PURE STEREO 3D AUDIO

PURE STEREO 3D AUDIO

Profesor Edgar Choueiri z Princeton University, fizyk i audiofil, wynalazł sposób, żeby z dwóch kolumn uzyskać dźwięk o niespotykanej do tej pory przestrzenności

Opracowana przez niego technologia nosi nazwę Pure Stereo 3D Audio i pozwala na uzyskanie praktycznie w każdym audiofilskim systemie odsłuchowym efektu niezwykłej trójwymiarowości. Aplikacja profesora Choueiri, który do tej pory zajmował się rakietami, sprawia, że z obserwatora sceny muzycznej, kreowanej przez głośniki zazwyczaj przed tobą, stajesz się jej uczestnikiem, mając wrażenie, iż znalazłeś się w środku wydarzenia.

Patent naukowca z Princeton ma już praktyczne zastosowanie – uczelnia udzieliła firmie Audtech Associates licencji na konfigurowanie audiofilskich systemów zgodnie z metodą Pure Stereo 3D Audio. Istota tej metody polega na takim ustawieniu kolumn, aby idealnie zbalansować czas docierania dźwięku do ucha lewego i prawego. Wymaga to specjalistycznego oprogramowania oraz skomplikowanych narzędzi pomiarowych, które kojarzą m.in. charakterystykę akustyczną danego pomieszczenia z indywidualnymi cechami audiofila (chodzi m.in. o jego słuch i wzrost).

Czy to działa? Jeszcze jak! Efekt można sprawdzić nawet na zwykłym laptopie, oglądając film zamieszczony na stronie laboratorium prowadzonego przez wynalazcę Pure Stereo 3D Audio (click here)

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj