RAFAŁ BLECHACZ – CHOPIN. POLONEZY

RAFAŁ BLECHACZ – CHOPIN. POLONEZY
Premiera - 10 września 2013 roku

Wielu fanów Rafała Blechacza na pewno cieszy fakt zbliżającej się premiery kolejnej płyty tego artysty, tym razem poświęconej Polonezom Fryderyka Chopina. Nagranie tych utworów jest nie tylko ważnym punktem w dyskografii artysty, ale i w całej historii nagrań Polonezów. Na płycie znalazło się siedem polonezów, a wśród nich Polonez As-dur nr 7 i Polonez-Fantazja op. 61.

Blechacz jest jednym z tych artystów Deutsche Grammophon, których płyty kupowane są najchętniej. Do tej pory albumy tego pianisty sprzedały się w liczbie ponad 180 tys. egzemplarzy.

Poprzedni album zawierający kompozycje Debussy’ego i Szymanowskiego zdobył w tym roku „Fryderyka” w kategorii Najlepszy album z muzyką klasyczną, a już w pierwszym tygodniu po premierze osiągnął w Polsce status złotej płyty. „Wyjątkowy recital Chopinowski dwudziestosześcioletniego polskiego pianisty. Rafał Blechacz konsekwentnie rozwija swą karierę od czasów zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim. Słychać dokładnie, dlaczego jego gra porównywana jest do pianistyki jego rodaka, Krystiana Zimermana”. (recenzja koncertu w Royal Festival Hall w Londynie.)

„Słychać było, że Blechacz kontroluje wszystkie aspekty tej muzyki. Zwiewne partie prawej ręki wykonał z wielką uwagą i precyzją, dzięki czemu muzyka miała szansę oddychać i wybrzmieć do końca. Artysta ten bez wątpienia zajmie miejsce wśród największych”. (recenzja koncertu w Herbst Theatre San Francisco)

„Na sali była cisza – Blechacz zawładnął uwagą wszystkich słuchaczy. Czytelność, finezja, dyscyplina w odniesieniu do temp i dynamiki oraz muzyczna dojrzałość uwiodły słuchaczy. Jego muzykalność kwitnie w odpowiednio dobranym repertuarze, we właściwych warunkach jaśnieje. Artysta ten, w najlepszym sensie tego słowa, próbuje, szuka, odkrywa, ale zawsze pozostaje wierny tekstowi. Nie usiłuje robić z Chopina młodego showmana czy autora melodii salonowych. Interesuje go polski Chopin, a w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora dobrze usłyszeć to w wykonaniu polskiego pianisty”. (Feature, Philip Kennicott, „Grammophone”, 1 maja 2010 r.)

Tracklista:

Fryderyk CHOPIN (1810–1849):

2 Polonezy op. 26 Nr. 1 cis-moll. Allegro appassionato
Nr. 2 es-moll. Maestoso

2 Polonezy op. 40 Nr. 1 A-dur. Allegro con brio
Nr. 2 c-moll. Allegro maestoso

Polonez fis-moll op. 44
Tempo di polacca – doppio movimento, tempo di Mazurka – Tempo I

Polonez As-dur op. 53
Maestoso

Polonez-Fantazja As-dur op. 61
Allegro maestoso

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj