MIRGA NA PODIUM

MIRGA NA PODIUM
Sensacja w muzycznym świecie. Mirga Gražinytė-Tyla, 30-letnia dyrygentka z Wilna, została nową szefową City of Birmingham Symphony Orchestra.

Stanowisko, które Mirga obejmie we wrześniu 2016 r., uchodzi za odskocznię do wielkiej, światowej kariery. Orkiestra w Birmingham od lat ma szczęście do wybitnych dyrygentów – w 1980 r. kierownictwo muzyczne objął sir Simon Rattle, obecny szef Filharmoników Berlińskich, potem był Sakari Oramo, kierujący dzisiaj BBC SO, a następnie Andris Nelson, stojący na czele Bostończyków oraz lipskiego Gewandhausu. Logika podpowiada, że Litwinka może zostać pierwszą na świecie kobietą w roli dyrektora muzycznego jednej z wielkich orkiestr. Do tej pory nie udało się to żadnej dyrygentce.

FireShot Screen Capture #228 - 'Mirga Grazinyte La philharmonic - YouTube' - www_youtube_com_watch_v=9ODpbHd1F-I

Mirga pochodzi z rodziny o dużych tradycjach muzycznych – jej ojciec Romualdas Gražinis jest dyrygentem chóralnym, matka Sigutė Gražinienė śpiewaczką i pianistką, na fortepianie gra również jej siostra, babcia z kolei to skrzypaczka. Po raz pierwszy Mirga dyrygowała (chórem) w wieku 13 lat. Edukację dyrygencką rozpoczętą w wileńskiej National M. K. Čiurlionis School of Art kontynuowała w konserwatoriach w Zurychu, Lipsku i Bolonii. Została odkryta podczas German Conducting Forum w 2009 r. W 2012 r. została wyróżniona prestiżową Nestle and Salzburg Festival Young Conductors Award. Zaraz potem została asystentką Gustavo Dudamela, który dowodzi Los Angeles Philharmonic. W 2014 r. w Hollywood Bowl wykonała z tą orkiestrą I Symfonię Mahlera. Alex Ross, znany krytyk muzyczny magazynu „The New Yorker”, napisał wtedy, że Mirga to jedna z wschodzących gwiazd światowej dyrygentury.

FireShot Screen Capture #230 - 'Mirga Grazinyte La philharmonic - YouTube' - www_youtube_com_watch_v=9ODpbHd1F-I

W obecnym sezonie Mirga pełni funkcję dyrektora muzycznego Salzburg Landestheater. W sezonie 2013/2014 była pierwszym kapelmajstrem w Opera House w Bernie. Niedawno występowała m.in. Kremerata Baltica i Wiener Kammerorchester. W czerwcu ubiegłego roku po raz pierwszy poprowadziła City of Birmingham SO, wykonując „Śpiącą królewnę” Czajkowskiego oraz „Knoxville: Summer of 1915” Barbera. Koncert ten zaowocował decyzją powołania jej na szefa tej orkiestry na okres 3 lat. Litwinka jest jednocześnie zastępcą Gustavo Dudamela w LA Phil.

foto: YT
Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj