NOWA MUZYKA

NOWA MUZYKA


Trzy antologie tekstów, poświęconych nowej muzyce niemieckiej, brytyjskiej i amerykańskiej, znakomicie wypełniają niewyobrażalne luki w naszej wiedzy na ten temat

W trójkącie bermudzkim wyznaczonym nazwiskami Chopina, Moniuszki i Szymanowskiego zaginęła nie tylko polska awangarda muzyczna, ale także wszelki słuch o wielu zagranicznych zjawiskach, nurtach i trendach, kształtujących współczesny pejzaż dźwiękowy świata.

Ta dobrowolna, acz kompletnie niezrozumiała marginalizacja pogrążyła szansę na wpisanie krajowych dokonań w cezury historii europejskiej (i nie tylko) i stworzyła zupełnie fałszywy obraz pozycji muzykologicznych i kompozytorskich w perspektywie najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci. Żywiąc się – jak zwykle – tryumfami przeszłości, pozwoliliśmy zepchnąć polską muzykę na manowce głębokiego prowincjonalizmu społeczno-sakralnego i oderwać ją od istotnych źródeł energii, które – co doskonale pokazują wydane właśnie pozycje – rzadko obecnie mają charakter zjawisk samoistnych i naturalnych.

Inaczej – współczesna muzyka nie jest efektem serii genialnych kreacji, lecz wynikiem skomplikowanej gry na tle społecznym, filozoficznym, politycznym i – jakże często – technologicznym. Książki wydane przy współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Korporacji Ha!art kapitalnie ukazują tło najnowszej muzyki powstającej w najważniejszych światowych ośrodkach oraz wyśmienicie prezentują w erudycyjnych i wszechstronnych szkicach głównych bohaterów i najciekawsze procesy zachodzące w tej dziedzinie.

Wszystkie trzy pozycje – „Nowa muzyka niemiecka”, „Nowa muzyka brytyjska” i „Nowa muzyka amerykańska” – są początkiem serii „Linia muzyczna” i można je kupić tutaj.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj