SONY IER-Z1R & DMP-Z1

SONY IER-Z1R & DMP-Z1
Słuchawki douszne IER-Z1R i cyfrowy odtwarzacz muzyki DMP-Z1: nowe modele z linii ekskluzywnych produktów audio zapewniają wyjątkową jakość dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Firma Sony ogłosiła powiększenie linii Signature Series o nowe, ekskluzywne produkty audio: słuchawki douszne IER-Z1R i cyfrowy odtwarzacz muzyki DMP-Z1. Oba urządzenia są owocem długoletniego doświadczenia Sony w tworzeniu sprzętu audio i świadectwem niestrudzonego dążenia firmy do osiągnięcia doskonałości dźwięku. Linia Signature Series wnosi nową jakość w percepcję dźwięku: dzięki niej słuchanie staje się odczuwaniem.

Idealna harmonia dźwięków

Wprowadzając innowacje audio, firma Sony stworzyła linię produktów Signature Series. Aby wynieść reprodukcję dźwięku na szczyty doskonałości, trzeba umożliwić słuchaczowi wychwycenie wszystkich niuansów muzyki i stworzyć klimat występu na żywo, włącznie z zanikającym pogłosem. Nowe produkty z linii Signature Series zdumiewają wiernością reprodukowanego dźwięku. Jest on w pełni klarowny i pełny ekspresji. Słyszalne pozostają nawet subtelne mikrodźwięki, a także rozległe skale przy większej dynamice.

Słuchawki douszne Signature Series IER-Z1R

 • Wyjątkowa jakość dźwięku Hi-Res Audio
 • Hybrydowy przetwornik akustyczny HD złożony z przetwornika dynamicznego 5 mm, przetwornika dynamicznego 12 mm z membraną ze stopu magnezu oraz przetwornika Balanced Armature (BA) z membraną ze stopu magnezu
 • Konstrukcja „Refined-phase” gwarantująca precyzję emisji
 • Obudowa ukształtowana w trosce o wygodę; wstępnie uformowane zaczepy na uszy i duży wybór wkładek dousznych
 • Wykonana ze stopu cyrkonu obudowa z dekoracyjnym wzorem
 • Produkt zaprojektowany i pieczołowicie wykonywany w Japonii z najlepszych materiałów

Finezyjny dźwięk i znakomite dopasowanie

Urzekające jakością dźwięku słuchawki IER-Z1R sąwyposażone w hybrydowy przetwornik akustyczny HD, złożony z trzech nowo opracowanych przez Sony modułów. Ponieważ ich brzmienie, jakość oraz spójność reprodukcji mają fundamentalne znaczenie dla dźwięku w słuchawkach, zaletą samodzielnie projektowanych i produkowanych podzespołów jest kontrola nad właściwościami akustycznymi: od fazy projektu po gotowy produkt.

Najlepsze materiały

W konstrukcji 5-milimetrowego przetwornika dynamicznego wykorzystano nowo opracowane, powlekane aluminium membrany LCP (z polimeru ciekłokrystalicznego) oraz zewnętrzny obwód magnetyczny. Pozwoliło to na uzyskanie idealnego pasma przenoszenia: do 100 kHz. Dzięki strategicznemu umiejscowieniu tego przetwornika — dokładnie w osi ścieżki dźwięku — tony wysokie trafiają wprost do kanału słuchowego użytkownika. Pasmo przenoszenia do 100 kHz tworzy z kolei klimat występu na żywo w sali koncertowej — który można uzyskać w każdym miejscu i momencie.

W membranie 12-milimetrowego przetwornika akustycznego użyto kopułki ze stopu aluminium: materiału łączącego lekkość z dużą sztywnością. Brzeg kopułki wykonano w powlekanego aluminium polimeru LCP. Zapewnia to elastyczność niezbędną do optymalnej reprodukcji basu oraz duże straty wewnętrzne. Efektem połączenia tych materiałów jest szczegółowy, kryształowo czysty dźwięk.

Membrana w przetworniku Balanced Armature, służącym do reprodukcji pełnozakresowego dźwięku, wykonana jest ze stopu magnezu. W połączeniu z nowo opracowaną cewką drgającą z posrebrzanej miedzi oraz pozłacanymi złączami umożliwia ona wierną reprodukcję dźwięku, łącznie z najdelikatniejszymi sygnałami o niskim poziomie.

Idealnie kontrolowana akustyka słuchawek IER-Z1R jest owocem konstrukcji „Refined-phase” z wewnętrzną obudową ze stopu magnezu, która zapewnia słuchaczowi naturalne brzmienie i odczuwanie dźwięku z niespotykaną dotąd dokładnością. Wszystkie trzy przetworniki — dynamiczny 5 mm, dynamiczny 12 mm oraz BA — połączone są w wewnętrznej obudowie, która tworzy optymalną ścieżkę dźwięku. Dźwięki z poszczególnych przetworników doskonale łączą się w tej ścieżce, co zapewnia idealną charakterystykę fazową oraz wyraźną separację źródeł. Ponieważ stop magnezu odznacza się sztywnością i dużymi stratami wewnętrznymi, eliminuje też niepożądane wibracje.

Za precyzyjną regulację przepływu powietrza z tyłu przetworników akustycznych odpowiada zaawansowana technologia sterowania przestrzenią dźwiękową. Kontrolę nad ruchem powietrza uzyskano dzięki połączeniu fonowodu z komorą akustyczną za przetwornikiem. To unikatowe rozwiązanie firmy Sony zapewnia rozległą przestrzeń dźwiękową z bogatymi i naturalnymi tonami średnimi, zrównoważone pasmo przenoszenia i miękkość reprodukowanego dźwięku.

 

Wysokiej klasy podzespoły w sieci zwrotnic

W sieci zwrotnic słuchawek IER-Z1R wykorzystano opracowany przez Sony, dedykowany kondensator foliowy klasy audio. Jego powstanie poprzedziły liczne testy odsłuchowe, które służyły zapewnieniu finezji dźwięku i małych zniekształceń. Aby zminimalizować straty w ścieżce sygnału, użyto specjalnego lutu Sony przeznaczonego do produktów audio.

Symetryczne połączenie zapewniające wysoką jakość dźwięku

Do uzyskania wysokiej jakości dźwięku przyczynia się także symetryczne złącze audio, do którego można podłączyć dostarczany w komplecie, 5-biegunowy przewód symetryczny 4,4 mm o standardowych właściwościach lub przewód oferowany oddzielnie. Dostarczony przewód ma żyły z posrebrzanej miedzi beztlenowej OFC. Aby zapewnić niezakłócony przepływ sygnału, firma Sony w szerszym zakresie wykorzystała złocenia na wtyku i w gnieździe.

Oplot z naturalnego jedwabiu tłumi odgłosy dotykania, a ponadto pełni rolę izolacyjną i tłumiącą wibracje. Wykorzystanie skrętek dwużyłowych ogranicza z kolei straty w transmisji sygnału i przyczynia się do zachowania jego czystości, by w rezultacie zapewnić dokładność dźwięku o wysokiej rozdzielczości. W ofercie[1] jest również przewód opracowany wspólnie z firmą KIMBER KABLE®.

Przede wszystkim komfort

Dzięki gromadzonym przez dziesięciolecia danym o kształtach uszu słuchawki IER-Z1R są wygodne, ale stabilne. Wynika to ze zoptymalizowanego kształtu obudowy, 13 odmian wkładek dousznych (sześciu „triple comfort” i siedmiu hybrydowych) oraz wstępnie uformowanych zaczepów na uszy. Zewnętrzne obudowy wykonane są ze stopu cyrkonu, który zwiększa trwałość, twardość i odporność na korozję, a znajdujący się z przodu elegancki wzór „perlage” pozwala rozpoznać to ekskluzywne urządzenie od pierwszego rzutu oka. Słuchawki IER-Z1R są ręcznie wykonywane z najlepszych materiałów przez japońskich mistrzów rzemiosła. Gwarantuje to audiofilom możliwość pełnego obcowania z ulubionymi utworami — tak jak chcieli tego wykonawcy i dźwiękowcy.

Cyfrowy odtwarzacz muzyki Signature Series DMP-Z1

 • Wyjątkowa jakość dźwięku Hi-Res Audio z obsługą formatu DSD (do 11,2 MHz) bez konwersji sygnału
 • Cyfrowy odtwarzacz muzyki z wbudowanym akumulatorem i wzmacniaczem słuchawkowym o wysokiej jakości
 • Jakość dźwięku i moc na wyjściu słuchawkowym jak w sprzęcie stacjonarnym, pozłacane pokrętło regulacji głośności, dwa przetworniki C/A i wzmacniacz analogowy
 • Niezależny system zasilania bateryjnego z pięciu ogniw
 • Aluminiowa podstawa montażowa w kształcie „H” i zoptymalizowana konstrukcja obwodu audio
 • 256 GB wewnętrznej pamięci i dwa gniazda na karty microSD

Odtwarzacz DMP-Z1: stworzony do dźwięku o wysokiej rozdzielczości

DMP-Z1 to wysokiej klasy odtwarzacz muzyczny łączący szczytową jakość dźwięku z luksusowym wzornictwem i bogatą funkcjonalnością. Urządzenie jest wyposażone w specjalny wzmacniacz słuchawkowy, który jakością i mocą mógłby konkurować z rozwiązaniami ze sprzętu stacjonarnego. Odtwarzacz tworzy optymalne warunki do słuchania muzyki o wysokiej rozdzielczości: obsługuje format PCM 384 kHz / 32 bity oraz — bez konwersji — DSD 11,2 MHz, reprodukując przez wyjście słuchawkowe sygnał o mocy około 1500 mW (przy 16 Ω).

Bezpośrednie przejście sygnału audio przez regulator głośności nie pozostaje zazwyczaj bez wpływu na jakość dźwięku i należy do najważniejszych aspektów konstrukcyjnych urządzeń audio. W modelu DMP-Z1 użyto zoptymalizowanego przez Sony, wysokiej klasy analogowego pokrętła regulacji głośności. Ten powlekany miedzią, a następnie złocony element umożliwia niezależne doprowadzenie i regulację czterech torów (L+ / L- / R+ / R-). Pozwala to maksymalnie wykorzystać możliwości przetwornika C/A i uniknąć jakichkolwiek strat w dźwięku, nawet przy małej głośności. Wyjątkowa czystość sygnału przekłada się na klarowność i transparentność reprodukowanych partii wokalnych.

Aby zapewnić dużą moc i wysoką jakość dźwięku w słuchawkach, konstruktorzy odtwarzacza DMP-Z1 wyposażyli go w dwa przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacz analogowy. Użyte podzespoły — układ C/A Asahi Kasei Microdevices AK4497EQ oraz układ wzmacniacza TI TPA6120A2 — są uważane za jedne z najlepszych na świecie.

Niezależne systemy zasilania

Źródłem energii w odtwarzaczu DMP-Z1 jest pięć ogniw akumulatorowych. Taka konfiguracja umożliwia niezależne, stabilne zasilanie dwóch bloków: cyfrowego i analogowego. Osobne ogniwo analogowe z prostym układem zasilającym dostarcza bez zakłóceń energię do wzmacniacza słuchawkowego. Dzięki temu przy zasilaniu bateryjnym uzyskuje się czysty, mocny i pozbawiony zakłóceń dźwięk. Użytkownik może z łatwością wybrać żądane źródło zasilania odtwarzacza: zasilacz sieciowy lub akumulator. Wystarczy w tym celu dotknąć odpowiedniego przycisku na dotykowym panelu sterowania.

Aluminiowa ramka i podstawa montażowa typu monocoque w kształcie „H”

Mająca kształt litery H, wykonana z aluminium podstawa montażowa odtwarzacza DMP-Z1 odznacza się dużą sztywnością konstrukcji. Eliminuje wibracje, co w połączeniu z mniejszą rezystancją nadaje niskim dźwiękom moc i czyste brzmienie. Podstawa montażowa w kształcie „H” fizycznie izoluje ponadto płytkę wzmacniacza od głównej płytki drukowanej, dodatkowo ograniczając zakłócenia, które pogarszałyby dźwięk. Taki sposób izolacji blokuje zakłócenia i daje możliwość podłączenia obu płytek do masy, której funkcję pełni podstawa montażowa. Wszystkie te elementy składają się na transparentny dźwięk, w którym nie występują żadne zniekształcenia.

Muzyka dostosowana do upodobań

Po raz pierwszy w cyfrowych odtwarzaczach muzyki użytkownik może dostosowywać dźwięk do własnych upodobań za pomocą systemu remasteringu DSD, pozwalającego przekształcać sygnały źródłowe PCM na format DSD 5,6 MHz. System ten można w prosty sposób włączyć lub wyłączyć w menu. Nowością jest funkcja procesora płyt winylowych, rekonstruująca zjawiska akustyczne powstające przy słuchaniu takich płyt. Należy do nich efekt rezonansu ramienia, poprawa czułości wywołana minimalnymi zakłóceniami powierzchniowymi czy bogatszy dźwięk, którego źródłem jest przenoszenie się fal z głośników na gramofon.

W odtwarzaczu DMP-Z1 wykorzystano także zmodernizowaną technologię DSEE HX™ z udoskonalonymi algorytmami, lepiej rekonstruującymi wysokie częstotliwości. Technologia samouczenia opartego na sztucznej inteligencji uwalnia użytkownika od wybierania odpowiedniego rodzaju korekty — dzięki prowadzonej w czasie rzeczywistym analizie danych dzieje się to automatycznie.

Luksusowa stylistyka

Front z polerowanego aluminium, aluminiowe przyciski sterowania odtwarzaniem i pozłacane analogowe pokrętło regulacji głośności nadają odtwarzaczowi DMP-Z1 elegancki, luksusowy wygląd i znamionują wysoką klasę każdego detalu. Wśród elementów dodatkowo zwiększających funkcjonalność i łatwość użytkowania warto wymienić dwa gniazda na karty microSD, 256 GB wewnętrznej pamięci, złącze USB Type-C™ i odbiornik BLUETOOTH®.

[1] Dostępność zależy od kraju

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj