SONY x CES 2017

SONY x CES 2017
W czwartek 5 stycznia w Las Vegas rozpoczynają się targi CES 2017. Wydarzenie to będzie dla Sony Corporation okazją do zaprezentowania nowej linii produktów, które trafią na rynek w 2017 roku.

Najważniejsze ogłoszenia i zaprezentowane produkty:

Nowe serie telewizorów Sony BRAVIA

Nowe modele urządzeń audiowizualnych – odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD, głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplituner wielokanałowy

Kompaktowe głośniki w formie listwy

Produkty z rodziny EXTRA BASS™: cztery głośniki bezprzewodowe i dwa modele słuchawek bezprzewodowych
Odtwarzacze Walkman® z nowej serii NW-A35

Projektor 4K HDR Sony VPL-VZ1000ES

Wśród nowości na tegorocznej ekspozycji Sony znajdą się przede wszystkim produkty, które dzięki technologii HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiki) znacznie podnoszą standard obrazu. Zwiedzający będą mieli okazję do praktycznego zapoznania się z całym szeregiem urządzeń Sony — od telewizorów 4K HDR poprzez zestawy audio zapewniające szczegółowy, trójwymiarowy dźwięk aż po kamery, projektory i konsole do gier. Łączy je jedno: tworzą użytkownikom dodatkowe sposoby korzystania z materiałów rozrywkowych, które są dla nich ważne i poruszające.

Występując na konferencji prasowej w środę 4 stycznia (czasu lokalnego), prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kazuo Hirai przedstawił systematycznie powiększającą się ofertę produktów i materiałów HDR. Jego prezentację rozpoczęło ogłoszenie serii A1: pierwszych w historii Sony telewizorów BRAVIA® 4K opartych na technologii OLED. Dalsza część dotyczyła różnorodnych produktów wzbogacających życie codzienne klientów oraz wzbudzających i zaspokajających ich ciekawość. Jednym z tematów były inicjatywy podejmowane przez Sony w celu zwiększenia możliwości elektroniki użytkowej.

Najważniejsze z prezentowanych produktów i prototypów

Domowa rozrywka i dźwięk (Home Entertainment & Sound)

Firma Sony odgrywa czołową rolę w popularyzacji technologii HDR, wprowadzając ją do swoich produktów audiowizualnych i zapewniając klientom bardziej realistyczne wrażenia przy oglądaniu.

Telewizory BRAVIA OLED z nowej serii A1 są oparte na najlepszych, unikatowych rozwiązaniach technicznych firmy Sony, jak procesor obrazu 4K HDR X1™ Extreme, wykorzystywany już we flagowej serii telewizorów ZD9. Zwiększa on atrakcyjność wizualną materiałów 4K HDR i wykorzystuje cały potencjał paneli OLED do zapewnienia głębszej czerni, żywszych jasnych fragmentów oraz wiernego oddania rzeczywistości. Seria A1 jest także wyposażona w unikatową technologię Sony Acoustic SurfaceTM, która umożliwia emisję dźwięku bezpośrednio z ekranu telewizora. Dzięki eliminacji głośników, rozmieszczonych zwykle na obwodzie ekranu, modele z serii A1 wyróżniają się oryginalną stylistyką bez podstawy. Dźwięk emitowany wprost z ekranu łączy się z jedną całość z obrazem, zapewniając bardziej realistyczne doznania wizualne. Co więcej, dzięki szerokiemu kątowi widzenia panelu OLED idealne wrażenia uzyskuje się przy oglądaniu z każdego miejsca w pokoju.

Telewizory 4K HDR BRAVIA z serii XE93 wyposażono w zaawansowaną technologię Sony Slim Backlight Drive+, zapewniającą jeszcze większe poziomy jasności i kontrastu. Dzięki procesorowi 4K HDR X1 Extreme z technologią Object-based HDR remaster możliwe jest przekształcanie obrazu o standardowym zakresie dynamicznym (SDR) do jakości zbliżonej do 4K HDR; poprawę jakości obrazu z różnych źródeł zapewnia też szereg innych technologii. Procesor X1 Extreme w telewizorach z serii X93E gwarantuje ponadto dużą wyrazistość, kontrast oraz paletę barw, które współtworzą ekspresję wizualną na miarę standardu 4K HDR. Po zawieszeniu na ścianie nowy telewizor BRAVIA dosłownie wtapia się w nią, a jedyne co widać, to obraz.

Na stanowisku Sony na targach CES będzie można zobaczyć, jak funkcja odtwarzania materiałów 4K HDR pojawia się w coraz to nowych urządzeniach. Zainstalowane w „strefie 4K HDR” telewizory BRAVIA będą wyświetlać materiały wideo z różnych gier 4K HDR na konsole PlayStation®4 (PS4™): „Uncharted 4: Kres złodzieja”, „Gran Turismo Sport” i „Horizon Zero Dawn”. Zaprezentowany zostanie również odtwarzacz Blu-ray™ 4K Ultra HD UBP-X800: źródło wciągającego obrazu 4K HDR o wysokiej jakości. Zgodność tego modelu z materiałami audio o wysokiej rozdzielczości pozwala ponadto uzyskać dźwięk wiernie oddający oryginalne nagranie.

W kategorii produktów audio firma Sony ogłosiła szereg nowych urządzeń, które dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym wzmacniają siłę wyrazu materiałów 4K HDR. Należy do nich nowy, flagowy głośnik w formie listwy HT-ST5000. Obsługuje on nie tylko dźwięk o wysokiej rozdzielczości, lecz również Dolby Atmos®: format dźwięku przestrzennego 3D nowej generacji będący źródłem jeszcze intensywniejszych wrażeń. Jest też wyposażony w system Sony S-Force PRO Front Surround z technologią Wave-front Control, która nadaje falom dźwiękowym odpowiedni kierunek, by wypełnić całe pomieszczenie mocnym brzmieniem. W pracach nad głośnikiem HT-ST5000 uczestniczyli także specjaliści z Sony Pictures Entertainment, a ich doświadczenie pomogło w kalibracji brzmienia i optymalizacji urządzenia do odtwarzania filmów. Nowy amplituner wielokanałowy STR-DN1080 jest zgodny z technologią dźwięku o wysokiej rozdzielczości oraz formatami Dolby Atmos oraz DTS:X™. Generuje dźwięk, który swobodnie rozchodzi się we wszystkich trzech wymiarach. Do uzyskania niepowtarzalnej przestrzeni akustycznej Sony przyczyniają się także inne technologie. Jedną z nich jest Speaker Relocation, gwarantująca optymalne środowisko dźwiękowe mimo odbiegających od ideału warunków instalacji. Technologia Phantom Sound Back wytwarza z kolei bogaty dźwięk przestrzenny docierający do każdego zakątka pomieszczenia.

Oprócz tego firma Sony zademonstruje współpracę swoich produktów audio obsługujących Wi-Fi*1 z telewizorami 4K HDR Sony z platformą Android TV, które są zgodne z technologią Google Home i wykorzystywanym w niej asystentem Google. Wypowiadając proste polecenia głosowe, będzie można strumieniowo przesyłać muzykę do podłączonych urządzeń audio w różnych pomieszczeniach, jak również odtwarzać na telewizorze materiały z witryny YouTube TM i serwisów muzycznych. Produkty znajdujące się na stanowisku Sony będą w pełni obsługiwać polecenia głosowe. Firma Sony pokaże także dwa prototypy słuchawek bezprzewodowych z funkcją osłabiania hałasów, opracowywanych w celu poprawy jakości dźwięku. Jeden model będzie miał formę niezależnych nauszników, a drugi — słuchawek z pałąkiem na szyję.

*1: Głośniki bezprzewodowe, zestawy kina domowego i wzmacniacze wielokanałowe zawierające wbudowany Chromecast.

Obraz cyfrowy (Imaging Products & Solutions)

Działalność firmy Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego koncentruje się na zapewnieniu pełnego wachlarza technologii i kompleksowych rozwiązań, od źródeł światła, obiektywów i przetworników obrazu po przetwarzanie obrazu, transmisję IP i wyświetlanie. Tegoroczna ekspozycja będzie zdominowana przez produkty z segmentu elektroniki użytkowej.

Ogłoszony na targach CES 2017 projektor do wyświetlania z bardzo małej odległości VPL-VZ1000ES*2 jest wyposażony w laserowe źródło światła. Model ten wyświetla fascynujący obraz 4K HDR na dużym ekranie, a dzięki małym wymiarom z łatwością mieści się w domowym salonie. Technologia bardzo małej odległości projekcji oznacza, że urządzenie może pracować w odległości niespełna 16 cm*3 od ekranu, co eliminuje ryzyko zasłaniania obrazu przez przechodzące osoby.

Firma Sony pokaże również najnowsze produkty, których konstruktorzy położyli nacisk na szybkość pracy. Jednym z nich jest aparat bezlusterkowy α6500 z matrycą formatu APS-C, który umożliwia zdjęcia seryjne w tempie do 11 kl./s i jest wyposażony w 5-osiowy system stabilizacji obrazu oraz sterowany z ekranu dotykowego system automatyki ostrości. Na wystawie znajdzie się też aparat kompaktowy klasy premium RX100 V, umożliwiający rejestrowanie zdjęć seryjnych w tempie do 24 kl./s oraz nagrywanie materiału do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie. Wśród urządzeń przeznaczonych do profesjonalnej produkcji materiałów 4K, w tym transmisji wydarzeń sportowych na żywo, firma Sony zaprezentuje nowe produkty, zapewniające wrażenia wizualne właściwe tylko sprzętowi Sony. Jednym z nich będzie system kamerowy do produkcji na żywo HDC-4800, umożliwiający rejestrację materiału wideo 4K do wyświetlenia w 8-krotnie zwolnionym tempie, oraz 55-calowy monitor profesjonalny 4K OLED PVM-X550.

Na wystawie znajdzie się także modułowy, skalowalny system wielkoekranowego wyświetlacza Sony CLEDIS™, który wytwarza obraz o wysokiej jakości dzięki światłu z miniaturowych diod LED. Będzie on demonstrowany w konfiguracji o wymiarach około 9,6 x 2,7 m (poziomo x pionowo). Dzięki bogatej kolorystyce oraz płynnej reprodukcji ruchu gwarantuje on nieosiągalną obecnie jakość obrazu.

*2: Model przeznaczony na rynek amerykański. Symbol modelu zależy od regionu sprzedaży.

*3: Odległość między krawędzią projektora a płaszczyzną ekranu, dla ekranu 16:9 o przekątnej 100 cali (254 cm).

Gry i usługi sieciowe (Game & Networks)

PlayStation® VR to system wirtualnej rzeczywistości (VR), który nadaje grom na konsolę PS4™ nowy poziom realizmu i wzbogaca wrażenia podczas gry. Goście tej części ekspozycji Sony będą mieli okazję wypróbować system PlayStation®VR w symulatorze jazdy „Gran Turismo Sport” oraz w grze przygodowej „Farpoint”, w której do zestrzeliwania nieprzyjaciół w kosmosie będzie służył system celowniczy PlayStation®VR Aim Controller.

Life Space UX

Założeniem koncepcji Life Space UX jest zapewnianie niepowtarzalnych wrażeń oraz tworzenie nowych możliwości przekształcania przestrzeni mieszkalnej. W tej kategorii firma Sony po raz pierwszy przedstawi model koncepcyjny o nazwie „Nowy projektor 4K, w którym jest wszystko”, stanowiący propozycję wykorzystania książek, filmów i muzyki w nowy sposób. Można go oczywiście używać jak zwykłego projektora, wyświetlającego materiał w dużej skali na pobliskiej ścianie. Koncepcja zawarta w haśle „w którym jest wszystko” to jednak przede wszystkim radość z odkrywania nowych materiałów. Urządzenie może przykładowo wyświetlić na ścianie mnóstwo okładek książek, umożliwić wskazanie żądanego tytułu i przekartkowanie go. Na wystawie nie zabraknie również wcześniejszych produktów: projektora 4K do wyświetlania z bardzo małej odległości, głośnika w żarówce LED, przenośnego projektora do wyświetlania z bardzo małej odległości oraz szklanego głośnika. W ramach koncepcji Life Space UX firma Sony zaproponuje nową wartość i zapewni nowe wrażenia w przestrzeni mieszkalnej.

Na zakończenie warto wspomnieć o prezentowanych na ekspozycji inicjatywach Sony, które służą rozszerzaniu możliwości elektroniki użytkowej. Należą do nich prototypy koncepcyjne „N” i „T”, powstałe w ramach programu badawczo-rozwojowego Future Lab Program™, którego celem jest współtworzenie z użytkownikami nowego stylu życia. Na stoisku Sony znajdą się także urządzenia, które ujrzały światło dzienne dzięki wewnętrznemu inkubatorowi inicjatyw biznesowych Sony „Seed Acceleration Program”: produkty Xperia™ Smart, dające nowe możliwości komunikowania się; autonomiczne drony oraz świadczone w chmurze usługi przetwarzania danych dla celów kontrolno-pomiarowych, które oferuje Aerosense Inc., spółka stowarzyszona Grupy Sony.

*Wszystkie wymienione tu nazwy produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Sony Corporation lub odpowiednich właścicieli.

* Android, Google Home i Chromecast są znakami towarowymi Google Inc.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2016, wyniósł w przybliżeniu 72 miliardy dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net

Kategorie: AUDIO-VIDEO, NOWOŚCI

Skomentuj