SONY MDR-Z7M2

SONY MDR-Z7M2
Firma Sony ogłosiła wprowadzenie do oferty słuchawek MDR-Z7M2: następcy cenionego modelu MDR-Z7. Nowe słuchawki oparto na rozwiązaniach z modelu Signature Series MDR-Z1R, takich jak osłona z wzorem inspirowanym ciągiem Fibonacciego czy dostarczany w komplecie symetryczny przewód połączeniowy ⌀4,4 mm
  • Lepsza jakość dźwięku i rozwiązania techniczne zapożyczone z modelu Signature Series MDR-Z1R
    Nowo opracowany 70-milimetrowy przetwornik akustyczny, powlekane aluminium membrany z polimeru ciekłokrystalicznego, większe magnesy i osłona inspirowana ciągiem Fibonacciego[1]
    Doskonała jakość trójwymiarowego, przestrzennego dźwięku o szerokim zakresie częstotliwości: od 4 Hz do 100 kHz
    Nauszniki z bardzo grubej, miękkiej pianki uretanowej zapewniające komfort przy długotrwałym noszeniu dzięki mniejszemu naciskowi

Model Z7M2 to kolejne świadectwo dbałości firmy Sony o doskonałość dźwięku. Jego wyróżnikami są szerokie pasmo przenoszenia i duży zakres dynamiczny połączone z liniową, płaską falą czołową, która zapewnia realistyczną reprodukcję „powietrza” wokół instrumentów i głosów oraz trójwymiarowy, przestrzenny dźwięk odczuwalny podczas występów na żywo. Finezja reprodukowanej muzyki to również zasługa 70-milimetrowych przetworników akustycznych HD, których powlekane aluminium membrany z polimeru ciekłokrystalicznego mają powiększone kopułki i zoptymalizowany profil.

Słuchawki Z7M2 są wyposażone w nowo opracowane, zaadaptowane z modelu MDR-Z1R przetworniki akustyczne. Użyte w nich ulepszone, powlekane aluminium membrany z polimeru ciekłokrystalicznego zapewniają naturalny dźwięk oraz niski poziom podbarwień tonów średnich i wysokich. Większe wymiary i zoptymalizowany profil kopułki membrany przekładają się na czystość średnich i niskich częstotliwości oraz olśniewające brzmienie tonów średnich i wysokich. Powiększenie magnesu (podwojenie objętości w stosunku do modelu MDR-Z7) umożliwiło mocniejsze oddziaływanie na membranę, a przez to zwiększenie czystości muzyki.

Inspirowana ciągiem Fibonacciego, wykonana z twardej żywicy osłona słuchawek łączy małą grubość z dużą wytrzymałością. Taka konstrukcja przeciwdziała tłumieniu bardzo wysokich częstotliwości przez osłonę, co przekłada się na delikatność reprodukcji dźwięku w pełnym zakresie częstotliwości.

Dodatkowym elementem jest system Beat Response Control. Ten specjalny port akustyczny na obudowie reguluje przepływ powietrza za przetwornikiem akustycznym i optymalizuje ruchy membrany przy reprodukcji niskich częstotliwości. Poprawia on zarazem właściwości basu w stanach przejściowych i zapewnia dokładną reprodukcję rytmu.

 

Wśród innych cech modelu Z7M2 warto wymienić specjalny lut bezołowiowy oraz wykonane ze stopu Corson styki w gniazdach połączeniowych słuchawek. Lut opracowany przez Sony specjalnie do produktów audio wykorzystano również do minimalizacji strat w ścieżce sygnału i zapewnienia czystości styku. Corson to rodzaj stopu miedzi, który dzięki małej rezystancji i dużej trwałości idealnie nadaje na styki elektryczne w gniazdach połączeniowych.

Słuchawki Z7M2 są dostarczane z dwoma przewodami połączeniowymi: standardowym (niesymetrycznym) oraz symetrycznym. Elementem zapewniającym niezawodność połączenia i zwiększającym trwałość jest mechanizm pierścienia mocowanego śrubą. Symetryczny przewód miedziany dodatkowo posrebrzono, by poprawić szczegółowość brzmienia i zwiększyć subtelność tonów wysokich.

Firma Sony poleca także swoje przewody opracowane wspólnie z firmą KIMBER KABLE® (sprzedawane oddzielnie[2]). Są one owocem doświadczenia Sony w konstruowaniu słuchawek oraz firmy KIMBER KABLE w projektowaniu i produkcji przewodów. Te unikatowe przewody słuchawkowe umożliwiają dalszą poprawę brzmienia. Konstrukcja z 8 żyłami w oplocie zapewnia doskonałą jakość dźwięku, na którą składają się większa klarowność, mniejsze zakłócenia zewnętrzne, ograniczone przesłuchy i optymalne parametry elektryczne. Wykorzystanie złoceń oznacza lepsze przewodnictwo i czystszy sygnał. Stop aluminium w części do chwytania skuteczniej tłumi wibracje, poprawiając właściwości akustyczne. Złącza po stronie słuchawek zaopatrzono w śrubowe pierścienie mocujące, zapewniające stabilne i niezawodne połączenie.

Wygodę noszenia słuchawek Z7M2 zwiększają ergonomicznie ukształtowane, dopasowane do kształtu głowy nauszniki ze szwami 3D. Rozkładają one nacisk, zapewniając większy komfort nawet przy długotrwałym słuchaniu. Okrywająca uszy konstrukcja ogranicza przenikanie dźwięku na zewnątrz i przyczynia się do uzyskania mocnego basu. Pokrywająca nauszniki miękka pianki uretanowa ma zdolność wchłaniania i odprowadzania wilgoci. Zwiększa komfort przy słuchaniu przez dłuższy czas i ogranicza wrażenie zastoju powietrza.

Wykonany ze skóry ekologicznej pałąk na głowę jest połączony z zawieszeniem i suwakami ze stopu aluminium. Taka konstrukcja nadaje słuchawkom Z7M2 lekkość. Do zwiększenia trwałości zawieszenia — i odporności na porysowanie w codziennym użytkowaniu — przyczynia się specjalny proces anodyzacji. Szczególną uwagę zwrócono na ukierunkowanie osi prowadzącej do wewnątrz: punkt nacisku z boku znajduje się bliżej głowy, co zapewnia większą stabilność przy noszeniu. Słuchawki Z7M2 wyposażono także w ciche przeguby. Tłumią one odgłosy mechaniczne wywoływane ruchami przegubów, przez co zapewniają doskonałe warunki do słuchania nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

[1] Ciąg liczb Fibonacciego powszechnie występuje w przyrodzie. Za przykład mogą posłużyć spiralne układy liści i optymalny, jednorodny rozkład ziaren w słoneczniku.

[2] Dostępność przewodu MUC-B205B1 zależy od kraju

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj