Moc brzmienia i estetyki

<strong>Moc brzmienia i estetyki</strong>
Miłośnicy muzyki chcieliby zawsze cieszyć się jej doskonałym brzmieniem i nawet w domowym zaciszu czuć się tak, jak podczas słuchania koncertu na żywo. To życzenie jest możliwe do zrealizowania dzięki wysokiej jakości systemom audio. Jako urządzenia o stylowym designie, stają się również ozdobą wystroju. Zwiększają prestiż wnętrz i wypełniają je mocą brzmienia oraz estetyki.

Zdjęcia: Perfect Audio, www.perfectaudio.pl

Producenci wysokiej jakości sprzętu audio oferują bogatą gamę urządzeń o zaawansowanych parametrach oraz efektownym, nowoczesnym wyglądzie. Dzięki temu można dobrać rozwiązania na miarę indywidualnych potrzeb, preferencji akustycznych i wizualnych. Nowoczesne odtwarzacze sieciowe, przetworniki, serwery muzyczne, wzmacniacze czy kolumny głośnikowe to elementy, z których skomponujemy doskonały system audio, odpowiedni dla wymagającego odbiorcy. Jakiego brzmienia możemy od nich oczekiwać i jakich emocji doświadczać podczas słuchania emitowanej przez nie muzyki?

Szkoła brzmienia

Gdy mowa o sprzęcie z wysokiej półki, można pokusić się o stwierdzenie, że każdy gra dobrze lub bardzo dobrze, a wyróżnikiem na tym poziomie jakości są niuanse i możliwości trafienia z subtelnościami brzmieniowymi w ucho i upodobania odbiorcy muzyki. Mówi się przecież o szkołach brzmienia – brytyjskiej, japońskiej, czy skandynawskiej, niemieckiej, amerykańskiej i innych. Różnią się one od siebie charakterem, ale czy brzmią lepiej lub gorzej? Raczej nie. Brzmią po prostu inaczej. I dobrze! To słuchacz decyduje, które brzmienie mu bardziej odpowiada, a nawet które jest bardziej adekwatne do słuchanego nurtu muzycznego. Czy woli detaliczność i dźwięczność, czy raczej preferuje miękką fakturę. A może szuka uwypuklenia średnicy dla podkreślenia brzmienia wokalu, czy preferuje podgrzane skraje pasma, a scena dźwiękowa ma być bardzo rozległa, czy jednak zwarta i poukładana z chirurgiczną dokładnością? Jak podróż luksusowym samochodem, tak odsłuch muzyki powinien sprawiać przyjemność i nie męczyć przez wiele godzin.

Dobór komponentów

Każde urządzenie audio ma swoje cechy, a kluczowe znaczenie ma tu właściwe sparowanie tych komponentów, zwłaszcza elektroniki z kolumnami głośnikowymi. Nowoczesna elektronika z wysokiej półki daje możliwość użycia różnych filtrów audio, by lepiej dostroić wspomniane niuanse do własnych preferencji. A dobre kolumny głośnikowe powinny potrafić wybrzmieć nawet najdrobniejsze smaczki i zmiany pochodzące ze źródła i wzmacniacza. Niektóre potrafią jeszcze coś więcej – przenieść atmosferę sali koncertowej do salonu. Należą do nich między innymi konstrukcje omnipolarne, nazywane też wielokierunkowymi. Membrany głośników w takich kolumnach nie są montowane od frontu, ale skierowane ku górze, a odpowiednio zaprojektowane elementy rozpraszają generowany dźwięk równomiernie w płaszczyźnie poziomej 360 stopni wokół siebie. Takie podejście symuluje rzeczywiste rozchodzenie się fali dźwiękowej w pełnym zakresie częstotliwości – od tonów najniższych po najwyższe słyszalne pasmo.

Estetyka urządzeń premium audio

Poza doskonałym brzmieniem asortyment urządzeń audio z kategorii premium zapewnia równie niezwykłe wrażenia wizualne. W tym aspekcie najbardziej wyróżniają się kolumny głośnikowe, choćby dlatego, że to największe komponenty każdego systemu. Producenci nadają im naprawdę ciekawe formy. Wybór właściwego modelu powinien być przede wszystkim podyktowany walorami brzmieniowymi i dobrym zgraniem z elektroniką oraz właściwie dopasowany do wielkości pomieszczenia, ale też powinien współgrać ze stylistyką tego wnętrza. Dlatego wiele firm, szczególnie tych, które szczycą się ręczną produkcją, oferuje możliwość personalizacji wykończeń zastosowanych w konstrukcji kolumn. Z kolei inne marki proponują kilka gotowych wariantów wykończeń dla tego samego modelu. W przypadku ekskluzywnych systemów mogą to być: wyszukane powłoki lakiernicze, naturalne szlachetne drewno lub dobrej jakości drewniane forniry, a nawet obicia naturalnym kamieniem. Efektownie prezentują się też metaliczne powierzchnie oraz szkło.

Bardzo oryginalne formy przyjmują wspomniane wcześniej kolumny omnipolarne. Ze względu na nietypowe konstrukcje, stają się czymś o wiele bardziej indywidualnym i unikalnym, niż większość typowych konstrukcji kolumn głośnikowych. Wyróżniają je designerskie, a nawet futurystyczne kształty. Ich bryły przypominają dzieła nowoczesnej sztuki, abstrakcyjne rzeźby na postumentach czy nawet kosmiczne instalacje. To oryginalne urozmaicenie domowego wystroju.

Swoboda aranżacji

Ważną cechą kolumn omnipolarnych, ze względu na ich właściwości rozpraszania dźwięku, jest fakt, że nie wymagają aż tak rygorystycznych zasad, co do ich ustawiania w domowej przestrzeni. Dzięki temu łatwiej je wkomponować w aranżację pomieszczenia – nie ma bowiem potrzeby zachowywania określonego kierunku ich ustawienia czy utrzymywania dużego odstępu od ścian. Mniej rygorystycznie można podejść także do miejsca odsłuchu dźwięku (miejsca, gdzie wygodnie usiądziemy na kanapie czy fotelu), które w klasycznych układach kolumn emitujących dźwięk do przodu stanowić powinno wierzchołek trójkąta równobocznego lub do niego zbliżonego – czyli tzw. sweet spot. Kolumny omnipolarne w tym aspekcie bardziej przypominają dobrze nagłośnioną salę koncertową, gdzie nie ma aż tak dużego znaczenia czy usiądziemy na fotelu z prawej strony sali czy z lewej, czy na środku. Odbiór muzyki z każdego miejsca powinien być podobny. To dlatego po kolumny omnipolarne warto sięgnąć, gdy planujemy nagłośnić pomieszczenia o nieregularnych kształtach, do otwartych salonów, przestrzeni typu lofty, wszelkich pokoi z nietypowymi elementami (jak np. schody na piętro), w których nie ma mowy o symetrii, a aranżacja i układ rozmieszczenia mebli jest swobodny.

Perfekcyjne detale

Inne elementy systemu audio również nie odbiegają wzornictwem od stylistyki nowoczesnego prestiżu. Odtwarzacze mają formę zwartych kaset o minimalistycznym designie i eleganckim, metalicznym wykończeniu, o gładkiej, jednolitej powierzchni. Sprzęt klasy premium wyróżnia precyzja wykonania wszelkich detali, użycie trwałych i naturalnych materiałów oraz ich jakość i nierzadko ręczna obróbka. Wyznacznikiem dobrego smaku jest ponadczasowy styl, projekt schludny i minimalistyczny, niekojarzący się z hitem jednego lata, lecz raczej z jazzowym standardem lub rockowym przebojem, który nie znudzi się nawet po wielu dekadach i przypadnie do gustu tak samo kolejnym pokoleniom. Bardzo ciekawym przykładem efektownego wzornictwa urządzeń audio są wzmacniacze lampowe. Ich prestiżowy wygląd szczególnie docenimy po zgaszeniu światła, gdy żarzące się lampy elektronowe ukazują pełnię swojego piękna. Wszystko w myśl idei, że odtwarzanie muzyki to prawdziwa sztuka i przyjemność płynąca do słuchacza przez wszystkie zmysły.

Na zdjęciach: kolumny omnipolarne Duevel Bella Luna Diamante

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj