SONY: DSD W AUCIE

SONY: DSD W AUCIE
Sony prezentuje na targach IFA 2015 najbardziej zaawansowane rozwiązania audio do samochodu, w tym m.in. pierwszy na świecie odtwarzacz z bezpośrednim dekodowaniem DSD

Podczas targów IFA 2015 firma Sony prezentuje zupełnie nową rodzinę produktów do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Pokazują one, że luksusowe brzmienie można uzyskać w każdym miejscu. Na tegorocznej ekspozycji Sony znalazła się nowa linia samochodowego sprzętu audio Hi-Res Audio. Tworzy ją radioodtwarzacz RSX-GS9, 4-kanałowy wzmacniacz XM-GS4, głośnik superwysokotonowy XS-GS1, subwoofer XS-GSW121D, wzmacniacz monofoniczny XM-GS100, tylne głośniki XS-GS6921[1] oraz przednie głośniki XS-GS1621. Goście targów IFA będą mogli przekonać się, jakie wrażenia zapewnia w samochodzie dźwięk w jakości wyższej niż CD, między innymi — pierwszy raz na świecie[2] — odtwarzany bezpośrednio z nagrań w formacie DSD.

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości: nieprzeciętna przyjemność ze słuchania

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości, próbkowany ze znacznie większą dokładnością niż przy nagrywaniu płyt CD, pozwala uzyskać szczytową jakość przy odtwarzaniu. Bezstratny zapis rejestrowanego sygnału cyfrowego zapewnia bogate, pełne, kryształowo czyste brzmienie, nieosiągalne dotychczas poza studiem nagraniowym.

Aby zachować całe piękno dźwięku o wysokiej rozdzielczości, Sony wykorzystuje w projektowaniu i produkcji podzespoły, które gwarantują najlepszą możliwą reprodukcję dźwięku, a do minimum ograniczają zakłócenia elektromagnetyczne i wibrację. Dzięki połączeniu technologii dźwięku o wysokiej rozdzielczości z dbałością o szczegóły prezentowany na targach zestaw sprzętu audio do samochodu jest prawdziwym dziełem sztuki.

Cyfrowy odtwarzacz multimediów RSX-GS9: nieodparcie fascynujący

Samochodowy radioodtwarzacz multimediów cyfrowych Sony RSX-GS9 stanowi źródło najlepszych wrażeń, jakie kiedykolwiek można było uzyskać w samochodzie.Wynika to przede wszystkim z jego wewnętrznej konstrukcji, która sprzyja uzyskaniu fantastycznej przestrzeni dźwiękowej.Wyjątkowo sztywna, dwuwarstwowa podstawa montażowa urządzenia przeciwdziała powstawaniu rezonansów i obniża poziom zakłóceń. Wysokiej jakości podzespoły — od wzmacniaczy operacyjnych po układ taktowania zegara systemowego — przyczyniają się do uzyskania maksymalnej czystości i jakości dźwięku. Osłabiają też negatywny wpływ znacznej wibracji, typowej dla wnętrza samochodu. Warto podkreślić, że w radioodtwarzaczu Sony wykorzystano układ ES9018S: najbardziej zaawansowany na świecie 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy produkowany przez firmę ESS Technology Inc. Przy zamianie danych cyfrowych z plików muzycznych na sygnał analogowy przetwornik ten zapewnia imponujący zakres dynamiczny (do 135 dB) przy całkowitych zniekształceniach harmonicznych i zakłóceniach na poziomie –120 dB. Uzyskiwany dzięki temu autentyzm brzmienia można porównać tylko z uczestnictwem w występie na żywo w salach koncertowych bądź studiach nagraniowych.

Najlepszym sposobem, by docenić walory urządzenia, jest oczywiście słuchanie plików muzycznych bez kompresji. RSX-GS9 to zresztą pierwszy na świecie radioodtwarzacz samochodowy, który bezpośrednio obsługuje sygnały w formacie DSD (5,6 MHz / 1 bit, 2,8 MHz / 1 bit), gwarantującym niezrównaną dokładność reprodukcji. Dzięki systemowi Sony DSEE HX™ (Digital Sound Enhancement Engine) poprawia się także jakość dźwięku z plików MP3. Przy ich odtwarzaniu specjalny proces interpolacji zapewnia brzmienie zbliżone do nagrań o wysokiej rozdzielczości.

Znakomite właściwości dźwiękowe znalazły odzwierciedlenie w eleganckim wyglądzie zewnętrznym. Panel przedni jest wykonany z litego, poddanego obróbce skrawaniem i szczotkowanego aluminium, na którym znajduje się czytelny wyświetlacz OLED oraz podświetlane przyciski wyboru. Całości dopełnia umieszczone pośrodku, duże pokrętło regulacji głośności — również wykonane z aluminium.

Imponująco prezentują się także możliwości współpracy z innymi urządzeniami. Radioodtwarzacz jest wyposażony w technologię NFC™ oraz łącze Bluetooth® zgodne z systemem kodowania LDAC™ i aplikacją Sony SongPal™[3]. Dostępne są także dwa porty USB typu A i jeden USB micro-B (z przetwornikiem C/A). Oznacza to możliwość odtwarzania z niemal każdego źródła: smartfona, pamięci flash USB, odtwarzacza mp3 itp.

4-kanałowy wzmacniacz XM-GS4: dokładne szczegóły w całym paśmie

Nowy, 4-kanałowy wzmacniacz Sony XM-GS4 jest jednym z kluczowych składników systemu do słuchania idealnego dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Pozwala on przekształcić sygnał audio o małej mocy w potężny dźwięk zapewniający słuchaczowi maksimum przyjemności. Niezwykle szerokie pasmo przenoszenia — od 10 Hz do 100 kHz — gwarantuje mocne, pełne brzmienie. Dostosowanie wzmacniacza do konfiguracji systemu głośników oraz częstotliwości ich zwrotnic umożliwiają regulowane filtry: dolno- i górnoprzepustowy.

Głośnik superwysokotonowy XS-GS1: muzyka nabiera wigoru

Żaden system audio nie może obejść się bez głośników. To dzięki nim słuchana muzyka nabiera wigoru. Do odtwarzania najwyższych dźwięków idealnie nadaje się 25-milimetrowy głośnik superwysokotonowy Sony XS-GS1 z miękką kopułką. Z łatwością reprodukuje on częstotliwości do 50 kHz, przez co ułatwia słuchanie w samochodzie nagrań o wysokiej rozdzielczości.

Wysokie dźwięki mają silne własności kierunkowe, co powoduje ograniczenie ich rozchodzenia się do stosunkowo wąskiej strefy. Głośnik XS-GS1 skonstruowano jednak tak, by dźwięk był rozpraszany na całe wnętrze kabiny. Taką emisję uzyskano dzięki dużym osłonom siatkowym i obłym przednim przegrodom akustycznym. Dodatkowo głośnik ten może być zwrócony w stronę przedniej szyby, a nie słuchaczy. Taki sposób montażu prowadzi do dalszego rozproszenia najwyższych dźwięków i pomaga w uzyskaniu harmonijnego brzmienia.

Wysoka rozdzielczość dźwięku nie wynika tylko z obecności bardzo wysokich częstotliwości. Składają się na nią również szeroki zakres dynamiki i płynne zmiany ciśnienia akustycznego w całym paśmie częstotliwości. Wszystkie te właściwości zapewniają pozostałe produkty z serii GS: pełnozakresowe głośniki (XS-GS1621) i subwoofer (XS-GSW121D) współpracujący ze wzmacniaczem monofonicznym (XM-GS100). W głośnikach zastosowano firmowe membrany Sony z włókna MRC (Mica Reinforced Cellular); niektóre z nich mają dodatkowo strukturę plastra miodu.

Samochodowy sprzęt audio Sony do słuchania dźwięku o wysokiej rozdzielczości będzie dostępny od stycznia 2016 r. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.sony.pl.

[1] Produkt niedostępny w Europie, wystawiany wyłącznie w celach pokazowych.

[2] Stan na wrzesień 2015 r.

[3] Aplikację SongPal można pobrać na urządzenia z systemem Android i iOS z serwisu Google Play lub App Store.

Wybrane dane techniczne

RSX-GS9

. . Wyjście na wzmacniacz Przód/tył/subwoofer

Wyjście na wzmacniacz o podwyższonym poziomie napięcia Tak

Wyjście na subwoofer Tak

Regulacja poziomu dźwięku z subwoofera (LEVEL) Tak

Wybieranie fazy dźwięku z subwoofera Tak

Wejście AUX Tak (przód, tył (wejście sygnału o wysokim poziomie)

USB Tak (typ A: z przodu / z tyłu, micro-B z przodu)

Wyrównywanie parametrów czasowych Tak (regulacja dla sygnałów DSD, PCM)

Korektor Tak (EQ10)

Funkcje regulacji dźwięku Kontur, balans, balans przód-tył

Filtr górnoprzepustowy Tak (wyłączony/50/63/79/99/125/158/198/250 Hz)

Filtr dolnoprzepustowy Tak (PCM: wyłączony/50/63/79/99/125/158/198/250 Hz, DSD: wyłączony/150 Hz)

System DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine HX) Tak

Tuner Pamięci 18 UKF / 6 ŚR / 6 DŁ

Wejście AUX Korygowanie poziomu Tak (od –8 dB do +18 dB)

Panel wyświetlacza Wyświetlacz (LCD/FL/OLED/TFT) OLED (z powłoką akrylową, monochromatyczny)

Podświetlenie przycisków Tak

Regulacja jasności Włączanie/wyłączanie/automatyczna

Wyjście optyczne Tak (96 kHz, 48 kHz)

Wejście pilota Tak

Bezpośrednie podłączanie odtwarzacza muzycznego Funkcje sterowania odtwarzaczem muzycznym Podstawowe funkcje sterowania Pauza, wznawianie (zależnie od odtwarzacza muzycznego)

Kodek (iPod) Zależnie od iPoda

Obsługa przez pasażera (iPhone/iPod) Tak (stale włączona)

Funkcje Bluetooth® Specyfikacja Bluetooth Wersja 3.0

Secure Simple Pairing Tak

Łączenie jednym dotknięciem przez NFC Tak

Funkcja podłączania smartfona Zaawansowany system nawigacji po menu smartfona Nie

Włączanie/wyłączanie sygnału radiowego Tak

Eliminacja echa i hałasów z zewnątrz Tak (2 tryby)

Wybieranie rodzaju dzwonka Tak (wbudowany/komórkowy)

Regulacja głośności dzwonka Tak

Regulacja głośności rozmowy Tak

Regulacja wzmocnienia mikrofonu Tak (małe/średnie/duże)

Polecenia głosowe Nie

Zewnętrzny mikrofon W zestawie

Obsługiwane aplikacje SongPal (iOS), SongPal (Android)

Funkcja Bluetooth® Audio Kodek audio SBC/AAC/LDAC

PAUZA Tak

Przewijanie w przód / w tył Tak

Utwór +/- Tak

Korygowanie poziomu dźwięku Tak (od –6 dB do +6 dB)

Funkcje USB Współpraca z USB Urządzenie pamięci masowej USB Tak

Ładowanie akumulatora Zgodność z USB BC1.2

Sterowanie urządzeniem pamięci masowej USB Odtwarzanie wielokrotne Wyłączone/utwór/album/wszystko (sterowanie z aplikacji lub pilotem)

Odtwarzanie w przypadkowej kolejności Wyłączone/album/urządzenie (sterowanie z aplikacji lub pilotem)

Kodek (USB) MP3/WMA/WAV/AAC/FLAC/ALAC/AIFF/DSF/DSDIFF

Częstotliwość próbkowania Dokładność bitowa Do 192 kHz / 24 bity dla WAV/FLAC/AIFF/ALAC/ 2,8 MHz / 1 bit dla DSF/DSDIFF *DSD⇒konwersja na PCM

Przeglądanie list (foldery / pliki) Tak (sterowanie z aplikacji SongPal™)

Przetwornik C/A USB Częstotliwość próbkowania Dokładność bitowa Do 192 kHz / 24 bity dla PCM 5,6 MHz / 1 bit, 2,8 MHz / 1 bit dla DSD

Interfejs danych DSD DoP, ASIO

Odtwarzanie danych DSD bez konwersji Tak

Odtwarzanie bez przerw Tak

Dane techniczne Zakres odbieranych częstotliwości UKF (MHz) 87,5–108

ŚR (kHz) 531–1602

DŁ (kHz) 153–279

. . XM-GS4

Wzmacniacz Konfiguracja kanałów 4/3/2 kanały

Filtr górnoprzepustowy 50–300 Hz (regulowany)

Nachylenie charakterystyki: filtr górnoprzepustowy 12 dB/oktawę

Filtr dolnoprzepustowy 50–300 Hz (regulowany)

Nachylenie charakterystyki: filtr dolnoprzepustowy 12 dB/oktawę

Znamionowe/łączne zniekształcenia harmoniczne (14,4 V, 20 Hz – 20 kHz) Przy 4 omach 4 x 70 W / 1,0%

Przy 4 omach — BTL 2 x 160 W / 1,0% (1 kHz)

Przy 2 omach 4 x 80 W / 1,0% (1 kHz)

Maksymalnie (14,4 V) Przy 4 omach 4 x 150 W

Przy 4 omach — BTL 2 x 350 W

Przy 2 omach 4 x 175 W

(GP1) Pasmo przenoszenia 10–100 kHz

Tolerancja +0,5/-3 dB

Odstęp sygnału od szumu (S = znamionowa moc wyjściowa) 100 dB

Całkowite zniekształcenia harmoniczne (1 kHz)
Moc wyjściowa (CEA) 4 x 70 W

Odstęp sygnału od szumu (CEA) 93 dBA

(GP2) Wejście sygnałów z wyjść głośnikowych Tak

MOSFET: stopień wyjściowy i zasilający Nie/tak

Poddźwiękowy filtr górnoprzepustowy (Hz) Tak

Wzmacnianie basu (Bass Boost) 40 Hz, 0–10 dB

Wejście linii: czułość wejściowa (V) 0,3–6

Pozłacane złącza Tak

Obciążalność: 1 om / 2 omy Nie/tak

Pobór prądu (znamionowa moc wyjściowa przy 4 omach) 33 A

Waga (kg) — w przybliżeniu 2,7 kg

Wymiary (szer. × wys. × gł.) w mm 272 × 51 × 202

Podświetlenie Biały

. . XS-GS1

Funkcje Wielkość 2,5 cm

Głośnik/system subwoofera Głośnik superwysokotonowy

Szacunkowa moc szczytowa 320 W

Szacunkowa moc skuteczna wg CEA 2031 120 W

Szacunkowa moc znamionowa 75 W


Kategorie: NOWOŚCI
Tags: car audio, DSD, Sony

Skomentuj