PŁYTA ZA 110 000 DOLARÓW

PŁYTA ZA 110 000 DOLARÓW
Krążek Beatlesów nagrany w 1962 roku i niedawno odnaleziony w idealnym stanie na strychu liverpoolskiego domu trafił w ręce anonimowego kolekcjonera, który podczas wczorajszej licytacji w Omega Auctions zapłacił 75 tys. funtów. To równowartość 110 tys. dolarów

Cena wywoławcza 10-calowego krążka z acetatu wynosiła 10 tys. funtów. W telefonicznej aukcji wzięło udział wielu kolekcjonerów m.in. z Chin, Niemiec i USA.

Na krążku, nazywanym świętym Graalem fonografii, znajdują się dwie piosenki Beatlesów – „Till There Was You” oraz „Hello Little Girl”. Ten rarytas przeleżał w zapomnieniu ponad pół wieku na strychu domu Lesa Maguire’a, klawiszowca pochodzącej również z Liverpoolu grupy Gerry and the Pacemakers.

Na winiecie płyty znajduje się odręczny napis Briana Epsteina, menedżera zespołu. Prowadził on także grupę Gerry and the Pacemakers.

10-calowa 78-obrotowa płyta z acetatu, na której widnieje informacja, że jest nagrana przez Paula Mc’Cartneya & The Beatles, została wyprodukowana w 1962 roku sklepie HMV na Oxford Street w Londynie, a następnie zaprezentowana producentowi George’owi Martinowi z wytwórni EMI, z którą grupa chciała podpisać kontrakt. Martin, nazywany Piątym Beatlesem, zmarł 8 marca 2016 roku. Był aranżerem i producentem większości utworów Fab Four i w znacznej mierze przyczynił się do późniejszych sukcesów zespołu.

74-letni obecnie Maguire otrzymał płytę od Epsteina w 1963 roku. Epsteinowi zwrócił ją wcześniej Martin.

Płyta, która przeleżała na poddaszu ponad 50 lat, jest w idealnym stanie. Maguire, który nie jest fanem pamiątek, podarował ją swojej wnuczce, która uzyskane za nią pieniądze chce przeznaczyć na zakup mieszkania.

Aukcja odbyła się 22 marca w Omega Auctions w Warrington.

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj