SAMSUNG QLED 8K 2020

SAMSUNG QLED 8K 2020
Podczas targów CES 2020 Samsung pokazał nową generację swoich flagowych telewizorów QLED 8K. Urządzenia te łączą przełomowe innowacje, dzięki którym wrażenia wizualne są jeszcze bardziej wciągające, z funkcjami, które pozwalają lepiej zintegrować telewizor w ramach domowego ekosystemu. Efekt? Niezrównane wrażenia i nowy wymiar domowej rozrywki.

Tegoroczne telewizory QLED 8K wykorzystują udoskonaloną technologię sztucznej inteligencji (AI), by zmaksymalizować możliwości w zakresie dźwięku, obrazu i wielu dodatkowych opcji. Widzowie znajdą tu także nowe inteligentne funkcje napędzane platformą Tizen.

Na czele tegorocznej serii QLED 8K jest model Q950TS. To pierwszy w branży telewizor oferujący dźwięk przestrzenny, realistyczną rozdzielczość 8K i zapierający dech, ultracienki design.

– Rozdzielczość 8K niesie potencjał zmiany dla całej naszej branży. Ekrany o przekątnej większej niż 75” to segment rynku, na którym odnotowuje się największy wzrost. Także w tej kategorii rozdzielczość ma największe znaczenie – powiedział Joe Stinziano, Head of Consumer Electronics Business w Samsung Electronics America. – Nasza tegoroczna linia 8K doskonale ukazuje ogrom tego potencjału. Fakt, że telewizory te oferują niespotykane dotąd, wciągające doświadczenia i niezrównanie inteligentne funkcje, pozwala użytkownikom realizować pasje łatwiej i bardziej wszechstronnie niż kiedykolwiek.

Zaprojektowany na nowo

W modelu Q950 praktycznie wyeliminowano ramki, co pozwoliło zaoferować najrozleglejszy na rynku ekran zajmujący aż 99% powierzchni z przodu telewizora. Oglądając treści z odległości trzech czy pięciu metrów, użytkownicy doświadczają zapierającego dech efektu zapewnianego przez ekran Infinity Screen – ramka wydaje się całkowicie znikać. W rezultacie telewizor ten gwarantuje jeszcze bardziej wciągające wrażenia wizualne, znosząc granice pomiędzy telewizorem a jego otoczeniem.

Co więcej, Q950 ma na całej szerokości ekranu grubość zaledwie 15 milimetrów. W połączeniu z całkowicie płaskim panelem tylnym sprawia to, że telewizor idealnie przylega do ściany lub – w przypadku umieszczenia go na podstawie – stylowo się od niej odcina.

Przedefiniowana jakość obrazu

Tegoroczna linia QLED 8K potwierdza zaangażowanie firmy Samsung w rozwój ekosystemu 8K. Każdy z oferowanych modeli spełnia wymogi ustalane dla testów certyfikacyjnych stowarzyszenia 8K Association, jak również standardy rozdzielczości wyświetlaczy 8K Ultra HD określone przez CTA.   

Jednocześnie linia QLED 8K firmy Samsung, jako jedna z pierwszych w branży, obsługuje odtwarzanie treści oryginalnie tworzonych w 8K. W 2020 roku użytkownicy za sprawą kodeku AV1 będą więc mogli na telewizorach QLED 8K oglądać i przesyłać strumieniowo wideo rejestrowane w tej rozdzielczości. Wszystkie modele z tegorocznej linii 8K Samsung będą oferowały tę możliwość.

Firma Samsung współpracuje także z partnerami, takimi jak YouTube, by stworzyć metody streamingu treści oryginalnie rejestrowanych w 8K.

Telewizory QLED 8K pozwalają użytkownikom doświadczać możliwości tego nowego standardu jakości także podczas oglądania treści o niższej rozdzielczości. Model Q950 wyposażony jest w potężny Procesor Quantum 8K nowej generacji. Oferuje on ulepszone możliwości inteligentnego skalowania, wykorzystując uczenie maszynowe do analizy i identyfikacji charakterystycznych cech poszczególnych pikseli. Procesor poprawia następnie różne elementy obrazu, by stworzyć doskonałą jakość, bliską 8K – niezależnie od źródła prezentowanych treści.

Wykorzystując moc sztucznej inteligencji Q950 sprawia, że nic nie odciąga uwagi widzów od oglądanych treści. Czujniki telewizorów najczęściej są w stanie dostosować jasność ekranu wyłącznie na podstawie analizy oświetlenia pomieszczenia, w którym urządzenie się znajduje. Natomiast oferowana przez model Q950 funkcja Adaptive Picture bierze też pod uwagę rozmieszczenie światła w poszczególnych scenach, gwarantując, że telewizor utrzyma wyrazistość obrazu i kontrast także w jasno oświetlonych pokojach.

Innym częstym problemem, z którym borykają się użytkownicy korzystający ze strumieniowego przesyłu treści, jest prędkość połączenia internetowego. Z pomocą przychodzi tu kodek AI ScaleNet, zapewniając płynny streaming poprzez optymalizację dostępnej przepustowości sieci. Kompresuje treści w chwili, w której opuszczają one serwis dostawcy, i przywraca im pierwotną formę, gdy docierają do telewizora. W rezultacie o połowę zmniejsza przepustowość potrzebną do przesyłu strumieniowego. Samsung nieustająco udoskonala tę funkcję we współpracy z firmą Amazon, wykorzystując AI ScaleNet do poprawy rozdzielczości – ze standardowej na 4K – w ramach usługi Prime Video.

Przełomowe wrażenia dźwiękowe

Świetne wrażenia podczas oglądania to nie tylko doskonała jakość obrazu, ale także idealny dźwięk. Dlatego Q950 oferuje system audio plasujący się w rynkowej czołówce. Telewizor posiada głośniki umieszczone z każdej strony ekranu, a także zlokalizowane z tyłu subwoofery. W połączeniu z funkcją Object Tracking Sound+, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w celu dostosowania ruchu brzmienia do ruchu obiektów na ekranie, rozwiązanie to sprawia, że model QLED Q950 generuje wyrazisty i czysty wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 5.1.

Telewizor Q950 może też dostosować głośność dialogów w reakcji na często spotykane w domach intensywne dźwięki generowane przez urządzenia, takie jak blender czy odkurzacz. Funkcja Active Voice Amplifier (AVA) przychodzi z pomocą użytkownikom, którzy skarżą się, że dźwięki takie przeszkadzają im oglądać telewizję. Jest ona w stanie wyłapać je i automatycznie wzmocnić wyrazistość wypowiadanych na ekranie kwestii.

Telewizor ten jako jedyny jest też w stanie używać wbudowanych głośników jako dodatkowego kanału audio – wystarczy połączyć go z soundbarem z tegorocznej serii Q, takim jak uhonorowany podczas CES 2020 nagrodą „Best of Innovation” model Q800. Funkcja Q-Symphony paruje audio z obu urządzeń, tworząc dynamiczny, wielowymiarowy dźwięk.

Connected Living w nowej odsłonie

Tegoroczna seria telewizorów QLED 8K odzwierciedla zmieniającą się rolę ekranów w domu, oferując innowacyjne funkcje doskonale wpisujące się w nowoczesny styl życia.

Ponieważ aż cztery na pięć osób zbyt mało lub nie dość regularnie ćwiczy, firma Samsung opracowała rozwiązanie w zakresie aktywności fizycznej zaprojektowane tak, by dopasowywało się do planu dnia użytkowników. Q950 może więc pełnić funkcję centralnego domowego huba, który pomoże zadbać o zdrowie i kondycję, za pośrednictwem aplikacji Samsung Health w wersji na telewizory. Korzystając z niej na Q950 użytkownicy mogą przeglądać swoją aktywność, śledzić postępy i całą rodziną zmierzać do osiągnięcia wspólnych celów fitnessowych.

Ponadto coraz więcej użytkowników podczas oglądania telewizji korzysta z urządzeń mobilnych, choć śledzenie wszystkiego, co dzieje się na obu ekranach, może stanowić wyzwanie. Funkcja Multi-View gwarantuje więc, że na żadnym z nich niczego nie przeoczą. Powiela ona ekran urządzenia mobilnego na telewizorze, wyświetlając go w odrębnym oknie. Dostępnych jest aż 14 różnych układów okien, a użytkownicy mogą wybrać np. oglądanie treści obok siebie czy w formacie „obraz w obrazie” i tym samym spersonalizować swoje wizualne doświadczenia.

By zapewnić jeszcze doskonalsze wrażenia wizualne, Q950 oferuje ponadto nowe metody powielania ekranu urządzeń mobilnych i sterowania sprzętami domowymi. Na przykład funkcja Tap View pozwala użytkownikom zdublować ekran telefonu tak, by wyświetlił się na telewizorze – wystarczy zetknąć ze sobą oba urządzenia. Z kolei funkcja Digital Butler umożliwia sterowanie większą niż kiedykolwiek liczbą sprzętów za pośrednictwem działającej w podczerwieni technologii, która rozpoznaje i pozwala kontrolować znajdujące się w domu urządzenia nieobsługujące IoT.

Poszczególne funkcje lub możliwości wymienione powyżej mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub regionach. Przed zakupem zapoznaj się z dokładną specyfikacją produktu przeznaczonego na polski rynek na stronie internetowej Samsung.

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj