MATT HAIMOVITZ: ORBIT

MATT HAIMOVITZ: ORBIT
Niesamowita kompilacja obejmująca współczesną muzykę na wiolonczelę solo. Odkrywcze, pionierskie, awangardowe wydawnictwo, posiadające wszelkie cechy audiofilskie. Wydawcą jest wytwórnia Pentatone, słynąca z niezrównanej jakości swojego katalogu

„Orbit” to składająca się z trzech płyt antologia muzyki na wiolonczelę solo obejmująca okres 1945-2014. Wykonawcą jest światowej sławy izraelsko-amerykański artysta Matt Haimovitz. Album jest drugą już pozycją w ambitnej edycji Pentatone Oxingale Series, którą holenderska wytwórnia tworzy we współpracy z nagrodzoną GRAMMY amerykańską firmą Records Oxingale specjalizującą się w pionierskich nagraniach kompozycji współczesnych twórców.
45-letni Matt Haimovitz to jeden z najwybitniejszych interpretatorów i propagatorów nowoczesnej muzyki na wiolonczelę znany z wielu znakomitych realizacji, które ukazały się m.in. na 3-płytowym albumie Deutsche Grammophon. Jego najnowsza kompilacja składa się z utworów solowych umieszczonych na nagraniach wydanych wcześniej przez Records Oxingale – Anthem (2003), Goulash! (2005), After Reading Shakespeare (2007), Figment (2009) i Matteo (2011) oraz dwóch świeżo zarejestrowanych („Orbit” Philipa Glassa i „Helter Skelter” The Beatles w opracowaniu Luna Pear Woolfa). W sumie na płytach znajdują się utwory ponad dwudziestu kompozytorów, z których piętnastu nadal żyje. Aż 10 utworów ma status premier zarejestrowanych przez Haimovitza.

To imponujące wydawnictwo jest fascynującym muzycznym kalejdoskopem ostatnich 60 lat. Obok postaci, których awangardowość pokryła się już spiżem klasyki, takich jak Elliott Carter czy Philip Glass, pojawiają się tutaj młodzi Amerykanie o rokendrolowym temperamencie, którzy są konfrontowani z prawdziwymi mistrzami włoskiej rewolty – Luciano Berio czy Salvatore Sciarrino. Prawdziwa wieża Babel.


Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj