MAMY GRAMMY

MAMY GRAMMY
Muzyczny Oscar dla Krzysztofa Pendereckiego.

Płyta Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 zwyciężyła w kategorii BEST CHORAL PERFORMANCE. To już czwarta nagroda GRAMMY dla naszego kompozytora.

W tym albumie wiele spraw dzieje się po raz pierwszy. Pierwszy raz w historii Krzystof Penderecki dyryguje podczas nagrań Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej. Prezentowane tu dzieło Dies Illa to światowa premiera fonograficzna. Psalmy Dawida, także zawarte w repertuarze płyty, wyznaczyły początek międzynarodowej kariery Pendereckiego. Album zaś rozpoczyna niezwykłą, wyczekiwaną serię – Penderecki conducts Penderecki / Warsaw Philharmonic!

Na dźwięk imienia Krzysztofa Pendereckiego część publiczności drży z ciekawości, a część ze strachu – jego nazwisko nieodłącznie kojarzone jest bowiem z muzyką awangardową. Jednak choć kompozytor wytyczał w historii swej twórczości wiele nowych szlaków w muzyce poważnej, to jednak najważniejsze pozostały przekaz i emocje silnie obecne w jego muzyce sakralnej, wokalno-instrumentalnej. Czy płyta jest skierowana do wysublimowanego odbiorcy? Oczywiście, że tak! Ale zaskoczy go melodyjnością, wartką narracją, wciągającą i przejmującą muzyczną akcją. Niniejszy album prezentuje bardzo interesujący wybór dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Od wyczekiwanej premiery fonograficznej Dies Illa poprzez Hymny do św. Daniiła i św. Wojciecha, aż po słynne Psalmy Dawida. Kompozytor wciela się ponadto w rolę dyrygenta, dając nam niesłychany wgląd we własny zamysł interpretacji swych kompozycji.

Z informacji wydawcy Warner Music Polska

Wykonawcy: Krzysztof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director, Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir. Wydawca: Warner Classics

Pełna lista zwycięzców tegorocznej edycji GRAMMY tutaj.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj