Letnia zadymka w Bielsku-Białej

Letnia zadymka w Bielsku-Białej
25 to połowa z 50. A 12,5 to połowa z 25.

Kilka dni temu, 6 czerwca, w Bielsku-Białej hucznie obchodzono 50. rocznicę wyprodukowania pierwszego „Malucha”, czyli Fiata 126p. To właśnie w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej rozpoczęła się era motoryzacji PRL-u, ale też czasów nam bliższych. Do bielskich zakładów później dołączyły Tychy i łącznie wyprodukowano ponad 3 mln Maluchów, a ostatni opuścił bramy fabryki dopiero w roku 2000. Gdy jeszcze go produkowano, w Bielsku rodziło się coś zupełnie innego.

12 czerwca znów było głośno, ale za sprawą innego jubileuszu – 25. edycji Bielskiej Zadymki Jazzowej. I podobnie jak w przypadku Fiata, Bielsko połączyło się ze Śląskiem. Co prawda nie z Tychami, ale z innymi miastami – Katowicami oraz Gliwicami. To druga odsłona Zadymki w tym jubileuszowym roku. Pierwsza odbyła się tradycyjnie zimą. Program letni jest jednak bogatszy, festiwal potrwa cały tydzień, a gwiazdą-rezydentem będzie Esperanza Spalding. Zadymka pełna będzie gwiazd sceny zagranicznej i polskiej, pełna będzie premier, a przede wszystkim znakomicie zapowiadających się koncertów, a nawet czegoś więcej – wydarzeń muzyczno-teatralnych. Będą też oczywiście imprezy towarzyszące. Od dawna przy Zadymce mają miejsce ciekawe wystawy, w szczególności fotografii i plakatu. Jedną z bardziej interesujących będzie wystawa zdjęć jazzowych autorstwa Janusza Różańskiego, zatopionych w ogromnych, dwumetrowej wysokości, taflach szklanych.

I wreszcie powiedzieć trzeba, że od dawna Zadymka lubi audio, zwłaszcza w wydaniu high-end. W tym roku rodzima bielska firma Encore Seven, która powstała jakieś 12,5 roku temu, dołącza się do wydarzeń towarzyszących ze swoją premierą. Znana z wprowadzenia na rynek marki charakterystycznych wzmacniaczy lampowych EGG-SHELL, pokaże swój nowy produkt, którym rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w swojej historii. Premiera odbędzie się w salonie audio Hi-Fi Studio i będzie związana z przedpremierowym odsłuchem płyty grupy Apostolis Anthimos TRIAS „Come Together”. Wzmacniacz będzie sercem systemu odsłuchowego. Ta lampowa integra, nazwana przez producenta SYNCHRONICITY, opracowana została w firmowej koncepcji „V-TUBE” i powstała w kooperacji tylko i wyłącznie z polskimi firmami: Rolof Audio, Szostak Atelier i MS PROJECT.

Pełny program festiwalu: https://www.zadymka.pl/program-bzj

Strona producenta: https://encore7.com/

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj