RIHANNA: KRÓLOWA TIDALA

RIHANNA: KRÓLOWA TIDALA
PLAY zbadał muzyczne gusta użytkowników serwisu TIDAL i porównał je z preferencjami Niemców, Szwedów, Czechów i Słowaków.

Z usług muzycznego serwisu strumieniowego TIDAL – dzięki promocji operatora PLAY, który oferuje dwuletni darmowy dostęp do jego zasobów – korzysta już 300 tysięcy osób. To wystarczająco dużo, żeby pokusić się o pełne badania preferencji muzycznych słuchaczy. PLAY przeanalizował dostępne informacje na temat sposób korzystania z serwisu i porównał je z informacjami o użytkownikach TIDALA w Niemczech, Czechach, na Słowacji i w Szwecji. Analizowany okres to pięć miesięcy. Zdecydowana większość klientów korzystających z TIDALA to osoby z dwóch przedziałów wiekowych – 28-37 i 38–48 lat. Wśród nich zaznacza się minimalna przewaga mężczyzn.

Kiedy i o której streamingujemy muzykę

Polscy użytkownicy TIDALA, podobnie jak w innych krajach, najczęściej streamingują w godzinach popołudniowych i wieczornych, głównie między między 20 a 24, a także porannych – między 6 a 8 rano.

Największą aktywność, w czym są podobni do Czechów i Słowaków, wykazują oni w ciągu tygodnia. Dla odmiany Niemcy i Szwedzi wolą to robić w weekendy.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne

Gatunkiem numer jeden we wszystkich krajach jest pop. Słucha go jedna trzecia wszystkich użytkowników TIDALA. Następna w kolejności jest kategoria „inne” zawierająca w sobie różne oraz trudne do określenia gatunki.

Na kolejnym miejscu uplasował się hip hop/rap. Tuż za nim znajduje się rock, muzyka alternatywna (indie) oraz dance electro.

Hip hop jest wśród polskich użytkowników tak samo popularny jak w Niemczech. I słucha się go częściej niż gdzie indziej.

Kategoria r&b/soul/funk, w odróżnieniu od innych krajów, jest stosunkowo mało popularna w Polsce. Niemcy z kolei nie przepadają za dance electro.

Najmniejsze wzięcie mają jazz i muzyka poważna. Dotyczy to wszystkich porównywanych krajów.

Najpopularniejsze piosenki

Jakie piosenki były najpopularniejsze w polskim TIDALU? Poniżej topowa dwudziestka.

1. Rihanna – Work
2. Dawid Podsiadło – W Dobrą Stronę
3. Duke Dumont – Ocean Drive
4. Cleo – Zabiorę Nas
5. Imany – Don’t Be So Shy (Filatov & Karas Remix)
6. Adele – Hello
7. Coldplay – Adventure Of A Lifetime
8. Beyoncé – Formation
9. Justin Bieber – Sorry
10. Rihanna – Consideration
11. Coldplay – Hymn For The Weekend
12. Margaret – Cool Me Down
13. Margaret – Heartbeat
14. Rihanna – Desperado
15. Justin Bieber – Love Yourself
16. DNCE – Cake By The Ocean
17. Rihanna – Needed Me
18. Rihanna – Kiss It Better
19. Shawn Mendes – Stitches
20. X Ambassadors – Renegades

foto: Rihanna sings during The Concert for Valor in Washington, D.C. Nov. 11, 2014. DoD News photo by EJ Hersom. Wikipedia CC BY 2.0
Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj