MONTENEGRIN GUITAR DUO

MONTENEGRIN GUITAR DUO

Po Milanie Karadaglicu na scenę wychodzą kolejni gitarzyści z Czarnogóry. Czyżby chłopaki z gitarami byli najlepszym towarem eksportowym tego małego, lecz wielce urokliwego kraju?

Czarnogórski duet, którzy tworzą Goran Krivokapić i Danijel Cerović zwrócił ostatnio na siebie uwagę szerokiej publiczności wydając w wytwórni NAXOS płytę z suitami angielskimi Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na dwie gitary.

Repertuar Montenegrin Guitar Duo obejmuje muzykę renesansu i baroku oraz kompozycje XIX i XX w. Szczególne miejsce w sercach artystów zajmuje jednak współczesna muzyka gitarowa. Polski współczesny kompozytor Gerard Drozd poświęcił im swój koncert na dwie gitary, kwartet smyczkowy na… duet oraz suitę „Hommage to Bach” op. 150. Swoje utwory zadedykowali Czarnogórcom także Gustav Eichelberger i Krstyun Wrtoszlavsky. Celem zespołu jest szerzenie współczesnego repertuaru gitarowego oraz budowanie pozycji tego instrumentu na scenie muzyki klasycznej.

Duet często występuje na prestiżowych festiwalach, m.in. na Festival Internacional de Musica y Danza de Granada, Kotor Art Festival czy Koblenz Guitar Festival. Muzycy prowadzą także kursy mistrzowskie, udzielają się jako wykładowcy, uczestniczą w konkursach w roli jurorów. Gościli już m.in w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Holandii, Portugalii, Luksemburgu, Belgii, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowinie i Albanii, gdzie byli gorąco przyjmowani przez publiczność i krytyków.

Ich debiutancka płyta z utworami Domeniconi, Piazzolli i Bogdanovic została opublikowany w 2013 roku przez Centrum Muzyki Czarnogóry. Niedawno Naxos opublikował ich dwupłytowe nagranie suit angielskich Bacha. To światowa prapremiera tych utworów w takim wykonaniu.

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj