half-tvs-shipped-globally-q1-2016-were-smart-ihs-says
2 „One-Third of U.S. Households Will Have 4K TVs in 2019”, IHS Markit, grudzień 2015: http://news.ihsmarkit.com/press-release/technology/one-third-us-households-will-have-4k-tvs-2019-ihs-says
3 Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Lenovo w 2016 r., która objęła 1352 respondentów z różnych krajów.
4 Zakłócenia sygnału mogą wpływać na zasięg łączności bezprzewodowej.
5 Masę podano z uwzględnieniem dwóch baterii AAA, bez adaptera.
6 Ceny nie obejmują podatków, kosztów wysyłki ani opcji, mogą ulec zmianie bez powiadomienia i podlegają dodatkowym warunkom. Ceny sprzedawców mogą się różnić. Daty dostępności w sprzedaży mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Produkty mogą być dostępne tylko na wybranych rynkach. Wszystkie oferty są uzależnione od dostępności. Lenovo zastrzega sobie prawo do zmiany oferty, funkcji i specyfikacji produktów w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj