SONY ULTRA HD ATMOS & DTS:X

SONY ULTRA HD ATMOS & DTS:X
Najwyższy standard obrazu i dźwięku w nowych produktach Sony: odtwarzaczu Blu-ray 4K Ultra HD, głośniku w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplitunerze wielokanałowym.

Firma Sony ogłosiła nowe modele urządzeń audiowizualnych, które gwarantują najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów we własnych czterech ścianach: odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800, głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos® HT-ST5000 oraz amplituner wielokanałowy z systemem DTS:X® STR-DN1080.

Do zapewnienia maksymalnie intensywnych wrażeń potrzeba najlepszego obrazu i dźwięku. W przełożeniu na język techniki oznacza to obraz 4K HDR i dźwięk w systemie Dolby Atmos oraz DTS:X. Firma Sony stworzyła rozwiązanie o najwyższym standardzie, które wypełnia dom wspaniałym obrazem oraz dźwiękiem i wnosi dodatkowy walor w postaci stylistyki oraz uznanej jakości Sony.

Oglądanie filmów zgodnie z zamysłem reżysera

Odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 to produkt reprezentujący najwyższy poziom zaawansowanej technologii Ultra HD i maksymalną finezję przy odtwarzaniu ulubionych filmów. Zaprojektowano go we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić odtwarzanie płyt Blu-ray Disc 4K Ultra HD w najlepszym możliwym wydaniu — zgodne z zamysłem reżysera i z dodatkową wartością w postaci obrazu 4K.

Czym jednak byłby obraz bez dźwięku? Model X800 obsługuje nagrania audio o wysokiej rozdzielczości i pozwala uzyskać audiofilski standard reprodukcji każdego źródła. Technologia DSEE HX optymalizuje częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitową, zapewniając dźwięk o większej wierności i szerszym zakresie dynamicznym, zbliżony do nagrań o wysokiej rozdzielczości.

Większość odtwarzaczy Blu-ray Disc przesyła obraz i dźwięk do telewizora przez wspólne wyjście HDMI. W celu ograniczenia zakłóceń elektrycznych i zapewnienia najwyższej jakości dźwięku model X800 pozwala na rozdzielenie sygnałów audio/wideo i ich reprodukcję przez niezależne wyjścia HDMI.

Nadzwyczajna jakość to także zasługa tłumiącej wibracje podstawy. Obsługa pełnego wachlarza kodeków audio zapewnia nieskazitelną jakość odtwarzania plików o wysokiej rozdzielczości w formatach do 192 kHz / 24 bity oraz DSD do 11,2 MHz[1].

Jednym z najważniejszych elementów odtwarzacza Blu-ray 4K Ultra HD X800 jest opracowany przez Sony napęd Precision HD. Pomaga on uzyskać dobre, stabilne parametry odczytu praktycznie każdego nośnika optycznego: DVD Video i DVD Audio, CD i Super Audio CD, Blu-ray 3D i BD-ROM. W razie potrzeby można też skorzystać z portu USB, zapewniającego obsługę niemal każdego formatu.

Ponadto odtwarzacz jest wyposażony w różne kodeki wideo umożliwiające oglądanie obrazu 4K przesyłanego strumieniowo z serwisów filmowych, takich jak Netflix, jak również zaawansowany system Sony do przetwarzania sygnału wideo, interpolujący materiały SD i HD do jakości zbliżonej do 4K. W przypadku wyświetlania materiału 4K HDR na telewizorze 4K SDR odtwarzacz X800 wykorzystuje specjalny algorytm Sony, w celu zagwarantowania prawidłowej reprodukcji poziomów jasności i przejść kolorystycznych — a w rezultacie najlepszego możliwego obrazu.

Wbudowane łącze Bluetooth® daje możliwość użycia słuchawek bezprzewodowych i pozostania sam na sam ze słuchanym dźwiękiem. Funkcja ta nie wpływa na reprodukcję dźwięku przez głośnik telewizora, dzięki czemu pozwala uczestniczyć w seansie także innym członkom rodziny. Możliwe jest również połączenie odtwarzacza z głośnikami bezprzewodowymi w celu równoczesnego słuchania dźwięku przed telewizorem i w miejscach od niego oddalonych, w których został umieszczony głośnik bezprzewodowy.

Wszechobecny dźwięk bez kabli

Kolejny produkt opracowany we współpracy z Sony Pictures w celu zapewnienia najlepszych, kinowych wrażeń 3D to głośnik w formie listwy HT-ST5000 z rewolucyjnym systemem Dolby Atmos. Idealnie współpracuje on z odtwarzaczem X800, a dzięki rozbudowanemu zestawowi łączy obsługuje najnowsze standardy 4K, HDR i HDCP2.2, tworząc w domowym salonie klimat sali kinowej.

Ten elegancki głośnik w formie listwy pozwala uatrakcyjnić każdy seans imponującym, wielokanałowym dźwiękiem i uniknąć przy tym plątaniny kabli. Jego szerokie możliwości obejmują reprodukcję niezwykle szczegółowego dźwięku w konfiguracji 7.1.2‑kanałowej — zgodnej z systemem Dolby Atmos i uzyskanej dzięki dwóm skierowanym do góry jednostkom głośnikowym rozmieszczonym na końcach urządzenia. Wyraźne dialogi i przejmujące efekty dźwiękowe to z kolei zasługa koncentrycznych jednostek głośnikowych High-Res Audio, złożonych z niezależnych modułów nisko- i wysokotonowych. Natomiast bezprzewodowy subwoofer zapewnia mocne brzmienie dźwięków z dolnego końca skali.

Wybieranie różnych źródeł muzyki znakomicie ułatwiają takie technologie, jak wbudowany Chromecast[2] czy Spotify Connect, zapewniające bezpośredni dostęp do ponad 100 aplikacji służących do przesyłania nagrań w transmisji strumieniowej. Dla maksymalnej wygody głośnik jest też wyposażony w technologię bezprzewodowego odtwarzania w wielu pomieszczeniach Wireless Multi-Room, łącze Bluetooth i technologię NFC.

Uniwersalność rozrywki

Tworzenie atmosfery kina w domu to również zadanie w sam raz dla amplitunera wielokanałowego STR-DN1080. Imponująca lista wyposażenia tego modelu obejmuje dekodery formatów Dolby Atmos i DTS:X, funkcje przejścia sygnału i interpolacji 4K HDR, a także technologię dźwięku o wysokiej rozdzielczości, w tym bezpośrednie odtwarzanie nagrań w formacie DSD. Połączenie tych cech sprawia, że model STR-DN1080 doskonale sprawdza się w roli zaawansowanego źródła dźwięku — zdolnego nawet do symulacji dodatkowych kanałów efektu przestrzennego i zapewnienia pełnego 7.1.2‑kanałowego brzmienia.

Ważną cechą amplitunera DN1080 jest elastyczność w konfigurowaniu głośników: możliwość „relokacji” dźwięku w celu symulacji optymalnego położenia i kąta emisji oraz zapewnienia słuchaczowi najlepszych możliwych wrażeń. Rozwiązanie to pozwala pokonać problemy i ograniczenia powodowane przez konfigurację pomieszczenia. Wybierając ustawienie Phantom Surround Back, można dodać dwa tylne wirtualne głośniki i uzyskać pełne wrażenie dźwięku 7.1.2-kanałowego ze sprzętu w konfiguracji 5.2.1-kanałowej.

Aby ułatwić podłączenie wszystkich posiadanych urządzeń, konstruktorzy amplitunera zaopatrzyli go w cały szereg gniazd i łączy. Użytkownik ma więc do dyspozycji 6 wejść i 2 wyjścia HDMI — w pełni zgodne ze standardem HDCP 2.2 i najnowszym formatem 4K 60p (4:4:4[3]). Obsługiwany jest nawet nowy, studyjny standard szerokiej przestrzeni barw BT.2020. Jeśli dodać do tego łącza USB i Bluetooth, wbudowany Chromecast oraz technologie Spotify Connect i Wireless Multi-Room, amplituner okaże się naprawdę uniwersalnym rozwiązaniem, zaspokajającym wszystkie potrzeby użytkowników.

Odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 będzie do nabycia wiosną 2017 r.

Głośnik w formie listwy HT-ST5000 trafi do sprzedaży wiosną 2017 r.

Sprzedaż amplitunera wielokanałowego STR-DN1080 rozpocznie się wiosną 2017 r.

[1] Po aktualizacji wewnętrznego oprogramowania

[2] Chromecast jest znakiem towarowym Google Inc.

[3] Obsługę formatu 4:4:4 zapewnia 5 wejść i 2 wyjścia HDMI

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj