MATRIX MINI-i PRO 2

MATRIX MINI-i PRO 2
32-bitowy konwerter z próbkowaniem 384 kHz oraz obsługą standardów DSD, DXD i Bluetooth aptX. Pełni też funkcję wzmacniacza słuchawkowego.

Matrix, producent sprzętu audio dla melomanów, wprowadził na rynek nowy przetwornik cyfrowo-analogowy z funkcją wzmacniacza słuchawkowego Mini-i Pro 2. To bezpośredni następca urządzenia Mini-i Pro+, pochodzącego z 2015 roku modelu poprzedniej generacji, który zyskał uznanie klientów dzięki przystępnej cenie, pełnej zgodności ze standardem DSD oraz zastosowaniu układu DA ESS Sabre, oferującego głębię i niezwykle wierne odwzorowanie dźwięku.

Matrix Mini-i Pro 2 otrzymał zupełnie nową, metalową obudowę, zaprojektowaną z dbałością o najmniejszy detal oraz korzystającą z najlepszych cech poprzednika. Kompaktowych rozmiarów urządzenie prezentuje się dzięki niej elegancko i solidnie, oferuje także dobre parametry odprowadzania ciepła. Umieszczony na obudowie nowy wyświetlacz OLED jest bardziej czytelny, przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Przekazuje wszystkie istotne informacje, począwszy od jakości odtwarzanego materiału, jego parametrów, aż po tryb pracy przetwornika. Zastosowanie hartowanego szkła sprawia, że wyświetlacz jest bardziej odporny na zarysowania. Do zestawu dołączony został również nowy pilot RM2 pokryty ultracienką powłoką aluminium i wyposażony w oddzielne przyciski wyboru kanału wejściowego. Standardowego pilota z powodzeniem wyręczają kontrolery do Apple TV drugiej lub trzeciej generacji.

Najnowszy DAC firmy Matrix korzysta z wydajnego układu należącego do rodziny ESS Sabre, oznaczonego symbolem Ultra ES9018S. Jest to 8-kanałowy, 32-bitowy konwerter cyfrowo-analogowy zapewniający symetryczne wyjścia na każdym kanale oraz programowalny układ CPLD współpracujący z podwójnym oscylatorem i efektywnie redukujący zakłócenia typu jitter oraz gwarantujący cyfrową integralność sygnału. Przetwornik posiada filtr zakłóceń emitowanych przez sieć zasilającą oraz wysokiej jakości ekranowany transformator toroidalny wraz z wielostopniowym filtrem ze stabilizowanym torem zasilania. Filtr ten został skonstruowany przy użyciu rezystorów z niskim dryftem temperaturowym i pojemnością audio, co znacznie poprawia szczegóły dźwięku.

Matrix Mini-i Pro 2 jest wyposażony w interfejs USB XMOS, uznawany za jeden z najlepszych na rynku. Obsługuje tryby DSD DoP i ASIO Native oraz DXD. DSD (Direct Stream Digital) to system używany na płytach Super Audio CD, charakteryzujący się dźwiękiem o znacznie lepszych parametrach w porównaniu z klasyczną płytą CD-Audio. Natomiast DXD (Digital eXtreme Definition) to profesjonalny format audio, zachowujący najwyższą jakość dźwięku, używany w m.in. studiach nagraniowych. DXD jest 24- lub 32-bitowym sygnałem PCM, próbkowanym z częstotliwością 352,8 kHz.

W najnowszej wersji Mini-i Pro usprawniono szereg istotnych parametrów urządzenia. Dodano zgodność ze standardem PCM w wyższej rozdzielczości 32 bity/384 kHz oraz wprowadzono standard DoP, uzupełniający wcześniej wspierany już ASIO przy odtwarzaniu DSD 64/128/256. Zaimplementowano również jeszcze bardziej stabilną wersję asynchronicznego interfejsu serii XMOS U z ulepszonym sterownikiem DoP, odtwarzającym 1-bitowy sygnał cyfrowy DSD256.

Mini-i Pro 2, podobnie jak poprzednik, wyposażony jest we wszystkie podstawowe wejścia, umożliwiające podłączenie niemal każdego urządzenia źródłowego. Obok USB na potrzeby trybów DSD, otrzymujemy standardowo wejścia koaksjalne i optyczne Toslink oraz AES/EBU.

Parametry wejść cyfrowych:

− USB w rozdzielczości 16-32Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz, w trybie DoP: DSD 64/DSD256 w trybie ASIO
− koaksjalne i optyczne Toslink 16-24-bitowe o częstotliwościach próbkowania: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz oraz 192kHz
− AES/EBU, obsługujące sygnały o szerokości próbki danych: 16-24 Bit i częstotliwościach próbkowania: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

Podczas pracy w trybie USB urządzenie obsługuje zarówno systemy Mac OS w wersji x10.6.4 i wyższych, jak i Windows XP/Vista/7/8/8/10, oczywiście z koniecznością instalacji odpowiednich sterowników.

Wzmacniacz słuchawkowy TPA6120 we współpracy ze wzmacniaczem operacyjnym LME49720 pozwala uzyskać rewelacyjne parametry pracy. Potężny układ ze wzmacniaczem o niezniekształconej mocy 210mW pod obciążeniem 300 Ohm zwiększył swoją wydajność aż do 40% w porównaniu z Mini-i Pro poprzedniej generacji. Jednocześnie wykorzystano regulator napięcia LDO charakteryzujący się niezwykle niskim poziomem szumów. W porównaniu do modelu poprzedniej generacji układ ma niższą temperaturę pracy oraz o 30% mniejszy pobór energii.

Wyjścia liniowe analogowe obejmują: niesymetryczne RCA (L/R) o poziomie wyjścia 2V RMS przy 0dBFS, a przede wszystkim symetryczne XLR (R/L) o poziomie wyjścia 4V RMS przy 0dBFS oraz wyjście słuchawkowe stereo jack 6,35 mm o impedancji wyjściowej 12 Ohm, umieszczone na przednim panelu urządzenia.

Pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz (+0.01dB) do 20 000 Hz (-0.03dB), stosunek sygnał/szum osiąga wartość 123dB 20Hz-20Hz (ważony). Zawartość zniekształceń harmonicznychTHD+N nie przekracza 0,0003 proc. przy 1 kHz (ważony), przesłuch 130dB przy 1kHz.

Absolutną nowością jest wyposażenie przetwornika w moduł Bluetooth wspierający technologię aptX − jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic w branży audio. AptX daje możliwość słuchania przesyłanego audio w bezstratnej jakości, co zwiększa możliwości urządzenia przy zachowaniu idealnej jakości dźwięku.

Razem z Matrix Mini-i Pro 2 swoją premierę miał dedykowany wzmacniacz stereo – Mini-i AMP. Jednostka o mocy 120W na kanał stylistycznie i technologicznie idealnie uzupełnia nowy DAC firmy Matrix. Świetnym dodatkiem do takiego zestawu będzie również funkcjonalny i wygodny kontroler bazujący na komputerach mini PC z rodziny FooKo (dostępne w ofercie C4i). W zależności od wersji są one wyposażone m.in. w wyświetlacz dotykowy z oprogramowaniem Foobar oraz wtyczki ASIO i SACD. W odróżnieniu od konkurencyjnych tabletów, zaoferują stabilną platformę z funkcjami sterownika muzycznego. Zamawiając Matrix Mini-i Pro 2 w zestawie z FooKo można liczyć nie tylko na rabat, ale również pełną konfiguracje urządzeń pod DSD oraz wsparcie techniczne.

Cena detaliczna Matrix Mini-i Pro 2 wynosi 2521 zł. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją dla użytkowników domowych oraz 12-miesięczną dla firm. Dystrybutorem jest forma C4i

 

Więcej o C4i Consultants

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak Minix, HiMedia, Bluetimes, Popcorn Hour, Dune i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe), Scansonic (nagłośnienie), Matrix i AMI (przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacze mocy i słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych: w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc wideo audio, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak Gomax, tvOne, Extron, Kramer, BlackMagic Design, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, ośmioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj