SONY PLAY

Odtwarzacz NWZ-ZX1 Sony na targach CES 2014 pod hasłem "Play"

Na tegorocznych targach CES Sony prezentuje najnowsze technologie z segmentu elektroniki użytkowej. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie — telewizory o najwyższej rozdzielczości 4K, aparaty dla fotografów na każdym poziomie zaawansowania, smartfony, które zmieniają oblicze łączności mobilnej oraz nowe produkty SmartWear dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Swoją ekspozycję Sony zatytułowało krótko i intrygująco: „Play”.

— Słowo „Play” jest bardzo pojemne znaczeniowo — wyjaśnia Mike Fasulo, prezes i dyrektor generalny Sony Electronics. — Może odnosić się do gier, do wykonywania muzyki, oglądania lub uprawiania sportów, włączania odtwarzania w jakimś urządzeniu… Ale we wszystkich tych kontekstach kojarzy się z przyjemnością. Nasze nowe produkty skupiają się właśnie na tym aspekcie. Dzięki nim można czerpać więcej przyjemności z tego, co i tak się lubi. Połączenie technologii i doznań wywołuje w użytkowniku emocje, jakie potrafi zapewnić tylko nasz sprzęt. Podczas targów CES 2014 Sony demonstruje połączenie produktów, treści i serwisów internetowych, które gwarantują intensywną i pasjonującą rozrywkę w domu i poza nim.

Telewizory i treści 4K

Sony oferuje pełny ekosystem 4K, obejmujący rejestrację, produkcję i odtwarzanie materiałów w tym formacie. Składają się na niego między innymi nowe telewizory z ekranami o różnej wielkości, pierwszy na świecie multimedialny odtwarzacz 4K i serwis z materiałami do pobrania, jak również kamery 4K powszechnego użytku. Podczas targów CES 2014 Sony akcentuje postęp we wszystkich tych dziedzinach.

FDR-AX100E

Oferta telewizorów 4K Ultra HD BRAVIA powiększy się o flagowy model X95 z 85-calowym ekranem. Zastosowany w nim system X-tended Dynamic Range PRO z unikatowym algorytmem sterowania podświetleniem znacznie rozszerza zakres dynamiczny jasności, co przekłada się na większą jasność bieli i głębszą czerń.

Oferta modeli 4K Ultra HD BRAVIA powiększy się również o serię X9 o nowej konstrukcji „Wedge”. Jej wyróżnikiem jest mniejsza ilość potrzebnego miejsca przy instalacji na podstawie albo na ścianie. Dodatkową zaletą jest wbudowany głośnik nisko- i wysokotonowy oraz subwoofer, które w połączeniu wytwarzają bogatszy, wciągający dźwięk. Wszystkie modele BRAVIA 4K z oferty na 2014 rok, włącznie z nową serią X85, są wyposażone w sprzętowy dekoder Sony 4K 60P HEVC, który ułatwia odtwarzanie różnych formatów 4K. Sony wprowadza ponadto cztery telewizory BRAVIA Full HD. Ich wyróżnikami są nowe rozmiary ekranów, dodatkowe możliwości wyświetlania i bogatszy zestaw funkcji interaktywnych. We wszystkich nowych modelach wykorzystano procesor obrazu Sony X Reality™ PRO, który nadaje obrazowi dokładniejszy, bardziej realistyczny wygląd.

BRAVIA 4K Ultra HD TV X9

Dla zapewnienia nabywcom jeszcze bogatszej oferty treści 4K, Sony współpracuje z różnymi dostawcami materiałów, takimi jak serwis fotograficzny 500px, serwis z filmami YouTube i innymi. Rozszerzono również zakres współpracy z serwisem Netflix, który obecnie będzie dostarczał użytkownikom telewizorów BRAVIA materiały w formacie 4K. Oprócz tego, serwis PlayMemories Online stanie się dostępny dla posiadaczy telewizorów BRAVIA z 27 krajów.

Obraz cyfrowy

Oferta Sony nie ogranicza się do oglądania treści: bardzo ważne miejsce w niej zajmuje ich tworzenie. W zeszłym roku Sony dokonało znaczącego postępu w technologii obrazu cyfrowego, czego przejawem jest między innymi seria aparatów w obiektywie QX, pełnoklatkowe A7 oraz A7R czy Cyber-shot RX10.

Nowością na targach CES jest aparat Sony A5000: najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat z matrycą APS-C i wymiennymi obiektywami. Ten bezlustrowy model z technologiami Wi-Fi i NFC stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla miłośników fotografowania, łączy bowiem wysoką jakość obrazu z małymi wymiarami. Zainteresuje również tych użytkowników, którym nie wystarcza już aparat automatyczny. Nabywcy korpusu będą także mogli korzystać z zasobów serwisu PlayMemories Camera Apps, który oferuje szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe efekty i narzędzia.

Sony A5000

Jeśli chodzi o kamery, do modelu Sony 4K Handycam FDR-AX1E dołączy mniej więcej cztery razy mniejsza i trzy razy lżejsza kamera FDR-AX100E, którą obsługuje się jedną ręką. Wysoka jakość rejestrowanego nią obrazu, nawet przy słabym oświetleniu, to zasługa wykonanego w technologii BSI przetwornika CMOS typu 1″, procesora obrazu BIONZ X oraz sporego obiektywu ZEISS, zoptymalizowanego pod kątem nagrywania filmów. Dzięki technologiom Wi-Fi i NFC kamerę można z łatwością podłączyć do smartfona albo tabletu. Urządzenie pozwala ponadto na zmniejszanie rozdzielczości reprodukowanego materiału 4K.

W nowej kamerze sportowej Sony Action Cam HDR-AS100VR zastosowano procesor obrazu BIONZ X oraz nowy obiektyw i przetwornik. Wprowadzenie tych innowacji przyczyniło się do znacznej poprawy jakości obrazu i umożliwiło zwiększenie tempa rejestracji klatek obrazu, a w rezultacie zapis filmów przeznaczonych do odtworzenia w zwolnionym tempie. Ważną zaletą nowego modelu jest odporność na zachlapanie wodą bez używania dodatkowej obudowy. Kolejną nowość stanowi możliwość użycia pilota z funkcją podglądu na żywo do sterowania nawet pięcioma kamerami HDR-AS100VR i równoczesnego zapisu obrazu z różnych perspektyw. Pilot współpracuje również z innymi liniami produktów: aparatami α, QX i Cyber-shot oraz kamerami Handycam.

HDR-AS100VR

Zabawy z nowymi technologiami

Sony demonstruje ponadto dwie prototypowe technologie, stanowiące rozwinięcie koncepcji „Play”. Czujnik ruchów głowy to niewielki moduł przeznaczony do instalacji z tyłu okularów projekcyjnych Sony HMZ-T3W. Jego działanie polega na wykrywaniu ruchów głowy użytkownika i odpowiednim przemieszczaniu obrazu na boki lub w górę i w dół. Dzięki temu, oglądając materiał z kamery Action Cam, użytkownik może prostym ruchem głowy zmienić wyświetlane ujęcie.

Drugim prezentowanym przez Sony prototypem jest czujnik dla tenisistów. Instaluje się go na rakiecie w celu analizy i rejestracji uderzenia, danych o prędkości zamachu oraz danych o podkręceniu i prędkości piłeczki. Informacje te można następnie wyświetlić na smartfonie.

Dźwięk

Sprzęt audio zajmuje centralne miejsce w ofercie Sony już od momentu powstania firmy, a ubiegłoroczna premiera dźwięku o wysokiej rozdzielczości stanowi godną kontynuację tej tradycji. Na targach CES Sony demonstruje całą rodzinę produktów audio o wysokiej rozdzielczości i podkreśla powszechne poparcie branży dla nowej inicjatywy. Prezentuje również nowe modele, takie jak odtwarzacze Walkman® ZX1, bezprzewodowe głośniki SRS-X9, głośniki domowe i komputerowe z technologią dźwięku o wysokiej rozdzielczości, zestawy kina domowego oraz słuchawki.

BDV-N9200W

Sony Mobile

Zwiedzający targi CES mogą poznać szereg innowacyjnych urządzeń mobilnych będących następcami i kontynuatorami udanego, flagowego smartfona Xperia Z. Oferta Sony obejmuje luksusowe urządzenia mobilne ze wszystkich grup produktów. Smartfon Xperia Z1 będzie obecnie sprzedawany również w USA, we współpracy z operatorem T-Mobile.

W rodzinie Xperia pojawi się również nowy model Xperia Z1s, wyposażony w najlepsze technologie fotograficzne smartfona Xperia Z1: obiektyw typu G, przetwornik Exmor RS do urządzeń mobilnych i procesor BIONZ do urządzeń mobilnych.

Urządzenie daje nowe możliwości wykorzystania wbudowanego aparatu, między innymi wprowadzonej w tym modelu funkcji sterowania nieostrością tła. To również pierwszy smartfon z fabrycznie zainstalowaną nową aplikacją PlayStation®App, pomyślaną jako pilot i drugi ekran do gier PS4. Dodatkową zaletą dla nabywców będzie dostęp do superszybkiej sieci 4G LTE operatora T-Mobile przy pobieraniu filmów i strumieniowo przesyłanej muzyki.

Kolejną nowością jest mniejsza wersja flagowego smartfona Sony. Model Xperia Z1 Compact łączy wszystkie cechy i technologie modelu Z1 z mniejszymi wymiarami. Nabywcy mają do wyboru cztery wyraziste kolory oraz ponad 130 innowacyjnych akcesoriów z technologią NFC. Projektanci Sony zaproponowali rozwiązanie, które znakomicie ułatwia przejście na platformę Xperia: system Xperia Transfer Mobile. Umożliwia on szybkie i wygodne przeniesienie kontaktów, muzyki, zdjęć, aplikacji i innych danych z telefonu z systemem Android lub iOS — bez używania komputera.

Xperia Z1 Compact

Sony przedstawiło ponadto zarys nowej wizji SmartWear Experience, w tym przyszłych produktów SmartWear przeznaczonych do współpracy ze smartfonami Sony Xperia i nową aplikacją Lifelog. Pierwszy modelem z nowej rodziny będzie SmartBand: urządzenie służące do rejestracji codziennych działań i ich wizualnej prezentacji w aplikacji Sony Lifelog. — Użytkownik może wspominać przeszłość, maksymalnie wykorzystywać teraźniejszość i planować przyszłość — mówi Kunimasa Suzuki, corporate executive officer, wiceprezes wykonawczy oraz prezes zarządu i dyrektor generalny Sony Mobile Communications. — Koncepcja SmartWear Experiences pokazuje, że życie to coś więcej niż ciąg podejmowanych działań. Tu chodzi o emocje i ruch, rozrywkę i informacje, odczucia i działania. O to, by się poruszać, a przede wszystkim by doznawać wzruszeń.

Aby zapewnić nabywcom jeszcze większe możliwości wyboru i systematycznie rozwijać wizję SmartWear Experience, Sony wykorzystuje otwarte oprogramowanie i sprzęt oraz nawiązuje współpracę w nowymi podmiotami.

Rozwój oferty produktów i treści 4K, dźwięk o wysokiej rozdzielczości, nowe aparaty cyfrowej i kamery, szereg urządzeń przenośnych, które można nosić na sobie albo ze sobą… Tegoroczna ekspozycja na targach CES 2014 pokazuje, że tegoroczne hasło „Play” zostało potraktowane przez Sony bardzo poważnie.

Sony BDV-N7200
Sony BDV-N92000W

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj