SAMSUNG: QUANTUM DOT & HDR

SAMSUNG: QUANTUM DOT & HDR

Najnowsza linia telewizorów Samsung SUHD 2016 (4K) zachwyca spektakularnymi kolorami, które jeszcze nigdy nie były tak realistyczne, głębokie i naturalne. W tym roku postawiono na jeszcze większe odwzorowanie barw, lepszą gradację odcieni i niezwykle wysoką jasność. Jakie technologie stoją za perfekcyjną jakością obrazu w nowych telewizorach Samsung SUHD?

Kolory wyzwalają emocje. Bez względu na to, czy oglądamy film przygodowy, czy mecz ulubionej drużyny, poziom odwzorowania kolorów oraz ich jakość i ilość szczegółów mają ogromne znaczenie. Wpływają bowiem na realizm oglądanego obrazu, a tym samym na wrażenia odbiorców. Pozwalają doświadczać emocji bliższych tym, które towarzyszą nam w realnym świecie. Starsze telewizory są w stanie odwzorować jedynie 1/3 barw dostrzeganych przez ludzkie oko, co sprawia, że kolory często są przytłumione i mało naturalne. W przypadku telewizorów Samsung SUHD (4K) paleta odwzorowywanych kolorów jest znacznie większa – pokrywa blisko 60% przestrzeni barw widzianych przez człowieka. Co to oznacza dla użytkownika? Bardziej intensywne, precyzyjne i naturalne kolory, zapewniające nieprawdopodobnie realistyczne wrażenia. Jak udało się to osiągnąć?

Quantum Dot – tajemnica pewnej kropki

W najnowszej linii telewizorów Samsung SUHD zastosowano technologię Quantum Dot. Kropki kwantowe to mikroskopijne kryształy (tzw. nanokryształy), które umieszczono pomiędzy niebieskimi diodami LED podświetlenia ekranu a warstwą nanokryształów. Absorbują one światło o określonej długości fal i konwertują je na inne. W ten sposób w zależności od wielkości kropki kwantowej powstają fale świetlne o trzech różnych długościach, pozwalając na uzyskanie bardzo nasyconych kolorów podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Składają się one następnie na wszystkie inne kolory, które telewizor może wyświetlić. Zastosowanie dodatkowej warstwy kropek kwantowych w konstrukcji podświetlenia panelu LCD umożliwia uzyskanie znacznie bardziej nasyconych, czystych i precyzyjnych barw. To właśnie dzięki tej technologii wyświetlane obrazy tak bardzo działają na nasze emocje. Błękit oceanu, zieleń trawy czy czerwień ust aktorki jeszcze nigdy nie były tak wyraziste….

HDR – i stała się jasność!

Samsung zadbał również o jasność, kontrast i gradację odcieni, aby obraz w telewizorach SUHD jak najlepiej oddawał naturalne kolory i światło, maksymalnie zbliżając się do rzeczywistości. Nowa seria telewizorów SUHD została wyposażona w funkcję HDR („High Dynamic Range”) pozwalającą na osiągnięcie wysokiej jasności – nawet do 1000 nitów. Obraz o szerokim zakresie dynamiki charakteryzuje się dużą rozpiętością pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnej gradacji wszystkich pośrednich barw.

Warto zwrócić uwagę, że standardowe telewizory LCD z podświetleniem LED zapewniają maksymalną jasność obrazu zaledwie 2-3-krotnie większą niż telewizory plazmowe, podczas gdy telewizory Samsung SUHD pozwalają osiągnąć jasność nawet 10-krotnie większą niż plazmy. Dzięki zastosowaniu techniki HDR możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnych efektów, niemożliwych do osiągnięcia w przypadku standardowych telewizorów. Wyobraźmy sobie obraz pokazujący taflę jeziora migoczącą tysiącem odbijających się świateł lub promienie słońca przebijające się między konarami drzew…. Samsung SUHD sprawi, że na moment zmrużymy oczy, poddając się urokowi chwili.

Cała linia telewizorów SUHD z 2016 roku została wyróżniona przez organizację UHD Alliance (UHDA) certyfikatem UHD Premium. Certyfikat potwierdza, że telewizor spełnia najwyższe standardy, obejmujące między innymi takie parametry jak rozdzielczość ekranu, funkcja HDR, współczynnik maksymalnej jasności, poziomy czerni oraz gama kolorów. Premium UHDA to najważniejsza certyfikacja w zakresie jakości obrazu UHD, dzięki czemu klienci będą mogli w łatwy sposób rozpoznać produkty, w których zastosowano technologię spełniającą najwyższe standardy.

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj