SONY PS-HX500

SONY PS-HX500
Pierwszy na świecie gramofon pozwalający konwersję nagrań z płyt winylowych na pliki high-res, w tym DSD i PCM. Cena - ok. 500 euro. Premiera w kwietniu

Nowy, zaawansowany gramofon Sony: druga młodość winylu

Najwyższy standard rozwiązań zapewniający wyjątkowe wrażenia przy słuchaniu nagrań o wysokiej rozdzielczości w domu i poza nim

Audiofilski gramofon umożliwiający zgrywanie muzyki w wysokiej rozdzielczości i słuchanie jej w ruchu

Nieprzeciętna jakość dźwięku uzyskana dzięki optymalizacji brzmienia oraz nowo zaprojektowanemu ramieniu i cokołowi

Nowe, wyjątkowo proste w użyciu oprogramowanie do zgrywania oraz edycji muzyki z płyt winylowych

Płyty winylowe przeżywają renesans na całym świecie. Z tego powodu firma Sony wprowadza do oferty nowy, zaawansowany gramofon. Pozwoli on posiadaczom płyt winylowych słuchać ulubionych utworów w doskonałej jakości nawet poza domem[i]. Sony PS-HX500 to pierwszy na świecie gramofon z funkcją konwersji nagrań z płyt winylowych na pliki cyfrowe o jakości High-Res Audio (odpowiednik jakości DSD). Dzięki niemu muzyki z czarnych płyt będzie można słuchać wszędzie, nie tylko w domu.

Wysoka jakość dźwięku w każdym szczególe

Jak przystało na urządzenie dla prawdziwych melomanów, gramofon PS-HX500 został zaprojektowany z myślą o najlepszej możliwej jakości dźwięku i właściwym traktowaniu cennych winyli. Nowo opracowane ramię, odlewany talerz, cokół urządzenia… Wszystko jest dokładnie przemyślane po to, by zagwarantować świetne właściwości muzyczne.

Końcówka igły znajduje się w osi prostego ramienia — i zapewnia dzięki temu znakomity balans kanałów stereo. Głowicę ramienia wyposażono ponadto w okrągłą osłonę, która ogranicza rezonans i poprawia czystość reprodukowanego dźwięku. Elementem zespołu ramienia jest także system anti-skating, kompensujący przyciąganie igły do środka płyty, oraz mechanizm podnoszenia. Dostarczana w zestawie wkładka elektromagnetyczna pozwala na łatwą regulację siły nacisku i balansu.

Gramofon PS-HX500 jest wyposażony w odlewany talerz z aluminium. Do przeniesienia napędu z silnika o dwóch prędkościach obrotowych służy pasek napędowy. Uzupełnieniem 30-milimetrowego cokołu jest nowo zaprojektowana mata gumowa o grubości 5 mm oraz cztery nóżki. Klasyczna konstrukcja gramofonu, będąca owocem wieloletnich wcześniejszych doświadczeń, usatysfakcjonuje nawet pasjonata.

Winyl staje się przenośny

Miłośnicy czarnych płyt często z niechęcią myślą o ich zgrywaniu do plików cyfrowych, ponieważ obawiają się gorszej jakości dźwięku. Gramofon PS-HX500 jest wyposażony w sprzętowy konwerter DSD o wysokiej jakości, który umożliwia kopiowanie ulubionych utworów analogowych do plików cyfrowych w jakości High-Res Audio włącznie. Pozwala to użytkownikowi zgrać muzykę z płyty winylowej i odtwarzać ją na współpracującym komputerze, telefonie, przenośnym odtwarzaczu muzycznym, a nawet w samochodzie. Projektanci nie zapomnieli oczywiście o przedwzmacniaczu gramofonowym, służącym do bezpośredniego podłączenia zewnętrznego wzmacniacza w domowym zestawie hi-fi.

PS-HX500 to pierwszy na świecie gramofon obsługujący zaawansowane formaty Double DSD (5,6 MHz / 1 bit) oraz Single DSD (2,8 MHz / 1 bit). Umożliwiają one dokładną reprodukcję dźwięku z zachowaniem jego naturalnej melodyki. System przetwarzania analogowo-cyfrowego pozwala na wybór różnych ustawień jakości: od WAV przez dźwięk o wysokiej rozdzielczości z większymi przepływnościami i częstotliwościami próbkowania aż po format Double DSD. Użytkownik może więc nie tylko słuchać muzyki z płyt w dowolnie wybranym miejscu, lecz również delektować się wysoką jakością dźwięku.

Łatwe w użyciu oprogramowanie do nagrywania i edycji

Program użytkowy przeznaczony do współpracy z gramofonem PS-HX500 pozwala w prosty sposób przekształcić nagrania z tradycyjnej płyty w pliki o wysokiej rozdzielczości, by następnie poddać je obróbce komputerowej.

Po pobraniu współpracującej aplikacji i połączeniu komputera z gramofonem proces nagrywania jest całkiem prosty. Utwory można poddawać edycji, opatrywać tytułami, dzielić i łączyć.

Gramofon PS-HX500 pojawi się w Europie w kwietniu 2016 r. w cenie około 500 euro.

Szczegółowa specyfikacja techniczna jest dostępna pod tym linkiem.

[i] Z każdego urządzenia obsługującego nagrania o wysokiej rozdzielczości

Kategorie: NOWOŚCI, VINYL

Skomentuj