SONY VPL-VW5000ES

SONY VPL-VW5000ES
Najbardziej zaawansowany na świecie projektor do kina domowego

Laserowe źródło światła o jasności 5000 lumenów, rzeczywista (ang. native) rozdzielczość 4K i najwyższy standard dla pasjonatów kina domowego.

Firma Sony ogłosiła wprowadzenie projektora 4K SXRD™ VPL-VW5000ES z laserowym źródłem światła o jasności 5000 lumenów. Nowy, referencyjny model Sony to pierwszy projektor przeznaczony specjalnie do największych i najlepiej wyposażonych domowych pomieszczeń kinowych. Dzięki laserowemu źródłu światła wyświetlany obraz o rozdzielczości 4K ma imponującą jasność 5000 lumenów. Urządzenie jest zgodne z materiałami o dużym zakresie dynamicznym (High Dynamic Range — HDR), emuluje barwy z nowej przestrzeni BT.2020 i reprodukuje pełną przestrzeń barw DCI.

Firma Sony nadal jest jedynym producentem projektorów o rzeczywistej (ang. native) rozdzielczości 4K przeznaczonych na rynek kina domowego. Dzięki połączeniu zaawansowanych, firmowych paneli SXRD o dużym kontraście z laserowym źródłem światła wartość dynamicznego współczynnika kontrastu osiąga nieskończoność, a natężenie światła barwnego wynosi 5000 lumenów.

Projektor VPL-VW5000ES reprodukuje pełny zakres barw z przestrzeni DCI-P3. Dostępne w urządzeniu profesjonalne narzędzia do kalibracji umożliwiają użytkownikowi wybór emulacji przestrzeni barw BT.2020 i uzyskanie w ten sposób zgodności z przyszłymi formatami domowych materiałów wideo. Dzięki dużej jasności, nieskończenie wysokiemu kontrastowi dynamicznemu i najnowszym technikom przetwarzania sygnału projektor VPL-VW5000ES jest również zgodny z materiałami HDR, przez co zapewnia szerszy zakres barw i kontrastu niż jakiekolwiek wcześniejsze urządzenie.

Opracowana przez Sony funkcja Advanced Motionflow oraz bardzo duża szybkość reagowania paneli przeciwdziałają zamazywaniu się obrazu i obniżaniu jego jasności przy oglądaniu szybkich akcji, zwłaszcza w sporcie. Wszystko wygląda więc bardzo płynnie, nawet przy wyświetlaniu w rozdzielczości 4K. Wejście HDMI nowego modelu zapewnia nie tylko obsługę materiałów HDR i przestrzeni BT.2020, lecz również systemu ochrony przed kopiowaniem HDCP 2.2. Bardzo duża przepustowość tego łącza umożliwia transmisję sygnału 4K 60p z 8-bitowym kolorem YCbCr 4:4:4 lub 12-bitowym YCbCr 4:2:2. Oznacza to, że projektor VPL-VW5000ES jest przygotowany do obsługi nie tylko obecnych, ale i nowo opracowywanych formatów materiałów wideo.

Podczas pracy urządzenie może być pochylone pod kątem do 30 stopni. Ułatwia to jego instalację w ograniczonej przestrzeni, w której do wyświetlenia obrazu na dużym ekranie używa się luster — na przykład przy projekcji tylnej. Dzięki nowemu systemowi chłodzenia cieczą i cichej pracy projektor nie przeszkadza w słuchaniu dźwięku, nawet jeśli znajduje się blisko widzów. Urządzenie jest dostarczane w zestawie z obiektywem standardowym, wyposażonym w system elektrycznej regulacji współczynnika projekcji (od 1,27:1 do 2,73:1) i zmieniania osi obiektywu w zakresie ±80% w pionie oraz ±31% w poziomie.

Do zalet laserowego źródła światła użytego w modelu VPL-VW5000ES należy duża szybkość włączania i wyłączania, bez czekania na wystygnięcie projektora. W praktyce oznacza to, że urządzenie można natychmiast włączyć z powrotem i wznowić oglądanie ulubionego serialu. Samo źródło światła cechuje się dużą trwałością. Jego jasność zmniejsza się liniowo, co ogranicza ryzyko przebarwień, z jakimi miewają do czynienia użytkownicy projektorów z tradycyjną lampą. Gdyby jednak doszło do zmiany kolorystyki, wbudowana funkcja ponownej kalibracji pozwala skontrolować i skorygować odchyłkę od początkowego stanu fabrycznego.

— Projektor VPL-VW5000ES to produkt do kina domowego o najwyższym standardzie — mówi Thomas Issa, menedżer produktu w Sony Europe. — Dołączy on do wcześniejszych urządzeń Sony zaprojektowanych specjalnie do użytku w kinie domowym wysokiej klasy, takich jak modele do wyświetlania z małej odległości: VPL-GTZ1 i należący do rodziny Lifespace UX LSPX-W1S. Nasz nowy projektor jest oparty na najlepszych technologiach z profesjonalnych urządzeń kinowych. Zapewnia przez to imponującą jakość obrazu oraz niezawodność. Dzięki niemu wrażenia w kinie domowym osiągają nowy poziom.

Projektor VPL-VW5000ES będzie dostępny w Europie w pierwszym kwartale 2016 r.

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj