PKA x KAF

PKA x KAF
Polski Klaster Audio podczas 6. Kalisz Ambient Festival.

O festiwalach muzyki elektroambientowej wie zwykle jedynie wąska grupa zapaleńców. Warto jednak wspomnieć, że tego typu imprezy z powodzeniem od wielu lat odbywają się w Polsce i goszczą na nich gwiazdy nurtu eksperymentalnego tego gatunku. W Gorlicach festiwal odbywa się już od 19 lat, a w Kaliszu od 6. W dniach 27 – 28 października br. Kalisz gościł znanych twórców z kraju i zagranicy.

Program tegorocznej edycji był bardzo ciekawy. W pierwszym dniu na scenie Kaliskiego Centrum kultury i Sztuki wystąpili: Skinwalk (zespół reprezentujący lokalną scenę), Kafel (band Katarzyny Nosowskiej, który powrócił na scenę po 25 latach przerwy), Hati (eksperymentalny duet muzyczny Rafała Iwańskiego i Rafała Kołackiego) oraz Kaelan Mikla (post-punkowe damskie trio z Islandii).

Drugi dzień rozpoczęła wystawa prac oraz spotkanie z ich twórcą, panem Tadeuszem Łuczejko, pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu w Gorlicach. Następnie pojawił się znów Skinwalk, a po nim Aquavoice (legendarny projekt ambientowy wspomnianego Tadeusza Łuczejki) oraz Wacław Zimpel, wybitny polski klarnecista. Wisienką na torcie wieńczącą festiwal był koncert Robina Rimbauda występującego pod szyldem Scanner. Brytyjski artysta uważany jest obecnie za jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki elektronicznej na świecie.

 

W towarzystwie takiej muzyki firmy współtworzące Polski Klaster Audio zaprezentowały swoje produkty audio. Była to swego rodzaju próba generalna przed zbliżającym się Audio Video Show w Warszawie, które już za niespełna dwa tygodnie. Podczas eventu Audiomica Laboratory prezentowała swoje najnowsze modyfikacje kabli z serii Consequence i Ultra Reference. Przewody w nowych wariantach będą sukcesywnie wprowadzane do oferty w 2018 roku.

Za wzmocnienie sygnału odpowiadała dzielona amplifikacja firmy Encore Seven (Egg-Shell Audio) w postaci wzmacniaczy lampowych z serii Prestige: przedwzmacniacza gramofonowego Prestige PS5 oraz zintegrowanego Prestige 18WST (a także 12WKT). Wzmacniacze EGG-SHELL to charakterystyczne wizualnie urządzenia, których nie można pomylić z żadnymi innymi. W pokazowym systemie firma Avcon zaprezentowała nowe głośniki Nortes. To duże trójdrożne kolumny podłogowe z obudową typu bass-refelex, które wykonane są z wielu formatek z wysokogatunkowej sklejki. Wewnątrz znajdują się liczne wzmocnienia usztywniające konstrukcję i minimalizujące ich drgania wraz z wydzieloną komora głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego.

W Kaliszu zadebiutował gramofon z nowym ramieniem firmy Shape of Sound. Gramofon jak zwykle o niebanalnym kształcie, tym razem z ciężkim aluminiowym talerzem i napędem zewnętrznym, a ramiona to zupełnie nowe konstrukcje z wykorzystaniem drewna. W podstawowej wersji montowane jest ramię 10-calowe. Jako opcja będą dostępne o długościach 12 lub 14 cali, a gramofon będzie mógł być wyposażony w dwa jednocześnie.

Polski Klaster Audio zaprezentuje się podczas Audio Video Show w Hotelu Sobieski w pokojach 314 i 316, gdzie będzie możliwość bliskiego spotkania ze wspomnianymi nowościami.

 

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj