PIERŚCIEŃ WIELOKANAŁOWY

PIERŚCIEŃ WIELOKANAŁOWY
Wytwórnia Pentatone publikuje w kolekcjonerskiej edycji pierwsze wielokanałowe nagranie "Pierścienia Nibelunga" Wagnera pod dyrekcją Marka Janowskiego

Ryszard Wagner potrzebował 26 lat, aby skompletować swoje opus magnum – cykl operowy „Pierścień Nibelunga” składający się z czterech oddzielnych oper połączonych muzycznymi motywami. W kilku swoich esejach niemiecki kompozytor pisał o dziele totalnym – Gesamtkunstwerk – które w jego koncepcji jest idealną syntezą wszelkich sztuk pod postacią dramatu muzycznego. Jego tetralogia, a w zwłaszcza „Złoto Renu” i „Walkieria”, to chyba najpełniejsza w całych dziejach forma realizacji tej teorii. Nikt nie stworzył bardziej spójnej wizji wspólnoty sztuk niż Wagner.

Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin oraz dyrygent Marek Janowski to wybitni przedstawiciele niemieckiej szkoły interpretacji muzyki Wagnera, którzy nagrali „Złoto Renu”, „Walkirię”, „Zygryda” i „Zmierzch bogów” w filharmonii berlińskiej w 2012 i 2013 roku. Wszystkie opery zostały wykonane podczas koncertów, które pozwoliły na osiągnięcie klarowności niemożliwej do uzyskania wtedy, gdy orkiestra jest umieszczona w kanale.

Wydanie Pentatone to pierwsza w historii wielokanałowa realizacja „Pierścienia”. Holenderska wytwórnia wypuszcza je w specjalnej kolekcjonerskiej edycji (300×300 mm), na którą składa się 12 płyt SACD oraz 250-stronicowa książeczka po angielsku i niemiecku z esejami, libretto i biogramami wykonawców.

PTC5186581_3D_view

Kategorie: MUZYKA, NOWOŚCI

Skomentuj