LIRYCZNY KONTRABASISTA

LIRYCZNY KONTRABASISTA
Lars Danielsson, słynny szwedzki kontabasista, znany ze wspólnych projektów z Leszkiem Możdżerem, zagra w Polsce. Będzie gwiazdą krakowskiego Jazz Juniors

Liryczny dźwięk, a jednocześnie silne brzmienie i mocny groove. Właśnie za to podziwiany jest na światowych scenach szwedzki kontrabasista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer Lars Danielsson. 6 grudnia będzie bohaterem 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie.

Polska publiczność poznała go przede wszystkim jako członka gwiazdorskich zespołów i nagrań Leszka Możdżera. To z nim Lars Danielsson nagrał bestsellerowe albumy „The Time”, „Between Us And The Light”, „Polska”. Ale on sam jest przecież równie niezwykłym liderem.

Urodził się w 1958 r. Początkowo studiował grę na wiolonczeli w Konserwatorium w Göteborgu. Dopiero później zafascynował się jazzem i brzmieniem kontrabasu.

Jednym z jego pierwszych, cieszących się światową renomą zespołów był Lars Danielsson Quartet, w którym artyście towarzyszyły takie tuzy, jak David Liebman (saksofonista z zespołów Milesa Davisa), pianista Bobo Stenson oraz legenda wytwórni ECM – perkusista Jon Christensen.

Z tym właśnie zespołem od 1980 r. Danielsson wydał 10 znakomitych albumów, zapraszając do ich nagrań takie znakomitości, jak John Abercrombie czy Alex Acuña. Z czasem kwartet stał się polem doświadczalnym dla pracy Danielssona w charakterze kompozytora i aranżera. Pracy, która z biegiem lat poszerzyła się, obejmując już nie tylko muzykę dla jazzowego kwartetu, ale także orkiestr symfonicznych czy big bandów.

Danielsson współpracował ponadto z takimi gwiazdami, jak: Randy i Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Charles Lloyd, Terri Lyne Carrington i Dave Kikoski, a jako producent z Cæcilie Norby, Jonasem Johansenem, Orkiestrą Koncertową Radia Duńskiego oraz Viktorią Tolstoy. Był również członkiem słynnej Trilok Gurtu Group.

Style: "Daylight pop plus"

W 2007 r. otrzymał zamówienie na napisanie utworu dla Göteborskiej Orkiestry Symfonicznej. Wystąpił z nią razem z z Leszkiem Możdżerem jako solista. Na zamówienie NDR Big Band i Wolfganga Haffnera przygotował ponadto symfoniczną kompozycję, której premiera odbyła się na JazzBaltica Festival 2007. Ponadto wspólnie z Vytasem Sondeckisem i Bugge Wesseltoftem regularnie współpracuje z Petersburską Orkiestrą Symfoniczną.

Olbrzymim sukcesem ostatnich lat okazał się wydany w 2008 roku album „Pasodoble”. „Jasność przekazu i rzadko spotykane w jazzie wykonanie” – zachwycali się albumem nagranym wspólnie z Leszkiem Możdżerem brytyjscy krytycy.

Tuż po „Pasodoble” Danielsson po raz kolejny zaprosił Możdżera do swojego projektu – równie entuzjastycznie przyjętego nagrania „Tarantella” (2009 r.). „To najlepszy z dotychczasowych albumów Danielssona, jest również jednym z najwspanialszych albumów w katalogach wytwórni ACT” – podkreślał magazyn Jazzwise.

Na wydanej w 2012 r. płycie „Liberetto” Lars Danielsson łączy siły z armeńskim pianistą Tigranem, ale też znanym ze słynnej formacji e.s.t perkusistą Magnusem Öströmem, gitarzystą Johnem Paricellim i trębaczem Arve Henriksenem. I zabiera nas w zupełnie nowe muzyczne przestrzenie, ukazując wolność muzyki na skraju kameralnego jazzu, muzyki klasycznej i europejskiej muzyki ludowej. Będąca kontynuacją tego nagrania płyta „Liberetto II” (2014 r.) to kolejny stopień wtajemniczenia w ten niezwykły, muzyczny klimat, a jednocześnie – jak podkreślają krytycy – niebywały ogrom energii.

Muzykę z tego właśnie albumu usłyszymy podczas koncertu mikołajkowego odbywającego się w ramach 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie.

Podczas jedynego występu w Krakowie trio Danielssona zgra w składzie: Grégory Privat – fortepian, Magnus Öström – perkusja, instrumenty perkusyjne, elektronika oraz Lars Danielsson – kontrabas, wiolonczela.

Koncert odbędzie się 6 grudnia w CK Rotunda (ul. Oleandry 1, godz. 20.00).

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj