SONY SIGNATURE SERIES SA-Z1

SONY SIGNATURE SERIES SA-Z1
Finezyjny dźwięk z głośnika Sony Signature Series SA-Z1.
  • Fantastyczne wrażenia przy słuchaniu dzięki maksymalnej rozdzielczości i najlepszemu odwzorowaniu przestrzennemu
  • Brzmienie głośnika wysokiej klasy przy odtwarzaniu nagrań z własnego zestawu audio w osobistej przestrzeni
  • Funkcja optymalizacji dźwięku do indywidualnego kształtowania brzmienia bez żadnych strat sygnału

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowego produktu z rodziny Signature Series: głośnika typu near field SA-Z1. Model ten idealnie spełni oczekiwania osób, które pragną uzyskać maksymalną rozdzielczość i najlepsze odwzorowanie przestrzenne przy słuchaniu muzyki w swojej prywatnej przestrzeni. Dzięki rozbudowanemu zestawowi wejść łatwo go połączyć z posiadanym sprzętem. Głośnik SA-Z1, tak jak i inne produkty Sony z rodziny Signature Series, urzeka reprodukcją dźwięku. Jest ona efektem wykorzystania najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu akustyki, elektroniki i przetwarzania sygnału, jak również wieloletniego doświadczenia Sony w tworzeniu sprzętu audio.

Niepowtarzalne wrażenia

Linia Signature Series wnosi nową jakość w percepcję dźwięku: dzięki niej słuchanie staje się odczuwaniem.

Głośnik SA-Z1 zapewnia najwyższą rozdzielczość brzmienia i najpełniejszą scenę dźwiękową. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu delikatnych pogłosów dźwięk staje się nieomal namacalny.

Owoc wiedzy Sony o technologii audio

Z punktu widzenia akustyki głośnik SA-Z1 jest idealnym punktowym źródłem dźwięku. Kluczowe znaczenie dla uzyskania takich właściwości ma rozkład poszczególnych jednostek głośnikowych i synchronizacja emitowanych przez nie fal dźwiękowych. Koncentrycznie zamontowane jednostki nisko- i wysokotonowe tworzą idealną konfigurację, zapewniającą lepsze połączenie dźwięków z wielu źródeł. Aby ją uzyskać, urządzenie zaprojektowano z dokładnością rzędu mikrometrów. Nad synchronizacją fal dźwiękowych czuwa specjalny algorytm i procesor FPGA Sony. Precyzyjnie sterują one emisją dźwięku z poszczególnych jednostek głośnikowych w celu idealnego wyrównania czół fal. Rezultat to nieosiągalna dotąd jakość, rozdzielczość i głębia dźwięku.

Głośniki SA-Z1 wytwarzają rozległe pole akustyczne o dużej głębi. Stanowi ono całkowite przeciwieństwo wąskiego i płaskiego dźwięku, w którym odczuwalna jest tylko przednia strona zestawu głośnikowego. Teraz, dzięki bocznym kanałom w układzie „Tsuzumi”[1], można poczuć także wysokość i głębię muzyki. Konfiguracja, w której para jednostek niskotonowych jest ustawiona poziomo naprzeciw siebie, zapewnia wzajemne znoszenie się wibracji. Dźwięk z pomocniczej jednostki niskotonowej emitowany jest bocznymi kanałami, w wyniku czego powstaje przestrzenne pole akustyczne.

I-ARRAYTM to system trzech jednostek wysokotonowych, które zapewniają szeroką charakterystykę kierunkową i nadają muzyce bogactwo i ekspresję. Układ tych głośników opracowano z chirurgiczną precyzją. Ich przypadkowe rozmieszczenie powodowałoby wzajemne zakłócanie się fal, skutkujące wznoszeniem się i opadaniem charakterystyki częstotliwościowej. Zaawansowana technologicznie symulacja komputerowa Sony umożliwiła wyznaczenie rozkładu, który nie powoduje zakłóceń i zapewnia doskonały dźwięk.

Hybrydowy wzmacniacz cyfrowo-analogowy, pochodzący ze wzmacniacza słuchawkowego Signature Series TA-ZH1ES, został ulepszony poprzez wprowadzenie nowego układu mocy z azotkiem galu (GaN). Substancja ta znacznie zmniejsza zniekształcenia i umożliwia reprodukcję częstotliwości do 100 kHz.

Głośnik SA-Z1 ma mocną, odporną na rezonans obudowę zapewniającą czysty i wyraźny dźwięk. Do jej wykonania użyto sześciu płyt aluminiowych. Połączono je w specjalny sposób, inspirowany tradycyjnymi japońskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Współpraca z obecnymi osobistymi produktami audio

Głośnik SA-Z1 jest wyposażony w różne wejścia cyfrowe i analogowe, co ułatwia łączenie z posiadanym sprzętem. Idealną parę dla niego stanowi komputer, odtwarzacz Walkman® oraz inne odtwarzacze muzyczne Sony z rodziny Signature Series. Urządzenie jest przeznaczone do użytku w osobistej przestrzeni, na przykład przy biurku. Głośniki typu near field są stosunkowo mało zależne od właściwości akustycznych pomieszczenia i dlatego model SA-Z1 z łatwością wytwarza przed słuchaczem rozległą scenę dźwiękową.

Kształtowanie brzmienia zgodnie z własnymi upodobaniami

Głośnik SA-Z1 pozwala na wybór czterech ustawień optymalizujących dźwięk. W standardowej konfiguracji uwalniany jest cały potencjał muzyczny utworu, ale użytkownik może dostosowywać dźwięk do własnych upodobań bez najmniejszych strat w sygnale. Dostępne są ustawienia do zmieniania proporcji między dźwiękiem ze wzmacniacza cyfrowego i analogowego, sterowania ruchem pomocniczej jednostki niskotonowej, wybierania częstotliwości odcięcia tej jednostki oraz korygowania parametrów czasowych „pomocniczej jednostki wysokotonowej”. Dzięki nim można uzyskać dźwięk idealnie dostosowany do indywidualnych upodobań i cech słuchacza.

Głośnik SA-Z1 trafi do sprzedaży wiosną 2020 r. Jego cena zostanie podana w późniejszym terminie.

[1] Tsuzumi to rodzaj tradycyjnego japońskiego bębna ręcznego

Kategorie: NOWOŚCI

Skomentuj